Burun ameliyatı olmayı düşünenler biliyoruz ki plastik cerrahına başvurmadan önce sıkı bir araştırma içine giriyor. Magazin sayfalarında ya da web sitelerinde bulunan bilgiler arasında kaybolmak ve aklınızın karışması çok normal.

Hastalarım önceden burun tasarımlarının nasıl olacağını merak ederken artık burun ameliyatı teknikleri hakkında bilgi almak ve en doğru şekilde operasyonun gerçekleşmesini istiyorlar. Bu durumda estetik burun operasyınları hakkında bir cerrah olarak konuya aydınlığa kavuşturmanın en doğrusu olacağını düşündüm.

Hangi Teknik En Doğrusu?

Estetik burun operasyonları kapalı ve açık teknik olarak iki şekilde gerçekleştiriliyor. Peki aralarında fark nedir?

Kapalı Burun Estetiği

Açık Burun Ameliyatı

Kapalı estetik burun ameliyatları burun deliklerinden girileren yapılan operasyona denir. Kapalı burun estetiği de kendi içinde de ikiye ayrılıyor. Kapalı burun estetiğindeki adımlardan biri, platik cerrahınızın burun ucu kıkırdaklarını görmeden burun kanadı kıkırdağının üst kısmından belirli bir parçanın çıkarılmasıyla gerçekleştirilir. Kapalı estteik operasyonunda burun kemeri düzeltilir ve kemik daraltılarak kişiye uygun bir burun tasarımı gerçekleştirilir. Diğer adımı ise, burun ucundaki kıkırdakları burun delikleri içinden girilerek düzeltilir.  Plastik cerrahınızın tüm bölgelere hakim olarak çalışabildiği bir teknik olduğunu söylemek en doğrusu olacaktır. Kişiye uygun burun tasarımı yaparken kapalı teknik sayesine plastik cerrahınız operayon süresince doğru ölçüm, orantılama, gölgeleme gibi değerleri de göz öününde bulundurarak çalışma olanağı bulur.

Açık Burun Estetiği

Burun Estetiği

Açık estetik burun operasyonu yıllardır kullanılan bir tekniktir. Burun ucundan bir kesi ile tüm burun derisi yukarı kaldırılarak yapılan bir operasyondur.  Ancak kesi izlerinin oluşabileceği bir operasyon olduğundan ancak açık tekniğe uygun vakalarda yani daha burun operasyonu yaşamış ancak halen sorunların giderilemediği vakalarda gerçekleştirilmesi doğru sonuçların alınmasına yardımcı olacaktır.
Burada bir tekniğin diğerinden daha iyi ya da daha üstün olduğunu söylemek doğru olmaz. Plastik ve estetik cerrah olarak her iki tekniğe hakim olmanın avantajlarını yaşıyorum. Daha çok kapalı teknikle çalışmayı tercih ediyorum çünkü gerçekleştirdiğim operasyonlarda gördüm ki kapalı teknik sayesinde hastaya önceden tasarlayarak gösterdiğim sonuçları operasyon sonrası gerçekleştirebiliyorum. Böylece hastalarım herhangi bir sürpriz yaşamadan operasyon öncesi vaad edilen sonucu alabiliyorlar. Bu da tabi “hasta mutlu cerrah mutlu” sloganımı daha gerçekçi kılıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here