Sabahları sırf daha güzel görünebilmek, sırf daha iyi makyaj yapabilmek için uykumuzdan feragat ediyoruz. Onu geçtim cüzdanımızdan feragat ediyoruz. Özellikle de makyaj fırçaları çok daha pahalı oluyor. Yüzlerce lira gidiyor bazen kaliteli fırçalara kavuşabilmek için. Peki ya siz makyaj fırçalarının ve süngerlerinin bir bakteri yuvası haline gelip, cildinizde sivilcelere ve iritasyonlara neden olabileceğini biliyor muydunuz?

makyaj fircalarinin temizligi nasil olmalidir 16

Birden direkt makyaj fırçalarını suçlamış gibi oldum ama hayır, suçladığım makyaj fırçalarını temizlememek.

İlk olarak makyaj fırçalarını ve süngerlerini neden temizlememiz gerektiğinden bahsedelim…

makyaj fircalarinin temizligi nasil olmalidir 10

Makyajı yapıp fırçayı kenara koydunuz. Fırçanın üzerinde bekleyen likit ya da toz ürünlere havadaki tozlar da ekleniyor ve her seferinde daha pis bir fırçayla uygulama yapıyorsunuz yüzünüze. İşte bu nedenle özellikle likit ürün kullanılan fırça ve süngerlerin dikkatlice ve düzenli olarak temizlenmesinde yarar var.

makyaj fircalarinin temizligi nasil olmalidir 01

Peki nasıl temizleyelim?

Bunun için birkaç yöntem var. Mesela en basitinden fırça temizleme solüsyonları var çoğu markanın. Bunlarla fırçalarınızı temizleyebilirsiniz.

makyaj fircalarinin temizligi nasil olmalidir 08

Bu fırça temizleme solüsyonlarının bir de günlük olanları var. Yüzeysel bir temizleme gerçekleştiriyor ama hiç yoktan iyidir. Benim tavsiyem likit ürünlerle beraber kullandığınız fırçaları en azından günlük olarak bu solüsyonlarla temizlemeniz. Ama bu solüsyonların yüzeysel olduğunu ve tam bir temizlik sağladığını unutmayalım.

makyaj fircalarinin temizligi nasil olmalidir 03

Evet, solüsyonlar iyi bir fikir olabilir ama aslında çoğu insan evinde bulunan şeylerle yıkar fırçasını. Bunun için birçok yöntem var. Benim kullandığım yöntem bebek şampuanı. Bebek şampuanıyla fırçalarımı nazikçe yıkıyor ve duruluyorum.

Antibakteriyel sabun kullanan da var. Ki bana bebek şampuanından daha mantıklı geldi bu. Ama bebek şampuanının şöyle bir yararı var, fırça kıllarını sertleştirmiyor. Antibakteriyel sabunda bu durumu bilemiyorum.

makyaj fircalarinin temizligi nasil olmalidir 07

Bir diğer çok kullanılan yöntem ise, bebek şampuanı ya da antibakteriyel sabunla zeytinyağını karıştırıp, hazırlanan bu karışımla fırçaları temizlemek. Hatta bu aşamada bulaşık deterjanı kullanan bile var. Ama burada çok dikkat edilmesi gereken şey şudur ki: O zeytinyağını fırçadan arındırmak ciddi bir emek ister ve bence pek de sağlıklı bir yöntem değil.

makyaj fircalarinin temizligi nasil olmalidir 15

Peki fırçaları yıkarken nelere dikkat etmeliyiz?

*Fırçalara nazik davranın. Avuç içinde dairesel hareketlerle kirini atmasını sağlayın.

*Durularken fırçayı aşağıya doğru tutun. Yani su fırça kısmından aksın, sap kısmından değil. Böylece kök kısmına fazla su gelmeyecek ve fırçanız daha uzun ömürlü olacaktır.

*Fırçanızı kuruturken mümkünse asın. Fırçalar herhangi bir platforma değmezse mükemmel olur. Ama elinizde böyle bir imkan yoksa en azından fırçaların aşağıya doğru bakmasına, yani yıkanırmış gibi pozisyonda olmasına dikkat edin.

*Sakın kurutma makinesi falan kullanmayın. Mükemmel bir fırçamı böyle kaybettim.

Bir de makyaj fırçası meselesinde aklınızdan çıkarmamanız gereken şeylerden biri de… Hiçbir fırçanın ömürlük olmadığı. Siz fırçanıza en iyi şekilde bakın ve gerisini kalitesine bırakın. Ama çok fazla dökülme problemi, kılların fazla sertleşmesi ve ürünü iyi tutamama/dağıtamama sorunlarıyla karşılaştığınızda fırçanıza veda etmenin vakti gelmiş demektir.

makyaj fircalarinin temizligi nasil olmalidir 06

Makyaj kadar, makyaj malzemelerinin temizliği de önemlidir. Bunu sakın ihmal etmeyin. En az makyaj temizlemek kadar elzem olan bu rutini hayatınıza sokmaya çalışın.

makyaj fircalarinin temizligi nasil olmalidir 05

Sizin makyaj fırçalarını temizlemek için kendinize özgü bir yönteminiz var mı? Paylaşın! 🙂

Sevgiler…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here