Kozmetikle ilgili birçok yazı yazılabilir, birçok söz söylenebilir. Çünkü teknoloji geliştikçe kozmetik alanı da genişliyor. Bugün sevdiğimiz şeylere yarın burun kıvırabiliyoruz. Dünya geliştikçe güzelliğimiz için kullandıklarımızın dünyası da genişliyor, değişiyor. Ama değişmeyen ve asla değişmeyecek şeyler var. Bunlardan bazıları kesinlikle kozmetik alırken ve kullanırken dikkat edilmesi gerekenler.

kozmetik urun kullanirken dikkat edilmesi gerekenler 04

Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler…

*Son kullanma tarihlerine iyi bakın. Geçmiş olmasa bile yakın olabiliyor. Özellikle de kısa zamanda bitiremeyeceğiniz bir ürünse boşu boşuna paranızı harcamayın.

woman at pharmacy buying shampoo

*Etiketleri iyi okuyun. Eğer içindekiler kısmında daha önceden alerjik durum gösterdiğiniz bir madde varsa kesinlikle almayın.

Shopping series - Brown hair woman in cosmetics department

*Cilt tipinize göre seçimler yapın. Yağlı cildinize gidip de yağlı ürünler seçmeyin. İyice disko topuna dönersiniz, benden demesi.

*Şu son zamanlarda orijinal diye lanse edilen ürünlerin satıldığını görüyorum. Özellikle de Mac markasının. Mac normalde rujlarını 50 tl’den 55tl’den satan bir marka. Neden 8 tanesini 25 tl’ye versin? Bunlara kanmayın. Gidin 50 tl verin demiyorum ama en azından daha bilindik markalar kullanın. Essence mesela. Hem çok ucuz hem çok kaliteli bir drugstore. Eğer şehrinizde Gratis ya da Rossmann yoksa buycosmo.com’dan yapabilirsiniz alışverişinizi.

Mac markasının böyle bir far paleti yok mesela.
Mac markasının böyle bir far paleti yok mesela.

*Aldığınız mağazada mıncıklandığı belli olan ürünlerden uzak durun. Kimbilir kimler dokundu… Bu nedenle sıkıca paketlenmiş ürünlere yönelin. Yoksa da almayın anacım, kalsın!

kozmetik urun kullanirken dikkat edilmesi gerekenler 06

Aldıktan sonra…

*Enfeksiyonlu bölgeye sürmeyin. Yüzünüzde açık bir yara varsa oraya fondöten sürmeyin mesela. Dudaklarınızda uçuk varsa ruju kesinlikle direkt tüpünden uygulamamalısınız. Çünkü böyle bir durumda o ruju tekrar kullanmamanız gerekir.

kozmetik urun kullanirken dikkat edilmesi gerekenler 09

*Biz kızlar arkadaşlarımızla canımızı bile paylaşırız aslında ama kozmetik paylaşımından (özellikle de ruj) uzak durmakta fayda var.

kozmetik urun kullanirken dikkat edilmesi gerekenler 05

*Herhangi bir yan etkiye neden olan ürünü ışık hızıyla kullanmayı bırakın.

*Makyajınızıla yatmayın. Bulunduğunuz yerde hiçbir makyaj temizleyici yoksa en azından ıslak mendille silin ama o kimyasal madde yığınıyla gözenekleriniz tıkalı halde uyumayın.

kozmetik urun kullanirken dikkat edilmesi gerekenler 01

*Ürünlerinizi güneşten uzak, kapakları sıkıca kapalı halde muhafaza edin. O kadar para veriyorsunuz, koruyun onları.

*Göz çevresine göz altı için özel olan ürünleri kullanmalısınız. İyi bir öneri için tıklayınız.

Sizin kozmetik alırken ve kullanırken dikkat ettikleriniz neler?

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here