Kış aylarına girmemizle beraber hanımların kışlık erzak telaşı da başladı. Geçmişten günümüze uzanan ve her sene yaşanan bu telaş nesilden nesile aktarılıyor. Her ne kadar günümüzde artık derin dondurucular büyük önem kazansa da hiçbir yöntem cam kavanozun lezzetinin ve sağlıklı oluşunun önüne geçemedi.
Her besini mevsiminde tüketmek en sağlıklı yöntem. Ancak onlardan alacağımız vitamin, lif gibi besin değerlerine diğer zamanlarda da ihtiyacımız olacak. İşte tamda o sırada devreye konservelerimiz girer. Zamanında bolca bulunan meyve ve sebzeleri hem uygun fiyata almış oluruz hem de sağlıklı bir yöntemle saklamış oluruz.
Özellikle de yeni gelinlerin zorlandıkları bu süreçte bizler de sizin için, kışlık konserve yapımı, nasıl kolay yoldan menemen konservesi hazırlanır, hangi püf noktalar uygulanır, ölçüler nelerdir gibi soruları cevapladık.

Kışlık Konserve Yapımı

Kışlık menemen konservesi için aşağıda yer alan malzemelerle 15 adet büyük boy konserve elde edebilirsiniz. Bir adet büyük boy konserveden beş kişilik yemek çıkıyor. Buna göre sizde kalabalık oluşunuza ya da kullanım sıklığınıza göre bu malzemeleri arttırıp ya da azaltarak istediğiniz kadar konserve elde edebilirsiniz. Malzeme listesine göz attıktan sonra kışlık konserve yapımı ne kadar kolay görmüş olacaksınız.

Kışlık Menemen Tarifi İçin Malzemeler

25 kilo domates
2 kilo soğan
2 kilo biber
1 çay bardağı tuz
2 su bardağı sıvıyağ
15 adet büyük boy konservelik cam kavanoz

Kışlık Menemen Yapımı

Kışlık Konserve YapımıÖncelikle soğanlarımızı soyup yıkayarak çok kalın olmayacak şekilde doğruyoruz. Ardından biberleri yıkayıp doğrayalım. En son domatesleri soyup çok küçük olmayacak şekilde hazır hale getirelim. Sonra büyük boy tenceremizde soğan ve biberleri sıvı yağda biraz kavurup domatesleri ilave edelim. Kontrol edip 1 saat pişirin. Daha az ya da çok pişirmek isterseniz ona göre de ayarlayabilirsiniz. Çalışan ya da zamandan kazanmak isteyen biriyseniz eğer size tavsiyem tam anlamıyla pişirerek kavanozlara koymanız olacaktır. Pişen yemeğimizi kavanozlara yavaşça ilave ederek kapaklarını sıkı sıkı kapatıp ters çevirin. Üzerine bir bez örterek en az 1 gün yerinden hiç oynatmayın. Yerlerine yerleştireceğiniz zaman kapaklarını tek tek kontrol edin ki hava alan olabiliyor ama üzülmeyin. Aradan fazla zaman geçip ekşimediyse gönül rahatlığıyla buz dolabı poşetinde buzluğa atabilirsiniz.
Konserve Domates İçin Püf Noktalar

Daha önce kullandığınız kavanozları tekrar kullanmak istiyorsanız eğer eski kapakları kullanamazsınız. Çünkü eski kapaklar deforme olduklarından dolayı kavanozun hava almasına neden olup konservenizi bozacaktır. Bunun olmaması için her konserve yapımında yeni kavanoz kapaklarını kullanmanız gerekmektedir.
Kavanozlara malzemelerinizi doldurduktan sonra mutlaka ters çevirerek bekletiniz. Bu kapakların sıkışması için önemlidir.
Eğer domatesleri kolayca soymak istiyorsanız üzerine bol miktarda sıcak su ilave ederek biraz bekletin. Daha sonra kabukları soyun. Ne kadar kolay ve pratik olduğunu göreceksiniz.

Kışlık Konserve Çeşitleri

Kışlık Konserve YapımıHamsinin bile turşusunun yapıldığı günümüzde, herşeyde çeşit olduğu gibi konservede de elbette çeşit bulunuyor. Peki çeşitleri neler?
Közlenmiş kırmızı biber konservesi: Özellikle kahvaltılarınızda afiyetle yiyebileceğiniz bir seçenektir.
Domates sosu: Kullanım sıklığı oldukça fazla olan bu sosun yapımı da çok kolay. Yemekleriniz ve kahvaltılarınızda elinizin altında bulundurarak vakitten tasarruf edebilirsiniz.
Taze fasulye konservesi: Her meyvenin bir mevsimi olduğu gibi sebzelerin de yetiştiği bir mevsim vardır. Mevsiminde hazırlanan sebze konserveleri, diğer zamanlarda o sebzelerin vitaminini kaybetmeden tüketmemize olanak sağlar. Diğer zamanlarda ise seralarda yetişen sebzeleri bulabiliriz. Ancak bunların ne tadı ne de vitamini mevsiminde yetişen sebzeler gibi olmayacaktır.

Bamya konservesi
Patlıcan konservesi
Türlü konservesi

Bunların dışında elbette birçok şeyden konserve yapabilirsiniz. Örneğin; mısırın, nohutun, fasülyenin hatta meyvelerin bile konservesini yapabilirsiniz. Sonuçta konserve bir saklama şeklidir. İçinde ne sakladığınız sizin arzunuza göre olacaktır. Şimdiden afiyet olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here