Sağlıklı kilo verme planına başlamak ve yapmak bazen imkansız görünebilir. Çoğu zaman, insanlar sadece başlamak için motivasyondan yoksundur ya da devam etmek için motivasyonlarını yitirirler. Neyse ki, motivasyon artırmak için çalışabileceğiniz bir şeydir.

Kilo Vermek İçin Motivasyona İhtiyaç Duyanlar 12 Yöntem

1. Neden Kilo Vermek İstediğinizi Belirleyin


Kilo vermek istediğiniz tüm nedenleri açıkça tanımlayın ve bunları yazın. Bu, kilo verme hedeflerinize ulaşmak için kararlı ve motive olmanıza yardımcı olacaktır.

Onları günlük olarak okumaya çalışın ve bunları kilo verme planlarınızdan uzaklaşmaya çalışırken hatırlatıcı olarak kullanın.

Bunun nedenleri arasında diyabetin önlenmesi, torunlara ayak uydurmak, bir olaya en iyi şekilde bakmak, öz güveninizi arttırmak ya da belli bir kot pantolona giymek sayılabilir.

Birçok kişi, doktorlar önerdiği için kilo vermeye başladı, ancak araştırmalar, kilo verme motivasyonunun içeriden gelmesi durumunda insanların daha başarılı olduğunu gösteriyor.

2. Gerçekçi Beklentiler Oluşturun


Birçok diyet ve diyet ürünü hızlı ve kolay kilo vermek için kullanılacağı iddiasında. Ancak, çoğu uzman haftada 1–2 kilo (0.5–1 kg) kaybetmeyi tavsiye etmektedir.

Ulaşılamaz hedeflerin belirlenmesi, hayal kırıklığı duygularına yol açabilir ve pes etmenize neden olabilir. Aksine, ulaşılabilir hedeflerin belirlenmesi ve başarılması, başarı duygularına yol açar.

Ayrıca, kendi kendine belirlenen kilo verme hedeflerine ulaşan kişilerin kilo vermeyi uzun vadede sürdürmeleri daha olasıdır.

Çeşitli kilo verme merkezlerinin verilerini kullanan bir çalışma, en fazla kilo vermesi beklenen kadınların programdan çıkma olasılığının yüksek olduğunu ortaya koymuştur.

3. Süreç Hedeflerine Odaklanmak


Kilo vermeye çalışan pek çok kişi, sonuçta elde etmek istedikleri hedefleri belirlemiştir.

Tipik olarak, bir sonuç hedefi nihai hedef ağırlığınız olacaktır.

Ancak, sadece sonuç hedeflerine odaklanmak motivasyonunuzu bozabilir. Genellikle çok uzak hissedebilirler ve sizi bunalmış hissedersiniz.

Bunun yerine, işlem hedeflerini veya istenen sonuca ulaşmak için hangi eylemleri yapacağınızı belirlemelisiniz.

Kilo verme programına katılan 126 kilolu kadında yapılan bir çalışmada, süreç odaklı olanların, kilo verme sonuçlarına odaklananlarla karşılaştırıldığında, kilo verme olasılıkları ve diyetlerinden sapma olasılıklarının daha düşük olduğu bulunmuştur.

4. Yaşam tarzınıza uyan bir plan seçin


Yapabileceğiniz bir kilo verme planı bulun ve uzun vadede takip edilmesi neredeyse imkansız olan planlardan kaçının.

Yüzlerce farklı diyet olsa da, çoğu kalori azaltmaya dayanmaktadır.

Kalori alımınızı azaltmak kilo kaybına yol açacaktır, ancak özellikle sık sık yanlış diyetle beslenmek, gelecekteki kilo alımının bir öngörücüsüdür..

Bu nedenle, belirli yiyecekleri tamamen ortadan kaldıran katı diyetlerden kaçının. Araştırmalar, “tamamen ya da hiçbir şey” zihniyetine sahip olanların kilo vermenin daha az olası olduğunu bulmuştur.

Bunun yerine kendi özel planınızı oluşturmayı düşünün. Aşağıdaki beslenme alışkanlıklarının kilo vermenize yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

  • Azalan kalori alımı
  • Azaltılmış porsiyon boyutları
  • Aperatiflerin sıklığının azaltılması
  • Kızartılmış yiyecek ve tatlıların azaltılması
  • Meyve ve sebze diyete dahil edilmesi

5. Kilo Verme Günlüğü Tutun


Kendini izleme, kilo verme motivasyonu ve başarısı için çok önemlidir.

Araştırmalar, gıda alımını takip eden kişilerin kilo vermeleri ve kilo vermelerini sürdürmelerinin daha olası olduğunu bulmuştur.

Bununla birlikte, bir gıda günlüğünü doğru bir şekilde saklamak için, yediğiniz her şeyi yazmanız gerekir. Bu, yemeklerinizin, atıştırmalıkların ve iş arkadaşınızın masasından yediğiniz şeker parçasını dahi içerir.

Duygularınızı yemek günlüğünüzde de kaydedebilirsiniz. Bu, aşırı tetikleme için belirli tetikleyicileri tanımlamanıza ve başa çıkmanın daha sağlıklı yollarını bulmanıza yardımcı olabilir.

Yiyecek dergilerini kalem ve kağıt üzerinde tutabilir veya bir web sitesi veya uygulama kullanabilirsiniz. Hepsinin etkili olduğu kanıtlanmıştır.

6. Başarılarınızı Kutlayın


Kilo vermek zor, kendinizi motive etmek için tüm başarılarınızı kutlayın.

Bir hedefe ulaştığınızda kendinize biraz kredi verin. Sosyal medya veya toplum sayfalarıyla birlikte kilo verme siteleri, başarılarınızı paylaşmak ve destek almak için harika yerlerdir. Kendinizle gurur duyduğunuzda, motivasyonunuzu artıracaksınız.

Dahası, davranış değişikliklerini kutlamayı ve sadece ölçek üzerinde belirli bir sayıya ulaşmayı unutmayın.

Örneğin, haftada dört gün egzersiz yapma hedefinizi karşıladıysanız, köpük banyosu yapın ya da arkadaşlarınızla eğlenceli bir gece geçirin.

Ek olarak, kendinizi ödüllendirerek motivasyonunuzu artırabilirsiniz.

Ancak, uygun ödülleri seçmek önemlidir. Kendinizi yiyecekle ödüllendirmekten kaçının. Ayrıca, asla satın almayacağınız kadar pahalı ödüller almaktan kaçının.

7. Sosyal Destek Bulun

İnsanların motive olmak için düzenli desteğe ve olumlu geri bildirimlere ihtiyaçları vardır.

Yakın aile ve arkadaşlarınıza kilo verme hedefleriniz hakkında bilgi verin, böylece yolculuklarınızda sizi desteklemelerine yardımcı olabilirler.

8. Olumlu Düşünme

Olumlu beklentileri olan ve hedeflerine ulaşma becerilerinde güven duyan insanlar daha fazla kilo verme eğilimindedirler.

Kilo kaybınız hakkında olumlu konuşmaya başlayın. Ayrıca, gideceğiniz adımları konuşun ve düşüncelerinizi yüksek sesle söyleyin.

Öte yandan, araştırmalar, sadece hayal ettikleri ağırlıkları hayal eden çok fazla zaman harcayan insanların hedeflerine ulaşma olasılıklarının daha düşük olduğunu göstermektedir. Buna zihinsel düşkünlük denir.

Bunun yerine, zihinsel olarak zıt olmalısınız. Zihinsel olarak zıtlaşmak için, birkaç dakikanızı hedef ağırlığınıza ulaştığınızı hayal edin ve daha sonra yolunuza çıkabilecek her türlü engeli hayal ederek birkaç dakika daha harcayın.

9. Vücudunuzu Sevmeyi ve Takdir Etmeyi Öğrenin


Araştırmalar defalarca, vücutlarından hoşlanmayan kişilerin kilo vermenin daha az olası olduğunu bulmuştur.

Vücudunuzun imajını geliştirmek için adımlar atmak, daha fazla kilo vermenize  yardımcı olabilir.

Dahası, daha iyi bir vücut imajına sahip olan insanların, sürdürebilecekleri bir diyet seçmeleri ve hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olacak yeni aktiviteleri denemeleri daha olasıdır.

10. Sevdiğiniz bir egzersiz bulun


Fiziksel aktivite kilo vermenin önemli bir parçasıdır. Sadece kalori yakmanıza yardımcı olmaz, aynı zamanda sağlığınızı da iyileştirir.

En iyi çeşit, zevk aldığınız ve yapabildiğiniz egzersizdir.

Egzersiz yapmanın birçok farklı türü ve yolu vardır ve zevk almak istediğiniz farklı seçenekleri keşfetmek önemlidir.

Nerede egzersiz yapmak istediğinizi düşünün. İçeride mi yoksa dışarıda mı olmayı tercih edersiniz? Bir spor salonunda mı yoksa evinizin rahatlığında mı çalışmayı tercih edersiniz?

Son olarak, egzersiz yaparken müzik dinleyin, çünkü motivasyonu artırabilirsiniz. İnsanlar ayrıca müzik dinlerken daha uzun egzersiz yaparlar.

11. Bir Rol Modeli Bulun

Bir rol modeline sahip olmak, kilo vermek için motive olmanıza yardımcı olabilir. Ancak, kendinizi motive etmek için doğru model rol modelini seçmeniz gerekir.

Buzdolabınızın üzerine bir süper model resmi asmak sizi zamanla motive etmeyecektir. Bunun yerine, kolayca ilişkilendirebileceğiniz bir rol modeli bulun.

Bağlantılı ve pozitif bir rol modeline sahip olmak sizi motive etmenize yardımcı olabilir.

12. Bir Köpek Alın

Köpekler mükemmel kilo kaybı yoldaşları olabilir. Aslında, çalışmalar bir köpeğe sahip olmanın kilo vermenize yardımcı olabileceğini göstermektedir .

İlk olarak, köpekler fiziksel aktivitenizi artırabilir.

Köpek sahiplerine yönelik bir Kanada çalışması, köpekleri olanların haftada ortalama 300 dakika yürüdüğünü, köpekleri olmayanların ise haftada ortalama 168 dakika yürüdüğünü bulmuştur.

İkincisi, köpekler büyük sosyal desteklerdir. İnsan çalışma arkadaşınızın aksine, köpekler her zaman fiziksel aktivite yapmaktan heyecan duyarlar.

Ek bir bonus olarak, evcil hayvan sahipliğinin genel sağlık ve refahı arttırdığı kanıtlanmıştır. Düşük kolesterol, düşük tansiyon ve yalnızlık ve depresyon duyguları azalmıştır.

Bonus: Gerektiğinde Profesyonel Yardım Alın

Gerektiğinde kilo verme çabalarınıza yardımcı olmak için profesyonel yardıma başvurmaktan çekinmeyin. Bilgi ve yeteneğe daha fazla güven duyan insanlar daha fazla kilo kaybedeceklerdir.

Günlük Kalori İhtiyacı Nedir ve Günlük Kalori İhtiyacı Nasıl Karşılanmalıdır?

Benzer Yazılar

Basit 5 Egzersiz ile Göbek Eritme

Dengeli Beslenme ve Sağlıklı Zayıflama Taktikleri Nelerdir?

Diyet Yaparken Kilo Almak

Bitki Çayları ve Zayıflama

Spor Yapamayanlara Özel 5 Diyet Önerisi

Diyet Yapmadan Zayıflamanın 10 Yolu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here