“do it yourself” yani “kendin yap” projeleri son yıllarda oldukça gündemde. Hem geri dönüşüm hem de tüketime biraz “dur” diyebilmek için, dünya üzerinde çığ gibi büyüyün kendin yap projeleri, hayal gücünü de geliştiriyor.

7’den 70’e herkesin dahil olduğu bu akım; evde kullanılmayan, atılmak üzere olan ya da çok az maliyetle şahane ürünler çıkarmanıza sebep oluyor.

Kitap kurtları için şahane tasarımların da bulunduğu ve sınırsız hayal gücünün kullanıldığı tasarım ve fikirlerin de hayranlık uyandırdığını belirtelim.  Peki kitap kurtları için neler yapılabilir? Öncelikle kitap ayracı, kitaplık, okuma gözlüğü, okuma koltuğu, rahat pofidik minderler, saç bantları, kitapları koyabilecekleri masalar, kitap kalıpları…

Kitap Ayracı Nasıl Yapılır?

Yayınevlerinin promosyon olarak müşterilerine verdikleri ürün olan kitap ayracı, okunulan kitabın kaçıncı sayfasında kaldığını belirlemeye yardımcı olmaktadır. Yayınevlerinin verdiği sıradan, basit ve tek düze ayraçları kullanmak istemeyen, kendi kitap ayracını kendisi tasarlamak ve yapmak isteyenlere birkaç küçük tarif ile fikir verebiliriz.

İşte kitap ayracı yapımı!

Negatif Filmden Kitap Ayracı

Eski analog fotoğraf makinelerin negatif filmlerini hepimiz saklıyorduk. Atmadıysanız, kullanabileceğiniz bir yol biliyoruz. Nostalji ile kitapları buluşturmayı sevenler için tasarlanan kitap ayracı yapımı oldukça kolay. Öncelikle kitabın boyundan 1 cm kadar daha uzun olacak şekilde, filmimizi kesiyoruz. Yukarıda kalmasını istediğimiz ucuna, hoşumuza giden ve işimizi pratiğe dökebilecek bir ürünü silikonla yapıştırıyoruz. Bu filmi istersek bu şekilde istersek de hayal gücümüze göre desenler, çizimler, parçalar ekleyebiliyoruz.

A4 Kâğıdından Kitap Ayracı

İstediğiniz şekilde kesip, ciltleyeceğimiz motiflerle kitap ayracı yapabilirsiniz.

Lastikle Kitap Ayracı

Tuhafiyelerde satılan, basit lastiklerden alarak bir kitap ayracı yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Büyükannelerimizin eteklerine, çoraplarına diktiği o herkesin bildiği beyaz lastikleri, kitabın boyutuna ve kalınlığına göre kesip uçlarından birbirine dikiyoruz. Daha sonra ise istediğimiz motifleri, desenleri oluşturarak kitap ayracımızı hazır hale getiriyoruz.

Saat Kayışından Kitap Ayracı

Atmaya kıyamadığımız ama artık ümidi kestiğimiz saatimizin kordonundan kitap ayracı yapabiliriz. Bu iki kordonu birbirine yapıştırdığımız zaman, üzerine dilediğimiz şekilde desenler verebiliriz. Böylece, gayet orijinal ve kitap ayracımız olacaktır.

Ataçtan Kitap Ayracı

Kitaplarımızın ve defterlerimizin kırışmasını, bozulmasını engelleyen ataçları şimdi de ayraç olarak kullanmak ister misiniz? Sizleri çocukluğunuza götürecek olan bu ayraç için, öncelikle tatlı motifler alıp ataca silikon ile yapıştırabilirsiniz.

Uzun Ahşap Kürdanlardan Kitap Ayracı

Şu hep bir milyoncularda gördüğümüz, mangal keyiflerinde güzel yemekler yapmamıza sebep olan uzun ve ahşap kürdanların, bir kullanım alanı daha var! Evet, kitap ayracı. Bu kürdanların, üst kısma gelecek olan yerine istediğimiz desenlerden ve motiflerden farklılıklar yaratabiliriz. Hayal gücünüzü kullanmaktan korkmayın!

Keçeden Kitap Ayracı

Her yerde kolayca ulaşabileceğiniz keçenin kullanım alanı o kadar geniş ki, bizler de kitap ayracı yapalım dedik. Elimize aldığımız keçelere istediğimiz şekli çizerek kesebilir ve kitap ayracı olabilir kullanabiliriz. Yapıştırıcısı için de silikon kullanmalıyız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here