Kadınların belki de yüzyıllardan beri en sevdiği aksesuarlardan biri olmayı başarmıştır kolyeler. Her sezonda farklı bir modelinin moda olduğunu görsek de değişmeyen bir şey var ki, o da kadınlardaki kolye aşkı! Tabi her kıyafeti tamamlayan, sade bir kıyafeti bile enfes bir kombine dönüştüren bu aksesuarı baş tacı yapmakta haklıyız.

Son zamanlarda artan kendin yap projelerinde kolyelere de yer var. Sizler için en güzel kendin yap kolye örneklerini derledik. Son derece basit yapımlara sahip bu kolyeler sayesinde hem kimsede olmayan kolyelere kavuşacaksınız hem de daha az bir maliyete daha iyi şeyler elde edebileceksiniz.

Şimdi, kolye nasıl yapılır öğrenme vakti! Hazır mısınız?

kolye nasil yapilir 28

Renkli boncukları bir tele dizerek yapacağınız farklı 3 boncuk zincirini örerek son derece şık bir kolye elde edebilirsiniz. Tek bir renge takılı kalmak zorunda da değilsiniz üstelik, canınız nasıl isterse. Burada kullanacağınız malzemeleri takı tasarımı ile uğraşan kişilerin alışveriş yaptığı toptancılardan edinebilirsiniz.

kolye nasil yapilir 27

Kurdeleden yaptığınız minik bir fiyongu tutkallayın ve üzerine sim ya da parıltılı tozlardan dökün. Tutkallar kuruyup, fiyonk sertleştikten sonra yine takı malzemeleri satan dükkanlardan edinebileceğiniz bu minik malzemelerle kendi kolyenizi oluşturun.

kolye nasil yapilir 26

Sevdiklerinizin fotoğrafını boynunuzda taşımak istemez misiniz? Bombeli, cam görünümlü bir plastiği alın ve fotoğrafın üzerine yapıştırın. Kenarlardan kesip, kolye ucu yapmanızı sağlayacak minik tablaya yapıştırdığınız zaman işlem tamamlanıyor. Size de bu çalışmayı yapmadan önce sadece hangi fotoğrafı kullanacağınızı seçmek kalıyor.

kolye nasil yapilir 25

Mantar kapakları daire kanvaslar oluşturacak şekilde kesin ve elde ettiğiniz bu kanvasları dilediğinizce boyayın, renklendirin. Tamamen sizin zevkinizle oluşturulmuş kolye ucunuz hazır.

kolye nasil yapilir 24

Yine takı malzemeleri satan yerlerden bulabileceğiniz bu zarif anahtar figürlerini ojelerinizle renklendirerek renkli ve zarif kolyenizi oluşturabilirsiniz.

kolye nasil yapilir 23

Eğer daha farklı tasarımlar istiyorsanız ahşap, iri boncukların yanına biraz da renk renk ponponlardan ekleyin. Böyle bir kolyeyle girdiğiniz her ortamda fark yaratacağınıza eminiz!

kolye nasil yapilir 22

Bisikletli bir kolye için iki düğme ve bir tel yeter. Teli eğip bükerek bisikletin gövdesini ve gidonunu oluşturun. Sonra geriye en kolay kısım yani zincire takmak kalıyor.

kolye nasil yapilir 20

Örgü örmeyi çok sevenler için harika bir kolye önerimiz var şimdi de. Kendinizce minik bir yumak oluşturun ve minik yumağa küçük kürdanları saplayın. Kürdan uçlarına iki minik boncuk da yerleştirdiğiniz zaman harika bir kolye elde etmiş oluyorsunuz.

kolye nasil yapilir 19

Daha renkli, daha farklı ve kesinlikle sıradışı bir kolye istiyorsanız boya kalemlerinizden yardım almaya ne dersiniz? Bunun için yapmanız gereken renkli boya kalemlerinizi küçük bir şekilde kesmek, ardından üzerlerinde delikler açmak.

kolye nasil yapilir 16

Bir mukavvayı dilediğinizce kesip geometrik desenler şeklinde renklendirerek farklı ve size özgü bir kolye yaratabilirsiniz. Burada mukavvanın şekli, çizilecek desenler tamamen size kalmış!

kolye nasil yapilir 15

Kolye için hırdavatçıya gitmek biraz garip kabul ediyorum ama ortaya böyle hoş bir kolye çıkacaksa garipliği kimin umrunda!

kolye nasil yapilir 13

Yine mukavvanızı çeşitli şekillerde renklendirerek ve keserek yaratabileceğiniz bir kolye modeli. Bu kolye modelleri tamamen sizin yaratıcılığınıza ve zevkinize bakıyor.

kolye nasil yapilir 12

Eğer aksesuarlarınızda ve kıyafetlerinizde püskül detaylarından hoşlanıyorsanız bu kolye fikrini de çok seveceksiniz. Renk renk iplerden yapacağınız püskülleri kolye zincirine geçirin ve son derece modern ve zarif yeni kolyenize merhaba deyin.

kolye nasil yapilir 11

bu kadar kalabalık bir görüntü istemeseniz bile çeşitli büyüklüklerdeki metal çemberlerden ve renkli iplerden yararlanarak ortaya hoş bir kolye çıkarmanız mümkün.

kolye nasil yapilir 10

Bulabileceğiniz en güzel düğmeleri bir keçe ya da başka bir kalın kumaş üzerine dikin ya da yapıştırın. Ardından düğmelerin sınırından kumaşı kesin. Bu tür kolyeler özellikle düz renk tişörtlerde bir harika duruyor.

kolye nasil yapilir 09

Yediğiniz antep fıstıkların kabuklarını atmayın, çünkü onlardan bu şekilde harika bir kolye ortaya çıkarabilirsiniz. Kabukları akrilik boyayla boyayın, ardından vernikleyin. Ardından kolyenizin şeklinin nasıl olmasını istiyorsanız o şekilde kestiğiniz bir mukavvaya, yine kendi istediğiniz biçimde yapıştırın.

kolye nasil yapilir 08

Minik bir kuş yuvası tasarlamak düşündüğünüzden daha kolay. 3 boncuk ve uzunca bir tel yardımıyla minik bir kuş yuvası tasarlayıp bunu kolye ucu olarak kullanabilirsiniz.

kolye nasil yapilir 07

Kalın ipleri örmek de kolye olarak oldukça iyi bir fikir. Ne kadar kolay bir yöntem olsa da ortaya çıkan sonuç son derece iyi.

kolye nasil yapilir 06

Bir tarafından dikip, içi boş uzun bir kese haline getirdiğiniz kumaşın içine boncukları atın, ardından boncuk aralarından ip geçirerek kumaş kaplı kolyenizi oluşturun. Yaptığınız kolyenin kenarlarına farklı kumaşlardan figürler de ekleyebilirsiniz, tamamen size kalmış.

kolye nasil yapilir 05

Yine bir hırdavatçı kolyesi! Ojeyle de renklendirebileceğiniz bu parçaları minik metal halkalarla birbirine geçirerek farklı bir kolye ortaya çıkarabilirsiniz. Bu kolyelerin sadece bir tarafını renklendirdiğinizde diğer tarafı renksiz kalır, böylece sanki iki farklı kolyeye sahipmişsiniz gibi olur. Anlayacağınız, 1 taşla 2 kuş!

kolye nasil yapilir 03

Kullanmadığınız bir tişörtü kolye olarak değerlendirmek aklınıza gelir miydi? Yapmanız gereken tek şey bir kenara attığınız bu tişörtten düzgün, uzun parçalar kesmek.

kolye nasil yapilir 02

Evimize boya seçerken yararlandığımız renk kartelaları şimdi de kolye yaparken işimize yarayacak. Ombre bir kolye yapmak isterseniz seçeceğiniz rengin tonlarından yukarıdaki gibi parçalar kesin ve yapıştırın.

kolye nasil yapilir 01

Tellerden yazı yazmak da mümkün. Telle şekillendirme yaparken keskin virajları alabileceğinize dair kendinize güveniyorsanız hiç durmayın siz de mesajınızı boynunuzda taşıyın!

kolye nasil yapilir 30

Yine teli şekillendirebileceğine güvenen kişilerin bayılacağı ve kolayca yapabileceği şık bir kolye önerisi. Kendinize bir boncuk seçin, ardından bu boncuğun çevresinden geçerek, boncuğu bir kafes içine alın.

kolye nasil yapilir 29

Gazoz kapakları da mesajınızı yazmak, çizim yeteneğiniz göstermek ya da sevdiklerinizin resmini taşımak için iyi bir kanvas olabilirler. Son derece eğlenceli bir tasarım olan bu kolyeleri yapmak ise düşündüğünüzden daha kolay.

kolye nasil yapilir 18Bonus Kolye

Sevgilinize asılan, onu Twitter’da favlayan, Instagram’da durmaksızın layklayan kızlara karşı olan nefretinizi bu şekilde gösterebilirsiniz. Son derece cani görünse de eğlenceli bir kolye olduğunu da kabul edelim.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here