Kına gecesi önceden çok tekdüze bir şeydi. Gelin önce oynar, sonra ağlar, sonra tekrar oynardı. “Yüksek yüksek tepelere…” diye devam eden meşhur türkü olmadan kına gecesi devam etmez, edemezdi. Herkese bir paket kına dağıtılır ve kına gecesi nihayetinde son bulurdu. Ancak artık öyle değil. Artık kına geceleri düğünleri aratmayacak şekilde şaşalı, sıkıcılıktan çok uzak, yeni gelin adaylarının düğün öncesinde atacağı havayı 5-10 katına çıkaran eşsiz bir uygulama. Üstelik yabancı dizi ve filmlere düşkünlüklerimiz arttıkça kına gecelerinin bazıları da geleneksellikten oldukça uzaklaşıp bekarlığa veda partilerine döndüler. Eh, kına geceleri bu kadar havalı olur da organizasyon şirketleri yeni bir piyasa oluşturmaz mı? Piyasanın kralı oluştu! Şu an herhangi bir yerde kafanızı çevirseniz en az 5 tane kına organizasyoncusu görürsünüz.

Bekarlığa veda partisi yapmak isteyenlere kolay gelsin diyelim, biz bugün gelin olmak için hazırlanan geleneksel bir kına gecesi yapmak isteyen kızlarımız için biraz kına organizasyonlarından bahsedelim, biraz soru işaretlerini giderelim istedik.

Paçaları erkenden sıvayın.

Artık neredeyse tüm müstakbel gelinler bu organizasyon şirketlerinden yardım alıyor bu nedenle bu organizasyon şirketleri çok sayıda olmasına rağmen bazen yer bulamama sıkıntısı yaşanabiliyor.

İlk olarak bütçeyi belirleyin.

Evet, kızlar prenses olacağınıza hiç şüpheniz olmasın ama ne yazık ki bu işler paraya bakıyor işte. O yüzden siz evvela müstakbel eşinizle oturup bütçe meselesini konuşun. Bu işe her şey dahil ne kadar ayırabilirsiniz bunu kararlaştırın. Zaten emin olun işin en zor kısmı bu, sonrasında her şey çorap söküğü gibi gelecektir.

Kına gecesini nerede yapacağınıza karar verdiniz mi?

Kına gecesi organizasyonları için hizmet veren bazı büyük kafeler var, ya da eskisi gibi bir düğün salonu da tercih edebilirsiniz. Bu sizin davetli sayınıza bağlıdır ancak organizatörünüzle görüşmeden önce bu konuya bir açıklık getirmeniz yararlı olur. Hizmetler ortamın büyüklüğüne göre ayarlanır.

Kına organizasyon şirketi olarak kimyanızın en iyi tuttuğu firmayı seçin.

Daha profesyoneli elbette ki olsun ama organizatör sanki kız arkadaşınızmış gibi işinizin peşinden koşsun. Gerekirse oturun dertleşin, nelerden endişelendiğinizi anlatabilin. Nasıl bir kına gecesi planladığınızı anlatabilmeniz ve hayallerinize en yakın, hatta belki de hayalinizin de üzerinde bir kına gecesi olması için sizin için işleri kolaylaştıracak, gerekirse o telaşlı zamanınızda sizin yerinize düşüneceğinden emin olduğunuz bir firma bulun. Emin olun bu sizi stresli döneminizde bir kuş gibi hafifletecektir.

Hangi konsepti istediğinizi belirleyin. (Osmanlı, Hint vs.)

Kına geceleri için pek çok konsept var. Hatta siz de bir konsept uydurabilirsiniz ancak genel olarak en çok tercih edilen konseptler Osmanlı ve Hint konseptleri. Zaten organizatörünüz sizi bilgilendirir ancak en şaşalı duran konsept bizce Osmanlı konsepti!

Hediyeliklerinize önceden karar verin.

Artık yok öyle bir kına dağıtıp kınayı bitirmek… Kınayı da dağıtacaksınız elbet ama başka hediyelikler de oluyor artık kına gecelerinde. Oje olabilir, ayna olabilir ya da organizatörünüz size başka bir şey önerebilir.

Ek hizmet listesini yalayıp yutun ve bütçenize uygun olanı seçin.

Kına organizatörümü seçtim, olay bitti diye düşünmeyin. Daha ek hizmetler var. Bu ek hizmetlere neler mi dahil? Hint kınasından dövme yapan bir nedime, Türk kahvesi falı bakan bir nedime, şerbet dağıtan bir nedime, karşılama ekibi, her daim yanınızda bulunacak bir nedime ekibi, davetlilere dağıtılacak tef, mum vb. kına gecesi malzemeleri bazı organizasyon şirketinde ek hizmet sınıfında yer almaktadır. Zaten organizatör size bir liste verecektir. Bu listeden hangilerini istiyorsunuz, hangileri bütçenizi aşmaz iyice düşünüp planlayın sonrasında işi organizatörünüze bırakın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here