Maden suyu, koruma altında tutulan yeraltı sularından kuyu açılarak veya kaynaktan doldurularak elde edilen, çözünmüş katkı madde içeriği 250 ppm’den daha az olmayan sulardır.  Çözünmüş mineral tuzları, elementler ve gaz içeren maden suları, kaynağından elde edildiği anda özel miktar ve oranda mineraller ve iz elementleri içermelerinden dolayı, diğer mineralli sulardan ayrılmaktadır.

Maden suları, sağlık açısından oldukça faydalı olmakla beraber genellikle yemeklerden sonra tüketilerek hazmı kolaylaştırmaktadır. İçeriğindeki magnezyum, sodyum, potasyum gibi mineraller sağlık açısından oldukça etkilidir.

Diyabetten kalp sağlığına, yağların yakılmasından kilo vermeye, cilt bakımından organlar üzerindeki etkisine kadar birçok faydası bulunan maden suları, önemli bir besin kaynağı olarak da bilinmektedir.

Maden Sularının Faydaları

1.Kemik Sağlığı

Zengin kalsiyum içeriğine sahip olan maden suları, kemik oluşumunda gerekli olan maddeleri içerisinde barındırmaktadır. Düzenli olarak kullanımı, kemik ve diş sağlığını korumaktadır.

2.Yağlar Üzerindeki Etkisi

Vücutta yağ oranını düzenlemeye yardımcı olan maden suları, zayıf insanların kilo almasını sağlayabildiği gibi kilolu insanların zayıflamasına da yardımcı olmaktadır. Hem mide için zararlı olmayan maden sularının doğalını tercih etmek gerekmektedir.

3.Kan Basıncı

Kalsiyum ve magnezyum sayesinde, beyin sağlığını etkilediği gibi dolaylı bir şekilde kan basıncını da düzenlemeye yardımcı olmaktadır. Beyinde yer alan elktrotların dengesini ayarlayan maden suyu, kan basıncını da olması gerektiği düzeyde tutmaktadır.

4.Kardiyak Hastalığı

Vücutta kötü kolestrolün meydana gelmesini engelleyen maden suları, günde 1 şişe tüketildiği zaman kılcal damarlarda ve dokularda biriken yağların, kötü kolestrole evrilmesini engellemektedir.

5.Fiziksel Canlılık ve Zihinsel Uyanıklılık

İnsan kasları üzerinde oldukça etkili olan maden suları, kasların gelişmesinde yardımcı olmaktadır. Kas oranının artmasını sağlayan bu sular aynı zamanda hafızayı da etkilemektedir. Konsatrasyonu artıran ve zihinsel canlılığı artıran maden suları, stresle mücadelede de etkilidir.

6.Asit Seviyesi

İçerdiği bol miktardaki sülfatlar sayesinde, vücuttaki asit seviyesini düzenlemektedir. Sülfatlar pankreas lipaz ve amilaz gibi sindirim enzimlerini üretmek için katalizörler içeren maden suları, şişkinlik ve kabızlık gibi sorunların ortadan kaldırılmasında yardımcı olur.

7.Cilt Sağlığı

Silis parçacıkları sayesinde cilde doğal bir parlaklık kazandıran maden suları, kararma, akne ve benzer sorunlara iyi gelmektedir. Soğuk kompres şeklinde cilde uygulandığı takdirde, cildin yapısını iyileştirebilmektedir.

8.Ağrı Kesici Etkisi

Özellikle sindirim sistemi ve mide rahatsızlıkları yaşayanların ağrılarını gidermeye yardımcı olan maden suları, hazımsızlıktan kaynaklanan gaz ağrılarına iyi gelmektedir.

Yukarıda saymış olduğumuz faydaları dışında daha birçok faydası bulunan maden suları, saç bakımında, güneş zararlarında da etkilidir. Saçların kaybettiği oksijeni sağlayan maden suları güneşin vermiş olduğu zararları da en aza indirebilmektedir.

Maden Sularının Zararları Nelerdir?

Aslında pek bir zararı olmayan maden suyunun çok fazla tüketilmesi, ishale ve idrar yolu sorunlarına sebep olur. Doğal olmayan maden sularının kullanılması ise faydadan çok zarar getirmektedir.

Maden Suyu ile Zayıflamak Mümkün mü?

Maden suları tek başına zayıflamayı sağlamaz. Fakat, spor ve diyete ek olarak maden suyu takviyesi, zayıflamayı hızlandırmaktadır. Spor yaparken harcanan minerallerin alınmasında yardımcı olan maden suları, diyetin yanında kullanıldığı zaman da hazmı kolaylaştırma özelliği sayesinde, yağ yakımında en büyük yardımcınız olabilir.

Bazı maden suyu tarifleri ile maden suyu içmede zorlananlar açısından yardımcı olunabilmektedir. Bunun için; limon ve maden suyunu karıştırarak yeşil çay hazırlayabilir ve diyetinize takviye olarak bu detoksu deneyebilirsiniz.

Maden suyu, yoğurt ve limon üçlüsü de düzenli kullanımda göbek yağı bölgesindeki yağların parçalanmasına yardımcı olmaktadır.

Ayrıca, zayıflamak isteyenler için maden suyunun “sade” olanının kullanılması önerilmektedir. Bu, hem kalorisiz olması hem de herhangi bir katkı maddesinin bulunmamasından dolayıdır. Sade maden suyu kullanamayanlar için de yukarıda belirtmiş olduğumuz tarifler önerilmektedir.

Cilt Bakımında Maden Suyu

Maden suyunun içerisinde yer alan mineraller cilde oldukça etkilidir. Cilt bakımında birçok kadının kullandığı maden suları, soğuk kompres olarak ya da cildi temizlemek için kullanılmaktadır. Bazı maddeler ile karıştırılan maden suları, bu şekilde maske olarak da cilde uygulanabilmektedir. Düzenli bir şekilde kullanılan maden suları, cilt rengini beyazlatabilmekte, akne ve sivilce oluşumunu engellemekte ve cilt lekelerinde renk açılmaları yapabilmektedir.

Tonik olarak maden suyu kullanımı: Yüzünüzü cildinize uygun bir ürünle yıkadıktan sonra, maden suyunu bir pamuk yardımı ile cildinize uygulayabilirsiniz.

Yüz yıkamada kullanılan maden suyu: Her sabah ve her akşam maden suyu ile yıkanan cilt, güne ferah ve taze olarak başlamaya yardımcın olmaktadır.

Soğuk kompres yapmak: Maden suyunu soğuk kompres yapmak, cilt gözeneklerini açmaya ve cildi canlı tutmaya yardımcı olmaktadır. Bunun için; buz kalıplarına içine bir miktar limon sıkarak buz haline getirilen buz, sabah ve akşam cilde uygulandığın da ciltteki canlılığı ve parlaklılığı kazandırmaktadır.

Maske olarak kullanımı: Maden suyunu maske olarak kullanmak için birçok maske türü vardır. Bunlar, cilt yapısına göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Maden Suyu Maskeleri Nasıl Yapılır?

Tarif 1

1 yemek kaşığı badem yağı, 2 yemek kaşığı kil, 1 su bardağı maden suyu karıştırılarak temizlenmiş cilde uygulanır. 20 dakika bekletilen bu karışım, ılık su ile temizlenmelidir. Maske sonrasında ise cilt yapısına uygun nemlendirici kullanılmalıdır.

Yağlı ya da yağlıya dönük ciltler için uygun olan bu maske, hassas ciltler için uygun değildir.

Tarif 2

1 su bardağı maden suyu, 1 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 yemek kaşığı limon suyunu karıştırın ve pamuk yardımı ile sivilceli, akneli bölgelere masaj yaparak uygulayın. Lekelere de iyi gelen bu maske, 30 dakika boyunca cildinize sürmeye devam edin. Maden suyu maskesini ılık su ile yıkadıktan sonra cildinize uygun nemlendirici kullanın.

Bu maske, haftada 2 kere düzenli olarak uygulandığında, cilt üzerindeki etkilerini daha iyi görmüş olacaksınız.

Tarif 3

1 çay kaşığı elma sirkesi, 1 şişe maden suyu, yarım limon suyu, yarım çay kaşığı karbonat, 1 çay kaşığı pirinç nişastası. Bu malzemelerden nişasta, karbonat ve elma sirkesi karıştırılarak cilde sürülür. 20 dakika bekletilen bu maske ılık su ile yıkanarak çıkartılır daha sonra da maden suyu ile limon suyu karıştırılarak, pamuk yardımı ile cilde uygulanır.

Hassas ciltlerin kullanmaması gereken bu maske, daha çok akneye meyilli cilt yapısı için uygundur.

Maden Suyunun Saça Faydaları Nelerdir?

Doğal olarak tüketilen maden suyu, birçok sağlık sorunlarına iyi gelmekle beraber güzellik iksiri olarak da kullanılmaktadır. Cildi besleyen maden suyu, cilde canlılık katmaktadır. Sindirim sorunlarına da iyi gelen maden suyunun saça da faydaları bulunmaktadır. Maden suyunun saça faydaları arasında saç derisine yapmış olduğu bakım gelmektedir.

Maden suyu saç derisinin pH dengesini sağlamaktadır. Saç dökülmesine karşı etkisi bulunan maden suyu, saçlara canlılık da kazandırmaktadır. Saç derisine yüksek oranda nem sağlamasından dolayı kepek sorunlarını da ortadan kaldıran maden suyu, daha parlak ve daha hacimli saçlara sahip olmanıza yardımcı olmaktadır.

Maden Suyu Saça Nasıl Uygulanır?

Her duş sonrası nemli saça uygulanan maden suyu, kafa derisine masaj yapılarak 3-4 dakika boyunca bekletilmelidir. Maden suyu uygulandıktan sonra durulanmalıdır. Her duş sonrası yapılan bu işlem, kepek ve saç dökülmesi sorunlarının önüne geçtiği gibi, saçlara hacim ve parlaklık da kazandırmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here