Türk Gerilim ve Polisiye yazarlarının başında gelen usta kalem Ahmet Ümit’ten yine bir İstanbul romanı: Beyoğlu’nun En Güzel Abisi. Son çıkan ve aynı ismi taşıyan çizgi romanı saymazsak bu eser ustanın yirminci kitabıdır. Her fırsatta İstanbul sevgisini alenen dile getiren yazar, bu kez de Yılbaşı gecesi Tarlabaşı’nda işlenen bir cinayetle başlıyor eserine. Polisiye öykü ve romanların başında verilen bu cinayet sahneleri ile yazarların okurları hikâyenin içine bir anda çektiği çok görülmüştür ama usta kalem okuru ana hikâyenin içine çekmekle kalmamış, aynı zamanda betimlemeleri ile o anı yaşatmıştır.

Kitap Önerisi Beyoğlu'nun En Güzel Abisi - Ahmet Ümit

Tarlabaşı’nda işlenen bir cinayetle başlayan romanın ana karakteri, Ahmet Ümit okurlarının yakından tanıdığı Başkomiser Nevzat’tır. Babacan polis yardımcısı Ali ve güzel kriminolog Zeynep’le birlikte bu esrarengiz cinayeti çözmeye çalışacaktır. Ancak yazarın “Katilin kim olduğu önemli değil, benim için kişilerin başından geçenleri aktarmak daha önemlidir,” açıklamasını da düşünerek söylenebilir ki, bu esrarengiz cinayeti çözmek okur için daha zor olacaktır. Zira hikâyenin ana kurgusu içinde geçen şüpheliler olası katil profiline yakın gözükseler de, uyuşmayan parçalar olduğundan romanın ortasında “katil şudur” düşüncesine yaklaşamıyoruz bile. Bu da usta yazarın katili gizleme oyunundan çok katili arama fikrini aşılama çabası olsa gerek diye düşünüyorum. Yazar için katilin kim olduğu değil, Tarlabaşı’nda ve Taksim’de yaşanan toplumsal olayları okuruna anlatmanın daha öncelikli olduğunu düşünebiliriz.

Kitap Önerisi: Beyoğlu'nun En Güzel Abisi - Ahmet Ümit

Eserde Gezi Parkı olayları kurguya damgasını vurmuş gibi gözüküyor. Kurgunun içine iyi monte edilen bu olaylar sırasında yaşanan; polisin tutumu, göstericilerin tutumu, karşıtların saldırıları iyi anlatılmış. Sadece günümüzü de anlatmıyor yazar: Yıllar öncesinin Tarlabaşısı olduğu gibi gözünüzün önünde canlanıveriyor. Tarlabaşı’nın o çok etnik yapılı dokusundan, Rum vatandaşların oradan sürülüşünden bahsedilirken, günümüzde de o bölgenin ne kadar harap düştüğü de satır aralarına sıkıştırılıyor. Sadece Türk filmlerinde kalan orta sınıf mafya babalarının, raconla iş yürüten ağır ağabeylerin de olduğu eser toplumsal bir başka yaraya da parmak basıyor: Sokak çocukları…

Tipik bir Ahmet Ümit romanı olmasının yanında okurlarının beğenisi kazanan bu eseri okumanızı öneririm. Sade dili ve yumuşak üslubuyla okurlarını etkileyen bu ustanın en sevilen eserlerinden biridir Beyoğlu’nun En Güzel Abisi. Kurgusu, karakterleri ve bakış açısıyla sizi ilk cümlesinden son cümlesine hemen sürükleyecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here