Günümüzde daha çok yabancı yazarların tercih edildiği büyük bir gerçek. Farkında olmadığımız Türk yazarlar, okumaktan çekindiğimiz türler ve bunlar gibi birçok neden yazarlarımızın farkında olmamamıza neden olabiliyor. Sizler için kütüphanenizde olması gereken 10 yazarı inceledik. Bu sayede Türk yazarlara istek ve bilinirliğin artmasını diliyoruz.

1) Ahmet Ümit

Kütüphanenizde Bulunması Gereken 8 Türk Yazar (1)

Gaziantep’te yedi çocuklu bir ailenin en küçüğü olarak dünyaya gelen Ahmet Ümit bugünün deyimiyle Beyoğlu’nun En Güzel Abisi yazdığı kitaplarla gençlerin vazgeçemediği yazarlardan biri olmuştur. Eğer kitaplarını okumadıysanız büyük eksiklik olduğunu ilk kitabını okuduktan sonra anlayacaksınız. Agatha’nın Anahtarı, Sis ve Gece, Patasana, İstanbul Hatırası, Beyoğlu’nun En Güzel Abisi kitaplarıyla ün salan yazarımız Başkomiser Nevzat tiplemesiyle anılmaktadır.

2) Elif Şafak

Kütüphanenizde Bulunması Gereken 8 Türk Yazar (2)

Elif Şafak, 1997 yılında ilk romanını çıkardıktan sonra peş peşe yeni eserleri okuyucularıyla bir araya getirmektedir. Geniş bir okur kitlesine sahip olan Şafak, Aşk adlı romanıyla Türk tarihinde en kısa sürede en çok kitap satan yazar ünvanını kazanmıştır. Kitapları otuzdan fazla dile çevrilmiştir. Yazarın bazı kitap isimleri şunlardır; Bit Palas, Araf, Siyah Süt, Aşk, İskender, Şemspare ve Ustam ve Ben’dir.

3) Oğuz Atay

Kütüphanenizde Bulunması Gereken 8 Türk Yazar (3)

Oğuz Atay, 1934 Kastamonu doğumludur. Ünlü romanı Tutunamayanlar ile ünlenmiş ve ünü günümüze kadar yayılmıştır. 1977 yılında vefat eden yazarımız Tutunamayanlar, Tehlikeli Oyunlar, Günlük, Oyunlarla Yaşayanlar gibi birçok kitap yazmıştır.

4) Zülfü Livaneli

Kütüphanenizde Bulunması Gereken 8 Türk Yazar (4)

Zülfü Livaneli ismini daha çok sanatçı kimliğiyle tanıyor olabilirsiniz. Türk müzisyen, senarist, yazar ve yönetmen unvanlarına sahip olan Livaneli, yazmış olduğu kitaplarıyla kitapseverlerin gözlerinden kaçmamaktadır. Serenad, Kardeşimin Hikayesi, Leyla’nın Evi, Son Ada, Sevdalım Hayat gibi birçok kitap çıkarmıştır.

5) Orhan Pamuk

Kütüphanenizde Bulunması Gereken 8 Türk Yazar (5)

1952 yılında İstanbul’da doğmuş olan Nobel ödüllü yazarımız Orhan Pamuk’un kitapları yaklaşık 60 dile çevrilmiş ve yüzü aşkın ülkede yayımlanmıştır. Bir süre gazetede yazarlık yapan Pamuk, dünyanın en etkili 100 kişisi arasına girmiştir. Masumiyet Müzesi, Benim Adım Kırmızı, Öteki Renkler, Kar, İstanbul: Hatıralar ve Şehir adlı kitapları bulunmaktadır.

6) Ayşe Kulin

Kütüphanenizde Bulunması Gereken 8 Türk Yazar(6)

Kaleme almış olduğu biyografik eserlerle adını çok okunan yazarlar arasına yazdırmış olan Ayşe Kulin, 1941 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Yazım dilinin akıcılığından dolayı romanları senaryolaştırılarak beyazperdeye aktarılmıştır. Sevdalinka, Hayal, Dönüş, Veda, Bir Varmış Bir Yokmuş kitaplarının sahibi olan Ayşe Kulin’in bu kitaplar dışında kitaplarıda bulunmaktadır.

7) Canan Tan

Kütüphanenizde Bulunması Gereken 8 Türk Yazar (7)

Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesinden mezun olan Canan Tan, köşe yazarlığı yaparak başladığı Edebiyat’a kitap yazarlığı ile devam etmiştir. Birçok derece ve ödüller alan Tan, günümüze kadar on adet kitap yazmıştır. Bu kitaplarından bazıları, Piraye, En Son Yürekler Ölür, İz ve Hasret’tir.

8) Aziz Nesin

Kütüphanenizde Bulunması Gereken 8 Türk Yazar (8)

1915 yılında Heybeliada’da doğan Aziz Nesin’in asıl mesleği askerliktir. Mizah, kısa öykü, tiyatro, roman ve şiir dallarında ürünler sunan yazarımız eserleri en çok yabancı dile çevrilen 4. türk yazarı arasında anılmaktadır. Bay Düdük, Zübük, Şimdiki Çocuklar Harika kitapları çıkarmış olduğu romanlardan bazılarıdır. Aziz Nesin arkasında oldukça fazla ödül ve yapıt bırakmıştır.

1 Yorum

  1. Bu ne biçim liste çok satanlar listesi mi yapıyorsunuz. Adam gibi liste yapan biri yok mu.yasar Kemali kemal tahir ihsan Oktay Anar i hasan ali Toptaş i bırakıp canan tanı yazmışsınız bravo.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here