Kurban Bayramında Et Tüketiminizi Çok Artırmayın

Kurban Bayramı müslümanların 2 bayramından biridir. Kurban Bayramı ülkemizde tatil dönemi olarak da değerlendirildiğinden bu dönemde yeme içme alışkanlıkları değişiyor bu da sağlık açısından riskler arttırıyor.

Kurban eti tüketimi ilk bakışta sağlıksız görünmese de detaylara indiğimizde dikkat edilmesi gereken bir sürü nokta olduğunu görebilirsiniz. Şimdi bu detayların bazılarını beraber inceleyelim.

Önce Sağlık

Bayram kutlaması ve dini gereklilikleri nasıl özenle yerine getirmeye çalışıyorsak sağlığımıza da aynı özen ile yaklaşmalıyız. Aşağıda sıraladığım çok basit yöntemlerle sağlığımızı korumak mümkün. Sağlık açısında dikkate alınması gereken bu dönemde gerekirse önceden kan tahlili yapılmalı ve kan değerlerine göre Doktor ve Diyetisyenden kişiye özel beslenme tavsiyeleri alınmalıdır. Özellikle kronik hastalığı bulunanların sağlık açısından tuzlu, yağlı veya aşırı miktarda et tüketiminden kaçınmaları gerekiyor.

Kurban bayramında sağlık için birkaç tüyo:

Fazla Kilolu ve Kronik Hastalığı Olanlar Dikkat !

Tansiyon, kalp-damar ahstalığı, diyabet, reflü veya farklı bir kronik hastalığı olan kişilerin her zaman beslenmesi ayrı önem taşır. Mümkün olduğunda küçük prosiyonlarda, çok az tuzlu veya tuzsuz, yemeğin yanında 1-2 dilim ekmek veya 3-4 kaşık bulgur olacak şekilde kontrollü beslenme alışkanlıklarını kaybetmemeleri sağlık açısından önem taşır.

Kurban Etinin Doğru Saklanması

Genelde Kurban etlerini saklama konusunda bilinçli olan haklımıza bir iki doğru saklama bilgisini tekrar edeceğim. Kurban etleri tükettiğiniz sıklığa ve porsiyona göre küçük poşetlere koyarak etleri bütün bir hadle değil de bölünmüş halde saklamak en doğrusu. Buzluk kısmında 1-2 hafta ya da derin dondurucuda uzun bir süre etlerinizi muhafaza edebilirsiniz.

Kurban Bayramında Egzersiz Yapılmalı

Eğer az bir miktar bile günlük aktivite yapabilirseniz kendinizi daha iyi hissedecek, gününüz daha güzel geçecektir. Egzersiz sadece kalori yakma aracı olarak değil aynı zamanda genel sağlımız için çok önemlidir. Günlük 60 dk yürüyüş veya 30 dk daha yoğun tempolu bir egzersiz ile hem kilo kontrolünü sağlamış hem de sindirim sisteminizin tatilde de  düzenli çalışmasına yardımcı olacak.

Etler Nasıl Pişirilmeli?

Etlerin nasıl pişirildiği nasıl saklandığı kadar önemli. Kızartma, kömürde pişirme ve uzun süre ızgarada pişip kömürleşeye, kararmaya yüz tutan etlerde kanserojen maddeler artacaktır. Bunun yerine bu yöntemleri olabildiğince az tercih etmek ve mangal yapılacaksa da ateşin ete direkt teması olmayacak şekilde pişirilmesi gerekiyor. En sağlıklı et pişirme yöntemleri ise yine bizim geleneklerimize uygun fırında, tencerede veya orta ısıda sotelenebilir, tabiki her zaman bol sebze ile..

Tatildekilere Tavsiyeler

Bayramı büyük şehirlerden uzaklaşıp dinlenebilmek için sahil şehirlerinde otelde veya memleketinde tatil olarak değerlendiren büyük bir kalabalık olduğunu biliyoruz.  Peki bu tatiller sağlığa özen gösteriliyor mu ? Pek sayılmaz. Özellikle herşey dahil konseptindeki otellerde sağlıklı porsiyon kontrollü tercihler yapanları parmak göstermek bile zor olabilir.

Kısaca özetlemek gerekirse otelde veya memleketinde tatili yapanlardın da riskleri aynı. Fazla porsiyon, az hareket, bol hamur işi ve ağır tatlılar ya da onun yerine aşırı alkol tüketimi. Aslında kendinize yasak koymadan herşeyi tatilin doğası gereği tüketebilirsiniz. Fakat tatil dönüşü pişmanlık duymamak için kalori ve porsiyon kontrollü tercih yapmaya devam edilmeli.  Örneğin ağır bir kahvaltı yapmışsanız öğlen veya akşam yemeğinden birini çok daha mütevazı (düşük kalorili) bir öğün ile geçirmek olabilir. Ya da tatlıyı veya alkolü seviyorsanız bunu dengeleyebilmek adına mutlaka günde en az 60 dk yürüyüş yapmalı veya yüzmelisiniz.

İyi Bayramlar, mutlu sağlıklı bir tatil dilerim.

Uzm. Dyt. Orçun Kürüm

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here