Kış akşamlarının soğuk ve kasvetli zamanlarında ilaç gibi gelecek bir etkinlik ile karşınızdayız. Hazır aldığımız ürünlerin yanı sıra kendi ellerimizle yaptığımız, emek kattığımız eşya ve işlere her zaman daha fazla kıymet vermez miyiz hepimiz?
karanfil-kokulu-portakal
Tabi ki de öyle.
Şimdi bahsedeceğimiz hem yapımı çok kolay, hemde malzemelerin tümü sanırım şuan %85 elinizde var olan ve dekorasyonla ilgilenmeyi sevenlerin çok hoşuna gidecek bir etkinlik.
4-5 adımda kolaylıkla yapabileceğiniz ve keyifli dakikalar geçireceğiniz el yapımı mumun yapımına geçelim;
portakalli-mum-01

Karanfil Kokulu Portakal Mum Yapımı

Malzemelerimiz:
1 adet portakal
1 adet bıçak
4-5 adet beyaz mum
1 kaşık
7-8 adet karanfil

portakalli-mum-02

İşlemimize portakalımızın içini boşaltarak başlıyoruz. Öncelikle portakalın üst kısmını kesiyoruz. Sonrada bir tatlı kaşığı yardımı ile portakalın içini boşaltıyoruz. Bu kısım asla ziyan olmuyor. Afiyetle yiyebilirsiniz.

portakalli-mum-03

Bir yandan mumlarımızın içerisindeki ipleri bir bıçak yardımı ile çıkarıyoruz.

portakalli-mum-04

Sonrasında eski bir tava olabilir; mumları ocakta eritiyoruz.

portakalli-mum-05

Eriyen mumu içini boşattığımızı portakal kabuğumuzun içerisine dikkatle (yanmadan) döküyoruz. İşlem sırasında portakalın altına bir gazete serebilirsiniz malum mum yapıştığı yerden kolay temizlenmiyor.

portakalli-mum-06

Daha önce mumların içinden ayırdığımız iplerden birini bu sıvı mum dolu portakalın içine salıyoruz. Ve dökülen mumun soğumasını bekliyoruz. Yaklaşık 45 dk. sonra mumun donup katı bir hal aldığını göreceksiniz.

portakalli-mum-07
Sonra hem görsel zenginlik katması hemde miss kokular yayması için karanfili portakalın etrafına batırıyoruz. İyice donması için bir gece buzdolabında da bekletebilirsiniz. Tabi önce dışarıda ilk sıcağı gittikten sonra.

Halis-muhlis ev yapımı mumunuz hazır. Evinizin pek çok yerinde dekoratif amaçlı kullanabileceğiniz gibi, sevdiklerinize de hediye edebilirsiniz.
Keyifli dakikalar geçireceğinizi garanti ederek, yapmanızı tavsiye ediyoruz.
Hoşça kalın…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here