Diyet yaparken kolay kilo vermek için bir çok yöntem denenir. İnsanlar zayıflama uğruna her türlü uygunsuz yolu denemeye açık olabilmektedir. Aslında belli şeylere dikkat ederek, bilimsel olarak kanıtlanmış yöntemlerle kilo vermeniz daha kolay olacaktır.

Kolay Kilo Vermek İçin Uygulamanız Gereken 20 Adım

1.Yemeklerden Önce Su İçin


İçme suyunun kilo kaybına yardımcı olabileceği sıklıkla iddia edilir ve bu doğrudur. İçme suyu, metabolizmayı 1-1.5 saatlik bir süre içinde% 24-30 oranında artırabilir ve birkaç kalori yakmanıza yardımcı olur.

Bir çalışma, yemeklerden yarım saat kadar yarım litre su içmenin, diyet yapanların daha az kalorili  yemek yemesine ve %44 daha fazla kilo vermesine yardımcı olduğunu göstermiştir.

2. Kahvaltıda Yumurta Yiyin


Tüm yumurtaları yemek, kilo vermenize yardımcı olmak gibi her türlü faydaya sahip olabilir. Çalışmalar, tahıl bazlı bir kahvaltının yumurtalarla değiştirilmesinin önümüzdeki 36 saatte daha az kalori almanıza ve daha fazla kilo ve daha fazla vücut yağ kaybetmenize yardımcı olduğunu gösteriyor. Herhangi bir sebepten yumurta yiyemiyorsanız kahvaltıda kaliteli protein kaynağı tüketebilirsiniz.

3. Kahve İçin (Tercihen Siyah)

Kaliteli kahve antioksidanlarla yüklüdür ve birçok sağlık faydası bulunmaktadır.

Çalışmalar, kahve içindeki kafeinin metabolizmayı% 3-11 oranında artırabildiğini ve %10-29’a kadar yağ yakımını artırabildiğini göstermektedir. Kahvenize şeker ya da diğer yüksek kalorili maddeler eklemeyin. Bu kahveden elde edeceğiniz tüm faydaları tamamen ortadan kaldıracaktır.

4. Yeşil Çay İçin


Kahve gibi, yeşil çay faydaları oldukça fazladır. bunlardan biri kilo kaybıdır. Yeşil çay düşük miktarda kafein içerir aynı zamanda kateşin adı verilen güçlü antioksidanlar ile yüklüdür, ki bu da yağ yakımını arttırmak için kafeinle sinerjik olarak çalıştığı düşünülmektedir.

5. Hindistan Cevizi Yağı ile Yemekleri Pişirin


Hindistan cevizi yağı çok sağlıklıdır. Diğer yağlardan farklı metabolize olan orta zincirli trigliseritler olarak adlandırılan özel yağlarda yüksektir.

Bu yağların metabolizmayı günde 120 kalori ile arttırdığı ve ayrıca iştahınızı azalttığı ve günde 256 kaloriyi daha az yiyebildiğiniz gösterilmiştir. Bunun, zaten yediğin şeyin üzerine hindistan cevizi yağı eklenmesiyle ilgili olmadığını, şu andaki pişirme yağlarının bir kısmını hindistan cevizi yağıyla değiştirmekle ilgili olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

6. Eklenen Şekeri Kesin


Eklenen şeker, modern diyetin tek en kötü maddesidir ve çoğu insan ek şekerli gıda tüketmemeye çalışıyor. Çalışmalar, şekerin (ve yüksek fruktozlu mısır şurubu) tüketiminin, obezite ve aynı zamanda tip 2 diyabet, kalp hastalığı ve diğerleri gibi hastalıkların riskleri ile güçlü bir şekilde ilişkili olduğunu göstermektedir. Kilo vermek istiyorsanız, eklenmiş şeker içeren yiyecekleri tüketmemeniz gerekiyor. Etiketleri okuduğunuzdan emin olun, çünkü sağlık gıdaları bile şekerle yüklenebilir.

7. Daha Az Rafine Karbonhidrat Yiyin


Rafine karbonhidratlar genellikle şeker veya lifli, besleyici kısımlarından sıyrılan tanelerdir (beyaz ekmek ve makarna içerir). Çalışmalar, rafine edilmiş karbonhidratların kan şekerini hızla çektiğini, açlığa ve yiyecek alımının birkaç saat sonra artmasına neden olduğunu göstermektedir. Rafine edilmiş karbonhidratları yemek, obeziteye güçlü bir şekilde bağlıdır.

Eğer karbonhidrat yiyecekseniz, bunları doğal lifleriyle yediğinizden emin olun.

8. Düşük Karbonhidrat Diyetine Devam Edin

Karbonhidrat kısıtlamasının tüm faydalarını elde etmek istiyorsanız, bunu tüm yolla almayı ve düşük karbonhidratlı diyet yapmaya devam etmeyi düşünün.

Çok sayıda çalışma, böyle bir diyetin (ya da “yemek yeme” şeklinin), aynı zamanda sağlığınızı iyileştirirken, düşük yağlı bir diyetin 2-3 katı kadar kilo vermenize yardımcı olabileceğini göstermektedir.

9. Daha Küçük Tabaklar Kullanın


Bazı çalışmalarda insanların daha az kalori tüketmelerine yardımcı olmak için daha küçük tabakların kullanılması gösterilmiştir. Garip bir hile, ama işe yarıyor gibi görünüyor.

10. Egzersiz ve Kalori Sayımı


Belli sebeplerden dolayı, porsiyon kontrolü (daha az yemek) veya kalori saymak çok yararlı olabilir. Bir yemek günlüğü tutmanın ve ne yediğinizi yazdığınızı ya da tüm öğünlerinizi not ettiğiniz çalışmaların kilo vermenize yardımcı olabileceğini gösteren çalışmalar da vardır. Ne yediğinize dair farkındalığınızı artıran her şey yararlı olabilir.

11. Aç Olsanız da Sağlıklı Gıdalar Yiyin


Sağlıklı beslenme isteği aşırı aç olsanız da sağlıksız bir şeyler yememenizi önleyebilir. Kolaylıkla taşınabilir ve basit bir şekilde hazırlanabilen birkaç aperatif, bütün meyveler, bir avuç fındık, havuç, yoğurt ve  yumurta gibi ürünleri yanınızda taşıyabilirsiniz..

12. Yemekten Sonra Dişlerinizi Fırçalayın


Bununla ilgili herhangi bir çalışmanın farkında olmamasına rağmen, birçok insan dişlerinizi fırçalamanızı ve / veya akşam yemeğinden hemen sonra diş ipi kullanmanızı önerir. Öyleyse gece geç saatte bir şeyler atıştırmak artık cazip gelmeyecek

13. Aerobik Egzersiz Yapın


Aerobik egzersiz yapmak (kardiyo) kalori yakmak ve fiziksel ve zihinsel sağlığınızı iyileştirmek için mükemmel bir yoldur.

Özellikle karın yağı kaybetmek, organlarınız etrafında birikme ve metabolik hastalığa neden olan sağlıksız yağ kaybetmek için etkili gibi görünmektedir.

14. Ağırlık Kaldırma


Diyetin en kötü yan etkilerinden biri, genellikle açlık kipi olarak adlandırılan kas kaybı ve metabolik yavaşlamaya neden olma eğilimindedir.

Bunun olmasını önlemenin en iyi yolu, ağırlık kaldırmak gibi bir tür direnç egzersizi yapmaktır. Çalışmalar ağırlık kaldırmanın metabolizmanızı yüksek tutmanıza ve değerli kas kütlesini kaybetmenize engel olabileceğini göstermektedir.

Tabii ki, sadece yağ kaybetmek önemli değil. Ayrıca, alt kısımdakilerin iyi göründüğünden emin olmak istersiniz. Bunun için bir tür direnç egzersizi yapmak çok önemlidir.

15. Daha fazla lif yemek


Kilo kaybı amacıyla çoğunlukla lif önerilir. Kanıtlar karıştırılsa da, bazı çalışmalar lifin (özellikle viskoz fiber) tokluğu arttırabildiğini ve uzun vadede kilonuzu kontrol etmenize yardımcı olduğunu göstermektedir.

16. Daha Fazla Sebze ve Meyve Yiyin


Sebzeler ve meyveler, kilo verme için onları etkili kılan çeşitli özelliklere sahiptir. Çok az kalori içerirler ama çok liflidir. Aynı zamanda su bakımından da zengindirler, bu da onlara düşük bir enerji yoğunluğu verir. Ayrıca çiğnemek için biraz zaman ayırırlar ve çok doludurlar. Çalışmalar, sebze ve meyveyi yiyen insanların daha az ağırlığa sahip olduklarını göstermektedir . Bu yiyecekler de süper sağlıklı ve besleyicidir, bu yüzden onları yemek her türlü nedenden dolayı önemlidir.

17. Daha Yavaşça Çiğnemek


Beyniniz için yeterli miktarda yiyeceğiniz “kayıt” yapması biraz zaman alabilir. Bazı çalışmalar çiğnemenin daha yavaş kaldığını, daha az kalori almanıza ve kilo kaybına bağlı hormon üretimini artırmanıza yardımcı olduğunu göstermektedir.

18. İyi Uyuyun


Uykunun önemi azdır ancak sağlıklı ve egzersiz yapmak kadar önemlidir.

Çalışmalar, zayıf uykunun obezite için en güçlü risk faktörlerinden biri olduğunu, çocuklarda obezite riskinin %89 artmasına ve yetişkinlerde %55’e bağlı olduğunu göstermektedir.

19. Şekerli Soda ve Meyve Suları İçmeyin


Şeker kötüdür, ancak sıvı formdaki şeker daha da kötüdür.  Çalışmalar, sıvı şeker kalorilerinin, modern diyetin en çok besleyici yönü olabileceğini göstermektedir. Örneğin, bir çalışma, şeker tatlandırılmış içeceklerin, her bir günlük porsiyon için, çocuklarda% 60’lık bir obezite riski ile bağlantılı olduğunu göstermiştir. Bunun meyve suyu için de geçerli olduğunu aklınızdan çıkarmayın, bu da kola gibi bir meşrubat gibi benzer miktarda şeker içerir. Bütün meyveyi yiyin, ancak meyve suyunu dikkatle kullanın.

20. Diyet Yapmayın Sağlıklı Beslenin


Diyetler ile ilgili en büyük sorunlardan biri, uzun vadede neredeyse hiç çalışmadıklarıdır. Bir şey varsa, diyet yapan insanlar zamanla daha fazla kilo alma eğilimindedir ve çalışmalar diyetin gelecekteki kilo alımının tutarlı bir göstergesi olduğunu göstermektedir. Kolay kilo vermek için sağlıklı beslenmeyi yaşam biçimi haline getirin. Diyete devam etmek yerine, daha sağlıklı, mutlu ve daha sakin bir insan olma hedefiniz olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here