Cruelty Free Nedir?

Alınan ürünün üretim sürecinin hiçbir aşamasında hayvanları denek olarak kullanmaması, hayvanlar üzerinde test edilmemiş olması demektir. Kozmetik sektöründen ağız, cilt, saç bakımına kadar çoğu sektörde hayvanlar denek olarak kullanılmaktadır. Bazı hayvanlar barınaklardan temin ediliyor bazıları ise denek olarak üretilip öldürülüyor. Sonuç ise hiçbir şekilde değişmiyor. ÖLÜM…

Cruelty free markalar ise hayvanları denek olarak kullanmadan başka yolların da olduğunu savunan markalardır. Çoğu cruelty free marka Peta ’dan onay alıyor. Bize en güvenilir cf ( cruelty free) olan veya olmayan markaları ise Peta’nın resmi internet sayfası sunuyor. Bu konu hakkında detaylı bilgi edinmek isteyenler Peta’ nın resmi internet sayfasından öğrenebilirler.

Peki cruelty free ‘ nin tam karşılığı ne demek? Zulümsüz.

Neden Cruelty Free Tercih Etmeliyiz?

Hayvanların sömürüldüğü bu dünyada sadece kendi egolarımız için hayvanların eziyet çekerek ölmesine izin vermemeliyiz. Güzellik uğruna kaç can yaşamını acı içinde geçirerek yaşıyor. Hatta yaşayamıyor, ölüyor. Gerçekten biz buna değer miyiz? Hayır kesinlikle değmiyoruz! Kim hayvanın işkence edilerek ölmesine değer ki ?!

Ne Yapmalıyız?

Farkındalığımızı arttırmalıyız. Cf olan birçok marka varken hayvan üzerinde deney yapan firmaların ürünlerini tercih etmemeliyiz. Eğer bunu fark edersek etrafımızdaki insanların da farkındalığını sağlamış oluruz. Bir kişi bile olsa hayvanların bu çektiği zulmü yaymalıyız. Bilinçlenmeliyiz. Cf markaları en rahat Peta’nın resmi internet sayfasından öğrenebilir alacağımız ürünlere de dikkat edebiliriz.  Çok kullanılan ve cf olmayan bazı firmalar ise : Avon, Benefit, Bobbi Brown, Mac, Max Factor Maybelline, Olay, Dove, CLINIQUE, Clinique Estée Lauder, Lancome…

Çin Pazarı

Çin ‘ de olan hiçbir ürün cruelty free olamaz. Çin’ de hayvanlar üzerinde deney yapmak zorunludur. Çin pazarına girebilmek için hayvanlar üzerinde deney yapılmasını onaylamak gerekir. Çin’de satışı olan markalar: L’oreal, Mac, Benefit , Estee Lauder vs…

Beyaz, Siyah ve Gri Bölge

Hayvanlar üzerinde deney yapmayan, ham maddesinde hayvansal içerik olmayan ürünler beyaz bölgede, bu durumun tam tersi hayvanlar üzerinde deney yapanlar siyah bölgede, hayvanlar üzerinde deney yapmayan ama ait olduğu firmanın yaptığı ürünler ise gri bölgededir.

Hayvan  Deneyleri Yerine Alternatif Birkaç Deney Yöntemi

-Hücre, doku modelleri

-Bilgisayar

-Simülasyon

-Yapay deri

-Bakteri kültürü

-Gönüllü insan

Alternatif deney yöntemleri varken hayvan deneyi şart mı peki? Kesinlikle değil ama maalesef hayvan deneylerini Çin pazarında söz sahibi olmak için yapan birçok firma var.

Hayvan Deneylerine Karşı Bakış Açısı

Hayvan deneyi etik bir şey değildir. Bu durum aslında geç de olsa fark edilmeye başlandı. İngiltere ve Avrupa ülkeleri cruelty free markalar dışında tüm markaların satışını yasaklamıştır.

The Body Shop İmza Kampanyası

The Body Shop hayvan deneylerine dur demek için bir kampanya başlattı. Forever Against Animal Testing etiketiyle yapmış oldukları imza kampanyası çok ses getirdi. Hayvan deneylerine karşıysanız eğer The Body Shop ‘un resmi İnternet sayfasından imza kampanyasına destek olabilir ve hayvan deneyine olan tepkinizi gösterebilirsiniz. Hayvan deneyine karşı başlatmış oldukları bu imza kampanyasını bende imzaladım. İlk defa bir imza kampanyasının da bu kadar ses getirdiğini gördüm. Bir imza çok şey değiştirebilir. Bu sistemi değiştirebilir ve hayvanlar için daha güzel bir dünya sunabiliriz. Bu yüzden bilinçlenelim ve vicdanımızı dinleyelim. Hiçbir maskara bir tavşanın kör edilmesine değmez.

3 YORUMLAR

  1. Cruelty free nedir diye daha önce bir ortamda konuşmuştuk ve ben sürekli makyaj yapan biri olarak bilmiyordum. çok açıklayıcıbir yazı olmuş gerçekten. Elinize sağlık diyorum. Haketden hayvanlara önem verilmeli ve crulty free nedir sorusu daha çok ön plana çıkmalıdır!

  2. işte bu! kadınlar erkekler herkesin dikkat etmesi gereken şey bu. Eğitim almış insanlar bile hala bilinçli değil bu konuda. Dikkat edelim arkadaşlar. onlar bir can!!!!!!! Bu canlara sizin için kıyılmasın. Vicdanınız sağlam olsun gerisi gelir. cruelty free nedir diye ilk öğrendiğim zaman şok olmuştum bütün makyaj ürünlerimi toplayıp ayırmıştım. çok mutluyum şu an. iki kedim var onlara böyle birşey yapılmasına asla tahammül edemezdim. hiç bir canlı boş yere ölmemeli.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here