Kış hastalıkları olarak bilinen soğuk algınlığı, nezle ve gribe insanlar yılda en az bir kere yakalanmaktadır. Nezle ve soğuk algınlığını evde tedavi edebilirken grip için mutlaka doktora başvurmanız gerekmektedir. Eğer önlem alınmaz ise nezle ve soğuk algınlığı da gribe dönüşebilmektedir.

Soğuk Algınlığı ve Nezle İçin Ayakta Tedavi Yöntemleri

Meyve Tüketin

Soğuk algınlığı ve nezleye en bilinen çözüm C vitamini meyvelerdir. C vitamini içeren meyveleri tüketebilirsiniz. Kış aylarında kivi, limon, greyfurt, portakal, mandalina gibi meyveleri bolca tüketmeniz sizi soğuk algınlığı ve nezleden kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Çorba Tüketin

Tüketeceğiniz çorba mercimek veya sebze çorbası olmalıdır. Bu iki çorbanın içerisinde bulunan sebzeler vitamin bakımından yüklüdür. Çorbanıza limon sıkın, karabiber ekleyin. C vitamini aynı zamanda kırmızı biberde de bulunmaktadır, bunun için acı nezleye iyi gelir denilmektedir. Çorbalarınızı sıcak ve baharatlı tüketin.

Bitki Çayları Tüketin

Kış hastalıkları için en bilinen içecek ıhlamur çayıdır. Ihlamurun birçok faydası bulunmaktadır. Öksürüğe, gribe nezleye iyi gelir, vücuttaki ölü toksinlerin atılmasına yardımcı olur, terlemeyi arttırır.  Ihlamur çayını demlerken içerisine yarım limon, yarım elma ve zencefil ekleyin. Ayağa kalkmanıza yardımcı olacaktır.

Bal Karışımları Tüketin

Eğer bal saf bal ise daha etkili olacaktır. Bir yemek kaşığı bala, bir tatlı kaşığı zencefil ekleyin. Bu karışımı ağzınızda dolaştırarak yutun. Boğazda ki tahrişi temizler ve rahat nefes almanıza yardımcı olur. Ayrıca tuzlu suyla gargara da yapabilirsiniz. Yine bal ile limonu karıştırıp ağzınızda emerek yutun.

Bunlar evde hazırlanabilecek kolay yöntemler, antibiyotik kullanmadan önce bunları denemenizi öneririz. Eğer iyileşemiyor iseniz doktora başvurabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here