Konya, Mevlana’nın yaşadığı şehir olması dolayısıyla oldukça önemli bir şehir olarak kabul edilir. Özellikle de tasavvufa ilgili kişilerin kesinlikle görmesi gereken bu şehir gittikçe modernleşen yapısına rağmen hala Mevlana şehri olmanın gururunu taşıyor.

konyada gezilecek yer onerileri 01

Konya’ya sadece düz, dümdüz bir bozkır parçası olarak bakmak çok yanlış. Bu şehirde siz de kendinizden bir şeyler bulabilir, verdiğimiz öneriler sayesinde düşündüğünüzden daha iyi zaman geçirebilirsiniz.

konyada gezilecek yer onerileri 03

 Konya’nın Neleri Meşhur?

Yabancı bir şehre gitmenin en birincil kuralı, oranın neyinin meşur olduğunu bilmek ve onu yemeden/almadan eve dönmemektir. Konya’ya, Konya’da nelerin meşhur olduğunu bilmeden gitmek olur mu? Olmaz tabi ki!

Düğün Pilavı

Konya’nın şüphesiz en iyi adetlerinden biri Konyalıların düğün, hac dönüşü vb. olaylarda düğün pilavı yapıp bunu herkese dağıtmasıdır. Ama herkese, ayrım yok yani. Mevlana felsefesinin en iyi yaşatıldığı durum. Eğer denk gelirseniz siz de araya dalıp bu lezzetten birkaç kaşık alabilirsiniz. Ama pilav sırayla yendiği için yeme sürenizi uzun tutmamaya özen göstermelisiniz!

konyada gezilecek yer onerileri 13

Etli Ekmek

Bugüne kadar yediğiniz etli ekmekleri unutun! Burada, tam yerinde etli ekmek yiyeceksiniz. Türk mutfağının bir numaralı kombinasyonlarından birine, yani et-hamur birlikteliğine yer veren etli ekmek, Konya’nın sembolü haline gelmiş durumda.

konyada gezilecek yer onerileri 14

Bildiğimiz lahmacun ve pidelerden farkı ise soğansız olmasıdır. Bu yüzden  genelde yanında soğanla ikram edilir.

Mevlana Şekeri

Hafif sert, genelde çaya batırılarak yenilen Konya’ya has bir şeker. Asıl rengi beyazdır ama sonradan aromalar çıkınca renkleri de değişmiştir elbette. En tazesini Konya’da yiyebileceğiniz Mevlana şekerini yerken dişlerinize dikkat edin, aniden dökülmesinler.

konyada gezilecek yer onerileri 15

Konya’da Gezmeniz Gereken Tarihi Yerler

Anadolu’nun bağrında olan Konya, tarih boyu medeniyetlere ev sahipliği yapmış ve önemli bir şehir olarak görülmüştür. Aynı zamanda Mevlana’nın memleketi olması nedeniyle içerisinde birçok tarihi yapı bulmak mümkün. Tarihe meraklı biri olmasanız bile ilginizi çekecek bu mekanlara kesinlikle uğramalısınız.

Mevlana Müzesi

konyada gezilecek yer onerileri 20

Zamanında Mevlana’nın dergahı olan ama şu anda Mevlana Müzesi olarak kullanılan bu görkemli yapı 1274 yılında Mevlana’nın oğlu Sultan Veled tarafından yaptırılmıştır. 19.yy’a kadar Osmanlı padişahlarının katkılarıyla daha da büyüyen dergah, şu anda Kültür Bakanlığı’na en çok gelir getiren ikinci müzedir ve yıl içerisinde yerli yabancı birçok turist tarafından ziyaret edilmektedir. Mevlana’nın türbesi de içeridedir.

İnce Minareli Medrese

konyada gezilecek yer onerileri 21

Selçuklu ilçesinde yer alan bu medrese, Alaaddin Tepesi’nin batısında yer almaktadır. 1264 yılında hadis ilminin öğretilmesi için açılmış olup 19. yy’ın sonuna kadar faaliyetini sürdürmüştür. Sonrasında büyük bir tamire girmiştir. Cumhuriyetin ilanından sonra onarım çalışmalarına devam edilen medrese şu an Taş ve Ahşap Eserler müzesi olarak kullanılmaktadır.

Karatay Medresesi

konyada gezilecek yer onerileri 22

Hadis ve tefsir ilminin öğretilmesi için 1251 yılında yaptırılan Karatay Medresesi zamanının en iyi çini işçiliklerini sergileyen yapılardan biridir. 19. Yy’da terk edilen medrese şu anda Çini Eserler Müzesi olarak kullanılmaktadır.

Konya’da Yemek Yemeniz Gereken Restaurantlar

Siz Konya’yı bol bol gezmeye, ayaklarınızı ağrıtmaya bakın, ne yiyeceğim diye hiç düşünmeyin.  Konya’da yemek yiyebileceğiniz en iyi yer önerilerini sizler için yazdık!

Baydu

Özellikle personel takımının kalitesiyle birçok kişinin kendisini evinde hissetmesini, rahatça yiyip içebilmesini sağlayan Baydu özellikle hamburgeri ve pizzasıyla birçok kişinin beğenisini kazanmış durumda.

konyada gezilecek yer onerileri 26

Adres Bilgisi: Şeyh Sadrettin Mh. (İstasyon Cad.), 42040 Konya

İletişim: (0332) 321 8495

Köfteci Sofu

Fast food yemekten hoşlanmayanlar için en iyi tercihlerden biri Köfteci Sofu olacaktır. Gerek adını aldığı lezzetli köfteleri, gerekse mezeleriyle size bir lezzet patlaması yaşatacak olan Köfteci Sofu, yoğunluğuna rağmen hizmetinin kalitesiyle de sizi şaşırtmayı başaracak. Bir de üzerine kahvenizi için, öyle kalkın.

konyada gezilecek yer onerileri 24

Adres Bilgisi: Horozluhan mh. Hizarcı sk. no:133 (Marangozlar Sitesi), Konya

İletişim: (0332) 236 7586

Tarihi Tiritçi Mithat

Tiriti bilir misiniz? Eğer bilmiyorsanız burada yiyip bu mükemmel lezzetle tanışmalı, eğer biliyorsanız da yine burada yiyip tirit nasıl olurmuş görmelisiniz. 150 yıldır ayakta olan bu mekan tiriti en lezzetli yapan yerlerden biridir. Sadece Konya’da değil, Türkiye’de de ünü tartışılmaz.

konyada gezilecek yer onerileri 23

Adres Bilgisi: Yusufağa Sk. No:21/A (İstanbul Caddesi), Konya

İletişim: (0332) 350 7298

Jack’s Home

Dekorasyonu ve ilgili personelleriyle kendini birçok kişiye sevdirmiş Jack’s Home, mutfağından çıkan lezzetlerle sizin de favoriniz olabilir.

konyada gezilecek yer onerileri 25

 

Adres Bilgisi: Mahmuriye Mh. Feritpaşa Cd. No:122/A (Feritpaşa Cd.), 42040 Konya

İletişim: (0332) 321 9334

Konya’da Kahve İçmeniz Gereken Yerler

Adı birçok kitapta geçmiş, Mevlana’ya ev sahipliği yapmış olan Konya’ya karşı bir kahve alır mıydınız?

Casa Di Caffe

Gerek kahvelerinde, gerek personelinde, gerek sunumda her şeyin en kalitelisinin tercih edildiği bu mekanda çok önemli olduğunuzu hissedeceksiniz. Sizi en iyi şekilde ağırlamayı amaçlayan Casa Di Caffe dekorasyonuyla da öyle güzel ki, oradan ayrılmak istemeyeceksiniz.

konyada gezilecek yer onerileri 11

 

Adres Bilgisi: Ferit Paşa Cd 50-64, Şeyh Sadrettin Mh., Konya, Türkiye

Nar-ı Aşk Cafe

Kahvenizi yudumlarken kendinizi dünyadan çekmek, uzaklaşmak ve huzura ermek istiyorsanız Konya’da gelmeniz gereken yer burasıdır. Ney sesiyle huzur dolacağınız, gündelik sıkıntılarınızdan uzaklaşabileceğiniz Nar-ı Aşk kafe, Mevlana’nın hemşehrisi olduğunu her şeyiyle söylüyor.

konyada gezilecek yer onerileri 09

Adres Bilgisi: Aziziye Mah. Mimar Sinan Sok. No:6, Konya

İletişim: 0532 337 6070

Willy Wonder’s Meram

Dekorasyonu, güleryüzlü personelleri ve kaliteli kahveleriyle sizi kalbinizin tam orta yerinden vuracak olan bu kafe özellikle kışın sıcak çikolata içmek için Konya’daki en mükemmel tercih olabilir. Kendinizi evinizde hissetmeye hazır olun!

konyada gezilecek yer onerileri 10

Adres Bilgisi: Meram Yeni Yol Cad. No:64/A Meram (Yeni Meram), 42090 Konya

İletişim: (0332) 324 0111

Cafe Mırra

“Bir kahvenin kırk yıl hatrı vardır.” lafının ne anlama geldiğini, o sözde hangi kahveden bahsedildiğini tam da bu kafede anlayacaksınız. Gerek kahve kalitesi, gerekse kahvenin yanında isteyebileceğiniz her şeyde kaliteyi hissedebilirsiniz. Ayrıca nargile keyfi yapmak için de Konya’daki en sağlam mekanlardan biridir.

konyada gezilecek yer onerileri 08

Adres Bilgisi: Feritpaşa Mah. Ahmet Hilmi Nalçacı Cad. No:85 (Nalçacı Caddesi), 42060 Konya

İletişim: (0332) 237 7474

Tarihi Osmanlı Çarşısı Nargile Kahvesi

Madem Konya’ya geldik, tarihe doyalım mı diyorsunuz yoksa? O zaman buyrun sizi, Tarihi Osmanlı Çarşısı’na alalım. Fondaki müziğiyle, tarihi atmosferiyle, bu döneme ait olamayacak kahve ve nargile lezzetiyle Konya’daki vazgeçilmez mekanlarınızdan biri olacak.

konyada gezilecek yer onerileri 12

Adres Bilgisi: İnce Minare Müzesi arkası (Vatan Cad.), 42060 Konya

İletişim: (0332) 353 3257

Konya’da Görmeniz Gereken Camiler

Konya’da tasavvuf ve ilim adına bu kadar fazla şey bulununca ünlü camilerin de buradan nasibini almış olması son derece normal elbette. Sırada Konya’nın en güzel camileri var.

Sultan Selim Cami

konyada gezilecek yer onerileri 04

2. Selim’in Konya valiliği sırasında yapımına başlanılan, ardından hükümdarlığı sırasında bitirilen bu caminin mimarı tam olarak bilinmemekle beraber, yapılış tarzından dolayı Mimar Sinan’a ait olduğu sanılmaktadır. Sultan Selim Cami hala ibadete açık olan, Konya’daki en güzel Osmanlı eserlerindendir.

Şems-i Tebrizi Cami ve Türbesi

Hala birçok kitapta adı geçen, Mevlana’nın en yakın dostu, Allah sevgisini yaymaya çalışan Şems’in ölümü hala merak edilen konular arasındadır. Bu her ne kadar açıklığa kavuşmamış olsa da Şems’in adı Konya’da hala yaşatılmaktadır.

konyada gezilecek yer onerileri 05

Adına yaptırılan türbe ve caminin ne mimarı, ne kim tarafından ne zaman yaptırıldığı bilinmektedir. Ama 13. yy’da yaptırıldığı tahmin edilmekte ve Mevlana Müzesi’nden sonra en çok ziyaret edilen yer olmaktadır.

Aziziye Camii

konyada gezilecek yer onerileri 06

Osmanlı mimarilerinin yine en güzel örneklerinden birini yakından incelemek isterseniz Aziziye Cami’ne gitmenizi öneririm. Görkemli mimarisi ve yangınlardan geçen, yine de ayakta kalan bu cami Konya çarşısında sizleri bekliyor.

Konya’da Kalınacak Otel Önerileri

Bir otelden beklentiniz nedir? Temizlik, iyi yemekler, kaliteli personeller… İnsan öyle her yerde kalamaz, güvenemez. Sizi anlıyoruz, size hak veriyoruz, işte bu nedenle sizler için Konya’nın en iyi otellerini araştırdık ve yazdık. Size sadece seçmek kalıyor!

Selçuk Otel Şems

Dört yıldızlı, dört yıldızının da hakkını fazlasıyla veren ilgili, güleryüzlü bir işletmeye sahip olan bu otel size “İyi ki gelmişim!” dedirtecek. Odanıza çekilin ve Konya’nızdaki evinizin keyfini çıkarın.

konyada gezilecek yer onerileri 17

Adres Bilgisi: Şemsi Tebriz’i Mah. (Kazanlı Sok. No:06), 42000 Konya

İletişim: (0332) 353 2525

Otel Baykara

Özellikle Ramazan ayında sahur ve iftar menüleriyle Konya’nın kalbini çoktan fethetmiş olan Baykara, konaklama anlamında da istediğiniz her şeyi yerine getirecek. Temiz ve düzenli odaları, zengin açık büfeleriyle rahat bir konaklama geçireceksiniz.

konyada gezilecek yer onerileri 16

Adres Bilgisi: Eski İstanbul Cad. No:181, 42030 Konya

İletişim: (0332) 353 6030

Paşapark Otel

Hem şehir merkezine yakın, hem temiz hem de gıcır gıcır bir otelde kalmak isterseniz birçok kişiye kendini kahvaltısıyla sevdiren Paşapark Otel’i denemelisiniz derim. Paşalar gibi ağırlanmaya hazır olun!

konyada gezilecek yer onerileri 19

Adres Bilgisi: Şemsi Tebrizi Mahallesi, Sultan Veled Caddesi, No:342030 (İstanbul Caddesi),42030 konya

İletişim: 444 5 705

Rumi Hotel

Konya’da kendinizi evinizdeymiş gibi hissedebileceğiniz otellerden biri de Rumi Hotel. Müşteriyi önemsediğini her fırsatta belli eden işletmesi, konforlu konaklama sağlaması nedeniyle Konya’ya her geldiğinizde tercih edilebilecek bir otel. Üstelik sağladığı kaliteye göre ucuz olan bu otel bütçenize de dost.

konyada gezilecek yer onerileri 18

 

Adres Bilgisi: Durakfaki Mah. Durakfaki Sok. No:5, Konya

İletişim: (0332) 353 1121

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here