Tarihin en eski yerleşim yerlerinden biri olan ve taş evleriyle meşhur Mardin, Türkiye’de gerçekten de görülmeyi hak eden şehirlerden. Mistik ve tarihi havası ile insanları kendine hayran bırakan bu şehrin tek meşhur olan şeyleri taş evleri değil aslında. mardinde gezilecek yer onerileri 02 Tarih kitaplarında sık sık duyduğumuz Mezopotamya’nın hemen yanı başında, tarih kokan bu şehri kesinlikle görmeli, taşların, sokakların eski medeniyetlere ait kokusunu hissetmelisiniz. Pişman olmayacağınıza emin olabilirsiniz.

Mardin’in Neleri Meşhur?

Buram buram tarih ve hoşgörü kokan Mardin şehri kendine özgü meşhur ürünleri ve değerleriyle keşfedilmeyi bekliyor.

Gümüş İşlemeciliği

Hanımlar hiçbir yerde bulamayacağınız o gümüş takıları buradan alabilirsiniz! Burada gümüş işçiliğine dair pek çok kaliteli ürün bulmanız mümkün. Aklınızdaki neyse onu bulabileceğinize emin olabilirsiniz. mardinde gezilecek yer onerileri 16

Çiğ Köfte

Artık her şehirde, her köşebaşında bir çiğköfteci bulmak mümkün. Ama gelin sorun bir Mardinlilere yediğiniz gerçek bir çiğköfte mi? Çoğu hayır cevabını verecek sizlere. Burada gerçek çiğ köfteyi tatmadan evinize dönmeyin derim.mardinde gezilecek yer onerileri 04

Kaburga Dolması

Et yemeklerini seven kişilerin haşlana haşlana kemikleri içerisinde neredeyse kaybolan bu et yemeğini yemelerini tavsiye ederim. Yanında pilav ile servis edilir ve Mardin’in eşsiz baharatlarıyla tatlandırılırlar. mardinde gezilecek yer onerileri 15

Badem Şekeri

Badem şekerini aslında her yerde bulmak mümkün. Ama böylesini yemediğinize emin olabilirsiniz. Tarçınlı, zencefilli ve daha birçok çeşidini bulabileceğiniz badem şekeri size önceki yediklerinizi unutacak ve lügatınızda bu kavramın tanımını değiştirecek. mardinde gezilecek yer onerileri 12

İşkembe Dolması

Kulağa her ne kadar hoş gelmese de tadına doyamayacağınız, yapımı zor ve Güneydoğu bölgesine mahsus bir yemektir. İşkembenin içerisinde kıyma ya da kuşbaşı et bulabilir, ve çatal bıçakla kendinizi paralarken elle yemenin daha uygun bir seçenek olduğunu keşfedebilirsiniz. mardinde gezilecek yer onerileri 14

Süryani Kahvesi

Türk kahvesinden daha farklı şekilde pişirilen ve kesinlikle çok daha yoğun bir tat barındıran bu kahve, kahve tutkunlarının kesinlikle tatması gereken bir lezzet. İlk başta tadı acı gelse de yılmayınız, sonunda fincanı masaya bıraktığınızda dünyanın en güzel kahvelerinden birini içip ferahladığınızı hissedeceksiniz. mardinde gezilecek yer onerileri 13

Mardin’de Gezmeniz Gereken Tarihi Yerler

Mardin’in her sokağında otantik bir hava solumak, her karışında tarihe bulandığınızı hissetmek mümkün. Bu taş şehir, hakkında söylenen bütün güzel sözleri hak ediyor. Keşke bu şehri baştan aşağıya gezmek herkese mümkün olsa… Sizin de böyle bir imkanınız yoksa en azından aşağıda vereceğimiz yerlere gitmeye çalışın.

Mardin Evleri

Aslında bu bir yer değil, bir yapı kompleksi. Mardin’in meşhur taş evlerini kesinlikle görmelisiniz. Her yerde görebileceğiniz taş evlerin büyüsüne kapılmamanız mümkün değil. Bu evler tarihi bir değer, evet. Çünkü geçmişten bugüne hiç değişmeden gelmeyi başardılar. mardinde gezilecek yer onerileri 26

Zinciriye Medresesi

Mardin’in en görkemli yapılarından biri. 1385 yılında inşa edilen bu medresenin duvarlarında hayat, ölüm ve doğum tasvirleri bulunur. Aynı zamanda birçok medrese ve camiden farklı olarak Mardin’in kozmopolitan yapısını en iyi temsil eden özelliklerden birine sahip: Hanefi mezhebinden kişiler için ayrı, Şafii mezhebinden kişiler için ayrı bölümleri vardır. Sadece taşla yaratılan akustik ise mükemmeldir. mardinde gezilecek yer onerileri 28

Dara Mezopotamya Harabeleri

Bu topraklardan tarih fışkırıyor! Binlerce medeniyetin üzerinden geçtiği bu yerlerde bu medeniyetlere ait birçok şey bulmanız mümkün. Sadece orada olmak bile çok farklı hissettiriyor. mardinde gezilecek yer onerileri 25

Mardin Ulu Camisi

Mardin’in evleri taştan, yani bizim evlerimizden farklı. Mardin’in camisi de bizim camilerimizden farklı. Minaresi, kubbesi ve her şeyiyle farklı bir hava soluyabileceğiniz, otantik bir esinti yakalayabileceğiniz bu caminin içerisinde aynı zamanda Sakal-ı Şerif de muhafaza edilmekte. mardinde gezilecek yer onerileri 27

Mardin’de Yemek Yemeniz Gereken Restaurant Önerileri

Mardin’in yöresel lezzetlerini ya da diğer günlerinizi aratmayacak yemekleri yiyebileceğiniz en şık, en temiz ve elbette en leziz restoran önerileri aşağıda sizi bekliyor.

Bağdadi Restorant

Burada öyle bir dekorasyon var ki, kendinizi krallar gibi hissedebilirsiniz. Sadece dekorasyonu değil kral gibi hissettiren, ilgili personelleri ve harika yemekleri aynı zamanda. Mardin’e has tüm yemeklerden tadabileceğiniz, birçok kişi tarafından kalitesi tescillenmiş Bağdadi Mardin’de özel bir gece için hiç düşünmeden tercih edebileceğiniz mekanlardan.

mardinde gezilecek yer onerileri 23

Adres Bilgisi: 1.cadde Vali Adil Sk.No:2, 47100 Mardin

İletişim: (0482) 212 5555

Seyr-i Merdin

Adı üstünde bir restoran. Mardin manzarasına doymak isteyenler için doğru tercih olacaktır. Mardin’i ve Mezopotamya Ovası’nı doyasıya seyretmek ve bu manzaraya karşı lezzetli yemekler tatmak, güleryüzlü, iyi bir servisle karşılanmak isterseniz Mardin’de tercihiniz burası olmalı. Üstelik canlı müzik sevenler de akşam yemeğinde burayı tercih edebilir!

mardinde gezilecek yer onerileri 21

Adres Bilgisi: 1. Cd. No:249 (1. Cad.), 47100 Mardin

İletişim: (0482) 212 1840

Merlin Konağı

Mardin ve Mezopotamya’nın eşsiz manzarasına sahip bir diğer kaliteli restoran. Mezeleri ve yemekleriyle lezzet patlaması yaşayabilirsiniz. Bu mekanda unutmamanız gereken şey ise o yemekten sonra kesinlikle Süryani kahvesiyle keyif yapmanız gerektiği!

mardinde gezilecek yer onerileri 24

Adres Bilgisi: Meşruriye 10 Sk, Savurkapı Mh., Mardin, Türkiye

Cağ Urfa Sofrası

Aklınıza gelebilecek tüm kebapların en orjinal halini yiyebileceğiniz bu restoran sizi de lezzetiyle kalbinizden vurabilir. Özellikle künefesi giden herkesin dilinde, yemekten sonra iyi gider!

mardinde gezilecek yer onerileri 22

Adres Bilgisi: 1919. Sk, Yenişehir Mh., Mardin, Türkiye

Yusuf Usta

Mardin’de misafirperver, uygun fiyatlı ve kaliteli yemeklere sahip bir restoran gitmek istiyorsanız rotanız Yusuf Usta olsun! Kebapları kadar yanında gelen salataları ve ayranı da güzel, tazecik. Özellikle fıstıklı kebabı denemenizi öneririm.

mardinde gezilecek yer onerileri 20

 

Adres Bilgisi: Cumhuriyet Cd, Medrese Mh., Mardin, Türkiye

Mardin’de Kahve İçmeniz Gereken Yerler

Mardin bitmez diyar, harika bir şehir. Bu harika şehri biraz daha dinç gezebilmek için gün ortasında bir kahve şart. Peki Mardin’de kahve nerede içilir? Cevabı aşağıda!

Dara Cafe

Temiz, nezih, kendinizi evinizde hissedebileceğiniz sıcakkanlı işletmeden hoşnut kalabileceğiniz bir mekan. Özellikle damla sakızlı Türk kahvesiyle kendini sevdiren Dara Cafe, sıcak yaz gecelerinde de soğuklarda da keyifle kahvenizi yudumlayabileceğiniz bir yer.

mardinde gezilecek yer onerileri 04

Adres Bilgisi: 13 Mart Mahallesi, Valilik yanı, 47510 Mardin

İletişim: (0482) 212 9825

Leylan Cafe

Kitap kafe olarak hizmet veren Leylan Cafe, Mardin’deki huzurun diğer adı. Zengin kütüphanesinde sevdiğiniz kitaplara göz atarken sıcacık kahvenizi yudumlayabileceğiniz bu otantik mekan size Mardin ruhunu yansıtıyor.

mardinde gezilecek yer onerileri 05

Adres Bilgisi: Cumhuriyet Cd, Teker Mh., Mardin, Türkiye

Mezopotamya Aile Çay Bahçesi

Mezopotamya manzarasına doyabileceğiniz ve huzurla oturup çayınızı, kahvenizi içebileceğiniz bu çay bahçesine kesinlikle uğramalısınız. Güler yüzlü bir işletmeye sahip olan bu çay bahçesinde değişik bir tat arıyorsanız kakuleli Mardin kahvesini deneyebilirsiniz.

mardinde gezilecek yer onerileri 08

 

Adres Bilgisi: 52. Işık Sk, Teker Mh., Mardin, Türkiye

Atilla Çay Parkı

Mardin’e özgü mırranın en iyi halini içebileceğiniz Atilla Çay Parkı da manzaranın tadını çıkarabileceğiniz mekanlardan biri. Türk kahvesi ve çay konusunda da sizi memnun edeceğine emin olabilirsiniz. Biraz değişiklik isterseniz yedi karışımlı kahveyi deneyebilirsiniz.

mardinde gezilecek yer onerileri 07

 

Adres Bilgisi: Cumhuriyet Cd, Medrese Mh., Mardin, Türkiye

 Mezopotamya Otantik Cafe

Harika bir manzaraya sahip olmasının yanı sıra tam bir köy evi havasında döşenen bu kafe gerçekten de adı gibi otantik izler taşıyor. Aynı zamanda burada başka yerde bulamayacağınız birçok Türk kahvesini deneyebilirsiniz. Cevizli, bademli, yedi karışımlı kahveleriyle birçok kişinin dilinde olan bu kafeye kesinlikle uğramalısınız.

mardinde gezilecek yer onerileri 06

Adres Bilgisi: 2 cad. Ulu cami karşısı, 47100 Mardin

Mardin’de Gezmeniz Gereken Kilise ve Manastırlar

Mardin şehrinin bir diğer güzelliği de her dini, her ırkı sonsuz bir sevgiyle kucaklayabilmesi. Bu yüzden diğer şehirlerden farklı olarak en az camiler kadar fazla olan kiliseleri görüyoruz. Burada her dinden insan hoşgörü içerisinde yaşamını sürdürebiliyor, bu da Mardin’i inanılmaz çekici kılıyor. Biz de sizler için Mardin’in en ünlü, en görülesi manastır ve kiliselerini derledik.

Deyrulzafaran Manastırı

İlk olarak güneş tapınağı olarak inşa edilen, sonrasında manastıra çevrilen eşsiz bir yapı. Mardin’de kesinlikle görmeniz gereken Süryani yapılarından biri. Küçük ama yaşanmışlığı soluyabileceğiniz bir yer. Sadece rehber eşliğinde gezmeniz mümkün. Bu manastırın bir diğer güzelliği ise içerisinde bir kafe bölümünün olması. Burada özel çaydan yudumlayabilir yanında safranlı badem şekerinden tadabilirsiniz. Ayrıca girişteki mağazalardan Mardin’e özgü birçok şey satın almanız mümkün.

mardinde gezilecek yer onerileri 09

Mor Gabriel Manastırı

Ahmet Ümit’in romanlarının birinde kendine yer bulmuş mimarisiyle hafızalara kazınmayı hak eden bir yapıt. Rehber eşliğinde gezip, en bilgili rehberlerden manastıra dair her şeyi öğrenebileceğiniz bu manastır Mardin’de, hatta Türkiye’de kesinlikle görülmesi gereken yerler arasında en başta yer alır.

mardinde gezilecek yer onerileri 10

Mor Yusuf Kilisesi

1864 yılında yapımına başlanan bu kilise hem dışı hem de içiyle eşsiz bir atmosfere sahip. Meclis-i Mebusan üyesi Hovsep Kazasyan öncülüğünde 1894 yılında ibadete açılmıştır. Temellerinde rutubeti önlemesi için tuz bulunan kilisede aynı zamanda çok değerli ikonalar yer almaktadır.

mardinde gezilecek yer onerileri 11

Mardin’de Kalınacak Otel Önerileri

Mardin’de konaklama adına da binlerce seçeneğe sahipsiniz. Genelde eski taş yapılar restore edilerek butik otel olarak kullanılmaya başlamışlar. Mardin’de kalabileceğiniz en seçkin 3 otel önerisini aşağıda bulabilirsiniz.

Reyhani Kasri Otel

Mükemmel Mardin manzarasını, geniş terasından izleyebileceğiniz odalarda rahat edebileceğiniz ve ilgili personellerinden kesinlikle memnun kalacağınız bu otel eski bir hanın restore edilmiş hali. Odalar konforlu ve tertemiz. Mardin’deki ilk tercihiniz olmaya aday.

mardinde gezilecek yer onerileri 017

Adres Bilgisi: 50. Sk, Teker Mh., Mardin, Türkiye

Gazi Konağı Butik Otel

Eski Mardin’de yer alan bu otelde tarihsel bir serüvene çıkmış gibi hissetmeniz an meselesi. Odalar tarihi doku hiç bozulmadan restore edilmiş. Mardin’i yaşamak istiyorsanız buraya kesinlikle uğramalısınız. Çalışanları da sizi pişman etmeyecek. Üstelik manzarası, sizi mistik bir yolculuğa çıkaracak canlı müziği ve tüm bunları bir arada bulabileceğiniz harika bir terası var.

mardinde gezilecek yer onerileri 019

Adres Bilgisi: Cumhuriyet Cd No:130, Şehidiye Mh., Mardin, Türkiye

İletişim: (0482) 213 0333

İzala Boutique Hotel

Mardin mimarisini ve dokusunu doyasıya hissedebileceğiniz, “İşte Mardin’e geldim!” diyebileceğiniz bir otel daha. Ayrıca butik olarak geçse de oldukça büyük, ferah bir otel karşılıyor sizi. Zengin, yöresel yemekler tadabileceğiniz bir menüsü de var.

mardinde gezilecek yer onerileri 018

Adres Bilgisi: Medrese Mh. 1.Cad. No: 156 (1.cadde), 47100 Mardin

İletişim: (0482) 212 7474

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here