Kuru baklagiller düşük yağ ve yüksek protein içermelerinin yanı sıra kolesterol içermezler. Yüksek diyet lifi, zengin mineral ve vitamin kaynaklarıdır.

Tüm kuru baklagiller diyetinize protein, lif, B vitaminleri, demir, çinko, magnezyum, potasyum ve daha birçok vitamin ve mineral sağlarlar. En çok tükettiğimiz kuru baklagillerin faydaları hakkında beklide ilk kez duyacağınız kısa bilgileri sizlerle paylaşacağım;

Kuru Baklagillerin Faydaları

Mercimeğin Faydaları

Kuru Baklagillerin Diyetteki Rolü ve Faydaları 05

1 kase haşlama mercimek (200g) tüketirseniz size;

230 kalorilik enerji sağlar.
16gram diyet lifi ile günlük lif ihtiyacınızın %65 ‘ni karşılarken çözünür lifi sayesinde kolesterol düşürücü etkiye sahiptir.
Glisemik indeks yani kan şekerini yükseltme hızı düşüktür, doygunluğunuzun uzun süreli olmasını sağlar.
3 köfte yemiş kadar protein almanızı sağlar.
Günlük demir minerali ihtiyacınızın ise %40 gibi yüksek bir miktarını karşılar.
Magnezyum, folat ve B6 vitamini içeriği sayesinde damarların daha iyi oksijenlenmesini sağlayarak kalp damar hastalıkları riskini düşürür.
Sağlıklı pişirme önerisi; her 1 kase mercimeği 3 kase suda haşlayın su kaynadıktan sonra altını kısın; yeşil mercimek için 30 dakika, kırmızı mercimek içinse 20 dakika yeterli olacaktır.

Mercimeği et, yumurta, yoğurt ya da tam tahıllar ile birlikte tüketmek protein zincirini tamamlayacağı için vücutta kullanımını arttıracaktır.

Kuru Fasulyenin Faydaları

Kuru Baklagillerin Diyetteki Rolü ve Faydaları 03

1 kase haşlama kuru fasulye (230g) tüketirseniz size;

295 kalorilik enerji sağlar.
Vücutta yağ depolanmasını düzenleyen alfa-amilaz inhibitörlerinin üretilmesini sağlar.
Molibden mineralini içerir. Molibden minerali içlerinde aldehit oksidaz ve sülfit oksidaz gibi çok sayıda detok etkisine sahip enzimi aktifleştirir.
Asetaldehit sigara bağımlılığını arttırır ve kanserojenik etkilidir, özellikle sigara içenler beslenmesinde kuru fasulyeye yer vermelidir.
Kuru baklagillerin faydaları baktığımız zaman kuru fasulye tüketerek, vücutta sülfit birikimini önleyen sülfit oksidaz sayesinde gerginlik, migren ağrıları ve astım şikayetlerinizi azaltabilirsiniz.
17 gram diyet lifi ile sindirim sistemini hareketlendirerek kabızlık şikayetlerinizin azalmasına yardımcıdır.
3 köfte yemiş kadar protein almanızı sağlar.
Vücudun daha düzenli çalışmasını sağlayan demir mineralini doymuş yağ içermeden %26 oranında karşılar.
1 kase kuru fasulye tüketerek magnezyum mineral ihtiyacınızın %30 ‘nu karşılayabilir. Bu sayede sinir hücreleri ve dokular arasındaki elektriksel iletişimi sağlamaya ve kemik doku bütünlüğünü korumaya yardımcı olabilirsiniz.
Düşük glisemik indeksi sayesinde kan şekeri dalgalanmalarına neden olmaz ve diğer bu özellikteki besinler gibi;
Kalp hastalığı
Kiloya bağlı diyabet (şeker) hastalığı riskini düşürürken
Karbonhidratlı besinlere olan açlık ve ardından gelen yorgunlukların da önüne geçebilirsiniz.

Nohutun Faydaları

Kuru Baklagillerin Diyetteki Rolü ve Faydaları 04

1 kase haşlama nohut (165g) tüketirseniz size;

270 kalorilik enerji sağlar.
15g protein içeriği ile diğer kuru baklagiller gibi vejetaryenler ve gluten amino asidine duyarlılığı olan bireyler için faydalı bir seçenektir.
Sağlıklı bağışıklık sistemi ve bağırsaklar için ihtiyaç duyduğunuz diyet lifinin yarısını karşılar. British Journal of Nutrition’ da yayınlanan bir makale ile de diyetin nohuttan zengin olmasının kabızlık şikayetlerini azalttığı vurgulanmıştır.
Kolin vitamini içeren nohut vücuttaki kronik enfeksiyonların azalmasına yardımcıdır. Kolin vitamini öğrenme ve hafızayı kuvvetlendirmek için de oldukça önemlidir.
Dikkate alınır düzeyde magnezyum (günlük ihtiyacınızın %85) minerali ve eksikliğinde baş dönmesi, halsizlik ve yorgunluğa neden olan demir minerali (günlük ihtiyacınızın %26) içerir.
Nohut sağladığı;
Çözünebilir diyet lif içeriği ile kötü kolesterol (LDL) değerlerinizin düşmesini sağlar
Yüksek folat içeriği ile kalp hastalıkları için risk faktörü olan homosistein değerlerinizi düşürür
Damarlarınızın rahatlamasını sağlayan magnezyum minerali ile kalp-damar hastalıklarından koruyucu etki gösterir.
Bağışıklık hücrelerinin gelişim ve fonksiyonu için gerekli olan iki mineral olan çinko ve bakır minerallerini içerir. Yani nohut soğuk algınlığı ve hastalıklarda C vitamini zengini limon ve turunçgillerden daha geniş kapsamlı bir etkiye sahiptir.
Yağ depolama hormonu olarak da adlandırabileceğim insulin hormonunun daha dengeli salınmasını sağlar. Böylece kilo kaybı ve kilo kontrolünü kolaylaştırır.
Sevgiler..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here