Kuşkonmaz, zambak ailesinin bir üyesidir. Bu popüler sebze yeşil, beyaz ve mor dahil olmak üzere çeşitli renkler haline gelir. İtalya omleti, makarna ve patates kızartması da dahil olmak üzere dünya çapında yemeklerde kullanılır. Kuşkonmaz faydaları arasında kuşkonmazın kalorisinin düşük olması ve temel vitaminler, mineraller ve antioksidan içermesidir. Bu özellikleri ile kuşkonmaz faydaları oldukça etkilidir.

Kuşkonmaz Faydaları Nelerdir?

1. Düşük Kalori Yüksek Besin Değeri

Kuşkonmaz düşük kaloridir, ancak etkileyici bir besin profiline sahiptir.

90 gr pişmiş kuşkonmaz besin değerleri:

Kalori: 20
Protein: 2.2 gram
Yağ: 0.2 gram
Fiber: 1.8 gram
C Vitamini: RDI’nın% 12’si
A vitamini: RDI’nın% 18’i
K vitamini: RDI’nın% 57’si
Folat: RDI’nın% 34’ü
Potasyum: RDI’nın% 6’sı
Fosfor: RDI’nın% 5’i
E Vitamini: RDI’nın% 7’si

 • Kuşkonmaz ayrıca demir, çinko ve riboflavin de dahil olmak üzere küçük miktarlarda başka mikrobesinlere sahiptir.
 • Kan pıhtılaşması ve kemik sağlığında önemli bir besin maddesi olan mükemmel bir K vitamini kaynağıdır.
 • Buna ek olarak, kuşkonmaz yüksek, sağlıklı bir hamilelik için hayati öneme sahip olan ve hücre büyümesi ve DNA oluşumu da dahil olmak üzere vücutta birçok önemli sürece yardımcıdır.

 

2. Antioksidanların İyi Kaynağı

 • Antioksidan nedir? Antioksidanlar, hücrelerin serbest radikallerin ve oksidatif stresin zararlı etkilerinden korunmasına yardımcı olan bileşiklerdir.
 • Oksidatif stres, yaşlanma, kronik iltihap ve kanser dahil birçok hastalığa sebep olur.
 • Kuşkonmaz, diğer yeşil sebzeler gibi, antioksidan içeriği bakımından yüksek değere sahiptir. Bunlar arasında vitamin E, C vitamini ve glutatyonun yanı sıra çeşitli flavonoidler ve polifenoller bulunur .
 • Mor kuşkonmaz, sebzeye canlı rengini veren ve vücutta antioksidan etkileri olan antosiyaninler adı verilen güçlü pigmentler içerir.
 • Aslında, antosiyanin alımının artmasının kan basıncını ve kalp krizi ve kalp hastalığı riskini azalttığı gösterilmiştir.
 • Diğer meyve ve sebzelerle birlikte kuşkonmaz yemek, vücudunuzu iyi bir sağlığı teşvik etmek için bir dizi antioksidan sağlayabilir.

 

3. Sindirim Sağlığını Geliştirebilir

 • İyi bir sindirim sağlığı için diyet lifi gereklidir.
 • Sadece yarım bardak kuşkonmaz, günlük ihtiyaçlarınızın% 7’si olan 1,8 gram lif içerir.
 • Çalışmalar, lif bakımından zengin meyve ve sebzelerde yüksek bir diyetin yüksek tansiyon, kalp hastalığı ve diyabet riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.
 • Kuşkonmaz, özellikle dışkıya hacim katan ve normal bağırsak hareketlerini destekleyen çözünmez lifte yüksektir.
 • Aynı zamanda suda çözünen ve sindirim sisteminde jel benzeri bir madde oluşturan az miktarda çözünür lif içerir.
 • Çözülebilir lif, Bifidobacteria ve Lactobacillus  gibi bağırsaktaki dost bakterileri besler.
 • Bu yararlı bakterilerin sayısının arttırılması bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde ve B12 ve K2 vitaminleri gibi temel besinlerin üretilmesinde rol oynar.
 • Lif bakımından zengin bir diyetin parçası olarak kuşkonmaz yemek, lif ihtiyacınızı karşılamanıza ve sindirim sisteminizi sağlıklı tutmanıza yardımcı olacak mükemmel bir yoldur.

4. Sağlıklı Hamileliği Desteklemeye Yardımcı Olur


Kuşkonmaz, B9 vitamini olarak da bilinen mükemmel bir folat kaynağıdır.

Sadece yarım bardak kuşkonmaz, günlük folat ihtiyaçlarının% 34’ünü ve günlük ihtiyaçlarının% 22’sini hamile olan yetişkinlere sunmaktadır.

Folat, kırmızı kan hücrelerini oluşturmaya ve sağlıklı büyüme ve gelişme için DNA üretmeye yardımcı olan temel bir besindir. Bebeğin sağlıklı gelişimini sağlamak için hamileliğin ilk aşamalarında özellikle önemlidir.

Kuşkonmaz, yeşil yapraklı sebzeler ve meyveler gibi kaynaklardan yeterince folat elde etmek spina bifida dahil nöral tüp defektlerine karşı koruyabilir.

Aslında, hamilelik öncesi ve erken gebelikte yeterli folat o kadar önemlidir ki, kadınların gereksinimlerini karşılamaları için folat takviyelerinin kullanılması tavsiye edilir.

5. Düşük Kan Basıncına Yardımcı Olabilir


Yüksek tansiyon, dünya çapında 1.3 milyardan fazla insanı etkiler ve kalp hastalığı ve inme için önemli bir risk faktörüdür.

Araştırmalar, tuz alımını azaltırken artan potasyum alımının yüksek tansiyonu düşürmede etkili bir yol olduğunu düşündürmektedir.

Potasyum, kan basıncını iki şekilde düşürür: kan damarlarının duvarlarını gevşeterek ve aşırı tuzu idrar yoluyla dışarı attırarak.

Kuşkonmaz iyi bir potasyum kaynağıdır ve günlük ihtiyacınızın% 6’sını yarım fincanlık kuşkonmaz sağlar.

Dahası, yüksek tansiyona sahip farelerde yapılan araştırmalar, kuşkonmazın diğer kan basıncı düşürücü özelliklere sahip olabileceğini düşündürmektedir. Bir çalışmada, sıçanlar,% 5 kuşkonmaz içeren bir diyet veya kuşkonmaz içermeyen standart bir diyetle beslenmiştir.

10 hafta sonra kuşkonmaz diyetindeki fareler standart diyette farelere göre% 17 daha düşük kan basıncına sahipti.

Araştırmacılar, bu etkinin kan damarlarının genişlemesine neden olan kuşkonmazdaki aktif bir bileşiğe bağlı olduğuna inanıyorlardı.

Bununla birlikte, bu aktif bileşiğin insanlarda aynı etkiye sahip olup olmadığını belirlemek için insan çalışmalarına ihtiyaç vardır.

Her durumda, kuşkonmaz gibi daha fazla potasyum açısından zengin sebzeler tüketmek, kan basıncınızı sağlıklı bir aralıkta tutmanıza yardımcı olmak için harika bir yoldur.

6.Kilo Vermeye Yardımcıdır

Şu anda, hiçbir çalışma, kuşkonmazın kilo kaybı üzerindeki etkilerini test etmemiştir.

Ancak, kilo vermenize yardımcı olabilecek çeşitli özelliklere sahiptir.

Birincisi, kalorisi çok azdır, sadece bir fincan içinde 20 kalori vardır. Bu, çok fazla kalori almadan çok fazla kuşkonmaz yiyebileceğiniz anlamına gelir.

Ayrıca, yaklaşık % 94 su. Araştırmalar, düşük kalorili, su açısından zengin besinler tüketmenin kilo kaybı ile ilişkili olduğunu düşündürmektedir.

Kuşkonmaz ayrıca düşük vücut ağırlığı ve kilo kaybına bağlı olarak lif bakımından zengindir.

7. Diyetinize Eklemek Oldukça Kolay

Besleyici olmanın yanı sıra, kuşkonmaz lezzetli ve diyetinize dahil edilmesi kolaydır.

Kaynatma, ızgara, buharlama, kavurma ve sote de dahil olmak üzere çeşitli şekillerde pişirilebilir. Ayrıca, önceden pişirilmiş ve yemeye hazır konserve kuşkonmaz satın alabilirsiniz.

Kuşkonmaz, salata, patates kızartması, omlet ve makarna gibi bir çok yemekte kullanılabilir.

Dahası, çoğu marketlerde son derece uygun fiyatlı ve yaygın olarak bulunabilir.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here