Makarna, irmik veya una yumurta karıştırılarak hazırlanmış bir tür yemektir. Makarna kelimesi Türkçeye  İtalyanca “maccherone” sözcüğünden gelmektedir. Protein ve B vitamini oranı daha yüksek olan durum buğdayından üretilen makarna, kompleks karbonhidrat grubundan olduğu için metabolizmada çabucak parçalanarak hızlı bir şekilde enerjiye dönüşebilmektedir.

1922 yılında ilk makarna üretimine başlayan Türkiye’de, 1980 yılında makarna fabrikalarının sayısını artırmış ve böylece dünyada makarna üreten ülkeler arasında 5. sıraya yerleşmiştir. Türkiye’de üretilen makarnaların yüzde 40’ını Gaziantep, yüzde 35’ini Orta Anadolu, yüzde 25’ini ise Ege bölgesi karşılamaktadır.

Makarna çeşitleri nelerdir?

 • makarna-cesitleriÇubuk makarnalar (spagetti)
 • Etli makarnalar
 • İçi dolu makarnalar (mantılar)
 • Kepekli makarnalar
 • Lazanya (yumurtalı, kıymalı makarna)
 • Peynirli
 • Sade makarnalar
 • Salçalı kıymalı makarna
 • Sebzeli makarnalar (domatesli, ıspanaklı, biberli vs.)
 • Sütlü makarnalar
 • Vitaminli makarnalar
 • Yumurtalı makarnalar
 • Zenginleştirilmiş makarnalar
 • Yoğurtlu makarnalar

Makarna Nasıl Yapılır?

makarnaBirçok farklı türü ve pişme tekniği bulunan makarnanın yapım aşaması ile ilgili ustalar sıklıkla tartışmaktadır. Bunlardan en çok gündemde olanı ise “soğuk suya tutulmalı mı tutulmamalı mıdır”

Makarna haşlandıktan sonra soğuk suyu tutulmaz. Aslında hiçbir yemek için bu yapılmamalıdır. Şoklama işlemi olan bu yöntem, gıdalarda bulunan protein ve vitaminleri öldürdüğü gibi birçok bakterinin hızla oluşmasına da sebep olur.

Makarna Tarifi

Derin bir tencere içine su konularak yapılan makarna, su kaynadıktan sonra ilave edilmelidir. Su tamamen kaynadıktan sonra eklenmesi gereken tuza ek olarak, yapışmasını engellemek için çok az zeytinyağı eklenmelidir. Makarnayı kaynamış suya koyar koymaz ortalama 25-30 saniye boyunca karıştırılmalıdır. Makarna yapımında belki de en önemli şeylerden biri ise tencerenin kapağının kapanmaması gerekliliğidir.

makarna-nasil-yapilirMakarnayı makarna yapan en önemli şeylerden biri de makarnanın sosu. Bu sos için ayarlanması gereken zaman çok önemli. Makarnayı süzmeden önce sos ile ilgili hazırlıklara başlanmalıdır. Hazırlanacak olan bu su için, makarnayı kaynattığımız sudan bir parça ayrılmalıdır. Hazırlanılan sos, makarnanın kaynağı su ile seyreltilirse çok daha güzel bir tat verecektir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, makarna haşlandıktan sonra asla soğuk suya konulmamalıdır. Sosun eklenmesi için de makarna süzüldükten sonra vakit kaybetmeden karıştırılmalıdır. En önemli noktalardan biri olan sos, eğer damak tadınıza uygun değilse makarnayı çöpe atabilirsiniz.

Makarnanın Haşlanma Süresi Ne Kadar Olmalıdır?

225 gram makarnaya 2,25 litre su kullanmalı ve bu makarnayı ortalama derin bir tencere içerisinde 10-12 dakika kaynatılmalıdır.

Makarna Sosu Nasıl Yapılır?

Makarnaya tat veren, makarnayı daha da güzelleştiren “makarna sosu” oldukça önemli bir kısastır. Dünya üzerinde birçok farklı şekilde makarna sosu bulunmaktadır. Gerek hazır olsun gerekse vede yapmak için olsun milyonlarca makarna sosu tarifi içerisinden kendinize en uygun olan sosu seçmelisiniz.

makarna-sosuHer makarna sosu her makarna türüne de gitmeyebilir. Kepekli, ıspanaklı, havuçlu, sade gibi birçok farklı türde olan makarnalar kolay kolay soslar ile yapılamaz. Elbette burada damak tadı çok önemli bir kıstas olduğu için, sos yapımında tamamen özgür olabilirsiniz.

Genellikle öğrenci, bekar ve üşengeçlerin yemeği olan makarna her ne kadar alması gereken değeri alamasa da, kolay makarna sosu için domates suyu, salça, soğan, sarımsak, zeytinyağı, tuz ve fesleğen gerekmektedir. Bunlardan bir fazla ya da bir eksik olabilir.

İnce ince doğranan soğanlar, salça ile kavrulduktan sonra bir kabın içerisine alınan domates suyu ve tüm malzemeler su eklenerek karıştırılır. Ocağın altı kısılarak yavaş yavaş pişmeye bırakılır. Daha sonra bu sos, haşlanmış makarnanın üzerine dökülerek servise hazır hale getirilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here