Limonata özellikle yaz aylarının ferahlatan, en çok tercih edilen içeceklerinden bir tanesi. İçerisinde şeker barındırsa da doğal bir içecek olarak diğer soğuk içeceklere oranla daha sağlıklı olan limonatayı ne yazık ki bir çok işletme güzel yapamıyor. Güzel yapanlarınsa özel bir tarifi var. İşte işletmelerdeki gibi limonata nasıl yapılır sorusunun cevabını vereceğiz. Limonata yapımı kısa sürse de limonatanın bekleme süresi vardır. Bu limonata tarifi denenmiş ve onaylanmış bir tariftir. 1 litre limonata için tarifi bırakıyoruz. Bu tarif ev yapımı limonata tarifi arayanlar için çok kıvamında bir tarif. Gelin tarifi yakından inceleyelim.

Limonata Tarifi İçin Malzemeler

  • 6 tane limon: limonları seçerken kalın kabuklu limonlar seçmeye özen gösterin. İnce derili limonlar rendelenirken kabuk miktarı az olacaktır.
  • 1 su bardağı şeker
  • 1 litre su
  • Bir tatlı kaşığı rendelenmiş portakal kabuğu
  • Limonata Yapımı

1.Adım

Limonata yapımı için ilk adım limonların dış yüzeyini ovalayarak yıkamak ve sonrasında

kabuklarını ince bir rende ile rendelemeniz. Burada 5 tane limon ve portakalın kabuğunu  kullanıyoruz. 1 tane limonu ayırıyoruz.

2. Adım

Rendelenen limon kabuklarına şekeri eklemeniz. Verdiğimiz şeker miktarı orta tatta bir limonata için. Dilerseniz azaltabilir veya şeker miktarını artırabilirsiniz. Şeker ve limonu 3-5 dakika kadar yoğurun. Şeker limonun içerisinde erir hale gelir gibi olduğu zaman yarım bardak su ilave edip karıştırıyoruz. Sonrasında diğer adıma geçebilirsiniz.

3. Adım

 Limona Yapımı

5 tane limonun suyunu sıkarak bu karışıma ekliyoruz.  Sonrasında bu karışımı karıştırıyoruz.

4. Adım

 Limona Yapımı

6-8 parçaya ayırdığımız bir tane limonu bu karışıma ilave ediyoruz.

5. Adım

 Limona Yapımı

Bu karışıma soğuk su ekleyerek dolapta en az 3-4 saat bekletiyoruz. Sonrasında çıkarıp süzüyoruz.

Nane ile servis edebilirsiniz. Taze naneyi yaprakları halinde bardağın içine ekleyebildiğiniz gibi robot ile çektiğiniz naneleri de karışıma ekleyebilirsiniz.

Çilekli Limonata Yapımı

 Limona Yapımı Çilekli limonata için ilk 3 adımı uyguladıktan sonra bu karışıma çilek ekliyorsunuz. Sonrasında süzüyor ve elde edilen karışıma su ekliyorsunuz.

Kivili Limonata Yapımı

Kivili limonata çilekle olanla ile aynı mantıktır. Fakat kivi ekşi bir meyve olduğu için şeker oranını bir kaç kaşık artırabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here