Kırışıklıklar özellikle 30 yaşından sonra başımıza dert olmaya başlar. Yavaş yavaş göz çevrelerinde oluşmaya başlayan kazayakları, mimik çizgilerinin derinleşmesi derken o zamana kadar pek kafamıza takmadığımız, sadece önlem olarak cildimizi nemlendirdiğimiz zamanlardan ciddi bakımlara geçmeye başlarız. Ancak bazen kırışıklıklarımız bu yaşları beklemez. Çok daha erken yaşlarda yüzümüze yerleşmeye başlar. Peki cildimizin erken yaşlanmasının sebebi ne olabilir?

Bu soruya cevap vermek için tek bir kelime ya da cümle kullanmak zor olacak. Onun yerine erken kırışıklıklara neden olacak tüm etmenleri sizler için sıralayacağız.

9.Nemlendiriciyi Atlamak

Erken kırışıklıkların en büyük sebebi kuşkusuz neme doymamış bir cilttir. Özellikle yağlı ciltler bu konuda büyük hata yapmaktadır. “Yağlı ciltler kırışmaz, nemlendiriciye ihtiyaç yoktur.” gibi düşünen kişiler ne yazık ki çok daha kısa bir sürede kırışıklıklarla tanışacaktır. Çünkü her cilt tipi nemlendiriciye ihtiyaç duyar. Önemli olan cilt tipine uygun nemlendirici kullanmaktır.

8.Vücudu Susuz Bırakmak

Hazır nem demişken cildi sadece dıştan nemlendirmeden bahsedersek olmaz, çünkü asıl nem içten gelir. İçimizden cildimizi nemlendirmenin tek yolu ise yeterince su içmek ve vücudu susuz bırakmamaktan geçer.

7.Fazla Makyaj Yapmak

Makyaj güzel, ancak kararında güzel. Fazlası cildi çok yoruyor ve kırışıklıkların çok daha erken ortaya çıkmasına neden oluyor. Her gün cildi ağır makyajlarla yormak, arada bir de olsa cilde dinlenmesi için fırsat vermemek ne yazık ki yirmili yaşlarda kırışıklıkları görmemize neden olabiliyor.

6.Cildi Hırpalamak

Aşırı peeling yapmak (normali haftada 2-3 defa yapmaktır.), ciltteki makyajı temizlerken pamukla cildi tahriş etmek, alkol oranı yüksek cilt bakım ürünleri kullanmak gibi şeyler cildi hırpalar ve cilt yapısını inceltir. Bu da erken kırışıklıkların önemli sebeplerinden biridir.

5.Yüz Üstü Yatarak Uyumak

Yatış pozisyonunu cilt bakım konusunda her ne kadar atlasak da aslında oldukça önemli. Yüz üstü yatmak cildin kendini onarma sürecinde, yani uyku sürecinde cildi çok yoruyor. Eğer yüz üstü yatmaktan vazgeçemiyorsanız ipek yastık kılıfı kullanabilirsiniz.

4.Güneş Kremini Atlamak

Cilt yaşlanmasında güneşin payı inanılmaz büyük. Bu nedenle güneş kremini atlamamak size kırışıklıklar karşısında büyük bir üstünlük sağlayacaktır.

3.Çok Mimik Kullanmak

Gülmeyin demiyoruz elbette! Ancak haddinden fazla kaşları çatmak, gözleri kısmak da erken kırışıklıklara davetiye çıkarmakta.

2.Sigara ve Alkol

Her fırsatta zararlarından bahsediliyor ancak emin olun cilt sağlığına da çok çok zararlı. Erken kırışıklıkların en büyük sebeplerinden biri de cildi nemsiz bırakan, vücudu susuz bırakan alkoldür. Diğer sebep ise tüm damarlara zarar verip kan dolaşımımızı tahrip ederken cildimizi de es geçmeyen sigara elbette.

1.Sağlıksız Beslenmek

Besin değeri düşük fast food, abur cubur gibi yiyecekler de kırışıkların en büyük sebeplerinden biri. Eğer erken yaşta cildinizde kırışıklıklar oluşmaya başladıysa beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here