Sosyal medyanın ortaya çıkardığı en büyük yiyecek sevdasıdır rengarenk görünümleriyle makaronlar. Özellikle Instagram’da paylaşmak için harika kareler elde etmenizi sağlayan makaronların bu kadar sevilmesinin sebebi elbette ki fotojenikliği ve renkleri değil. Yapımı pek zahmetli olan bu minik Fransız kurabiyeleri aynı zamanda tadıyla da dillere destan.

makaron nasil yapilir 13

Karnıyarıkların, kebapların, baklavaların üstesinden rahatlıkla gelen Türk kadını ise ellerini beline koyup soruyor: “Ne kadar zor olabilir ki?”

makaron nasil yapilir 09

Valla hanımlar ne siz sorun ne biz söyleyelim… Bu makaronların yapımı baya zor. Hayatınızda bu kadar narin bir şeyi fırına vermemiş olabilirsiniz. Öyle narinler ki pencereyi açık bırakınca üşüyorlar ve kıvamına tam gelmiyorlar!

makaron nasil yapilir 07

Peki imkansız mı bu lezzetin evde yapımı? Elbette ki değil. Gramajlara her zamankinden daha fazla özen gösterip, püf noktalara dikkat ederseniz ve içine yeterli miktarda sevginizden katarsanız siz de harika makaronlar yaratabilirsiniz.

makaron nasil yapilir 04

Bu kadar fasıldan sonra gelelim sadede, yani makaronun tarifine.

Makaron yapabilmek için elinizde ilk olması gereken şey hassas mutfak terazisi. Çünkü makaronlarda kullanılan malzemenin gramajı o kadar önemli ki 1 gramlık bir oynama bile makaronun kıvamının bozulmasına neden olabiliyor.

makaron nasil yapilir 14

Bir gece kafanıza eser de aniden makaronlar yapmak isterseniz ne yazık ki böyle bir şansınız yok çünkü makaronda kullanılacak yumurta aklarının bayat olması gerekiyor. 75 gram yumurta akını iki gün önceden ayırıp streçle kapatılmış bir kutuda, buzdolabında iki gün bayatlatmanız gerekiyor. Yapmaya başlamadan önce buzdolabından çıkartmalı ve oda sıcaklığına getirmelisiniz.

makaron nasil yapilir 15

Makaronlardan önce kremasının yapılması gerekiyor. Bunun için 100 gram krema ve 100 gram sütlü çikolata kullanılıyor. Sıvı kremayı kaynama noktasına gelene kadar ocakta tutuyorsunuz, ardından çikolatayı koyup kısık ateşte karıştırıyorsunuz. Çikolatalar eriyince ateşi kapatın ve karışımın biraz soğumasını bekleyin, ardından buzdolabına koyun.

makaron nasil yapilir 01

Şimdi sırada yumurtaları çırpmak var. Bayatlayıp, oda sıcaklığına getirdiğiniz yumurta aklarını cam kasede, bir fiske tuz ile birlikte çırpmaya başlayın. Yumurtalar tam anlamıyla köpürüp traş köpüğü kıvamına gelince, sönmemesi için çırpmayı bırakmalısınız.

makaron nasil yapilir 03

Sıra şekere geldi. Makaron için 30 gram toz şeker kullanmanız gerekiyor. Ama tabi bu 30 gram şekeri tabir-i caizse ‘lönk’ diye boşaltmayacaksınız karışıma. Parça parça, toplamda 5 seferde, çırpmayı hiç durdurmadan eklemelisiniz şekeri. Eğer renkli makaronlar istiyorsanız gıda boyasını da bu esnada eklemelisiniz. Yumurta çırpma işlemi bittikten sonra karışıma metal bir şey değdirmemelisiniz. Bu aşamadan sonra yapacağınız tüm işlemlerde tahta ya da plastik bir spatula kullanmanızı tavsiye ederim.

makaron nasil yapilir 08

Bir kenarda robottan geçirdiğiniz 10 gram şekersiz kakaoyu, 75 gram toz bademi ve 150 gram pudra şekerini elekten geçirerek, ikiye bölerek karışıma ekleyin. Kuru malzemelerin yarısını karışıma iyice karıştırdıktan sonra diğer yarıya geçmelisiniz. Ama bu esnada çok haşin hareketler yapmamanız gerekiyor. Alttan üste doğru yumurta aklarını söndürmeden karıştırma işlemini tamamlamalısınız.

makaron nasil yapilir 05

Şimdi makaron karışımını bir sıkma torbasına alın ve yağlı kağıt serdiğiniz fırın tepsisine 3 santimlik aralıklarla 1 lira büyüklüğünde sıkın. Sıkma işlemini tamamladıktan sonra makaronların daha iyi kabarması için tepsiyi 3 defa sertçe tezgaha vurun ve 30 dakika dinlenmeye bırakın. Ardından önceden ısıttığınız 160 derecelik fırına atın ve 15 dakika pişirin. İlk 12 dakika fırın kapağını açmayın ve 15 dakikayı geçirmemeye özen gösterin. Çünkü makaronlar az piştiğinde sakız kıvamında oluyor, çok piştiğinde ise taş gibi.

makaron nasil yapilir 11

Makaronları fırından çıkardıktan sonra soğumalarını beklemelisiniz. Eğer sıcakken dokunursanız kırılırlar, soğuduktan sonra tepsiden spatula yardımıyla alın, birbirleriyle eşleştirin ve aralarına kremadan sürün. Elbette tercih sizin ama size tavsiyem yaptığınız makaronları 1 gün bekledikten sonra yemek, çünkü tadı asıl o zaman oturuyor.

makaron nasil yapilir 02

Eğer makaronlarınızın kenarları eteklendiyse bilin ki siz bu işi kaptınız. 🙂 Ama unutmayın ki makaron yapmak oldukça zor bir iştir. Yani ilk denemede kendinizden mucizeler beklememelisiniz. Zaman içerisinde pastanelerdeki gibi makaronlar yapabileceğinize eminim!

makaron nasil yapilir 06

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here