Osmanlı tarihinde genelde padişahlar ön plana çıksa da arka planda en az padişahlar kadar etkinlik gösteren sultanlar bulunur. Padişahların eşleri ya da anneleri olan bu özel kadınlar ülke yönetiminde, diğer ülkelerle ilişkilerde doğrudan söz sahibi olmuşlardır. Tarih kitaplarında kendilerinin adı pek anılmasa da Türk sineması kendilerinden fazlasıyla söz etmiştir.

Birçoğunun ismini duymuşsunuzdur ancak şimdi sizlerle koskoca Osmanlı saltanatına damga vuran 7 sultandan bahsedeceğiz.

7.Ayşe Hafsa Valide Sultan

Güzelliği ile tarihe geçen valide sultanlardan biri olan Ayşe Hafsa Valide Sultan, Yavuz Selim’in eşi ve Kanuni’nin annesi olması nedeniyle sarayda nüfuzunu günden güne artırmıştır. ‘Valide Sultan’ olarak geçen ilk kişi olduğu sanılmaktadır.

koskoca osmanli saltanatina damga vuran 7 sultan 02

6.Hürrem Sultan

Muhtemelen Osmanlı saltanatında sözü en çok geçen kadınlar arasındadır Hürrem Sultan. Slav asıllı bir köle olarak saraya giren ve Kanuni’nin kendisine duyduğu aşkla sözünü geçirmeyi başarmış hayırsever bir sultandır. İstanbul’un pek çok yerinde yaptırttığı mektepleri, şadırvanları bulunmaktadır.

koskoca osmanli saltanatina damga vuran 7 sultan 01

5.Mihrimah Sultan

Hürrem Sultan ve Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı. Mimar Sinan’ın kendisine büyük bir aşkla bağlandığı söylenir. İkinci Selim ve Üçüncü Murat zamanında sarayda adı en çok geçen kadın olmuştur. Aynı zamanda babasına da danışmanlık yapmıştır. Kanuni’yi Malta seferine ikna edebilmek için kendi parasıyla yaptıracağı 400 gemi vaad ettiği iddia edilmektedir.

(c) National Trust, Nostell Priory; Supplied by The Public Catalogue Foundation

4.Nurbanu Sultan

2. Selim’in eşi olan Nurbanu Sultan, aynı zamanda 3. Murat’ın annesidir. Asıl memleketi olan Venedik’e yardımlar yolladığı bilinmektedir. Aynı zamanda iki ülke arasındaki savaşı engellediği de söylenmektedir. 2. Selim zamanında sözü geçen bir kadın olan Nurbanu Sultan, etkisini oğlu 3. Murat zamanında daha da artırmıştır.

koskoca osmanli saltanatina damga vuran 7 sultan 03

3.Safiye Sultan

Nurbanu Sultan gibi Venedik yanlısı bir politika izleyen Safiye Sultan, sarayda pek çok kişinin canını yakan bir sultan olarak tarihe geçmiştir. 3. Murat’ın eşi olan Safiye Sultan, padişaha her istediğini yaptırdığı için Nurbanu Sultan ile çeşitli çatışmalar yaşamıştır.

koskoca osmanli saltanatina damga vuran 7 sultan 04

2.Kösem Sultan

Hürrem Sultan’dan sonra tarih kitaplarında adı en çok geçen ve en etkili kadınlardan biri de Kösem Sultandır. 1. Ahmet’in eşi olan Kösem Sultan, kısa zaman içerisinde nüfuzunu tüm saraya kabul ettirmiştir. Faaliyetleri yüzünden eski saraya gönderilmiş ancak 11 yaşında tahta çıkan 4. Murat nedeniyle etkisini daha da artırmış, hatta torunu olan 4. Mehmet zamanında da devam ettirmiş ve en sonunda gelini Turhan Sultan tarafından boğdurularak öldürülmüştür.

koskoca osmanli saltanatina damga vuran 7 sultan 05

1.Hatice Turhan Sultan

Deli İbrahim’in eşi, 4. Mehmet’in annesi olan Hatice Turhan Sultan, döneminde halk tarafından çok sevilmiştir. İktidar kavgası yüzünden eşinin annesi olan Kösem Sultan’ı boğdurtmuştur. 34 yıl boyunca valide sultan olarak kaldığından dolayı Osmanlı tarihine ‘en uzun süreli Valide Sultan’ olarak geçmiştir.

koskoca osmanli saltanatina damga vuran 7 sultan 07

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here