Her günün tatil olması hayal edilemeyecek kadar uzak öyle değil mi? Öyleyse şu iş yerinde beslenme sorununu biraz masaya yatıralım ve tercih etmeniz gereken besinlere ve kazanmanız gereken alışkanlıklara göz atmaya çalışalım.
Yapılan olası hatalarla yazıma başlamak istedim ancak sonunun gelmeyeceğini anlayınca olması gerekenlerle sizi meşgul etmenin daha yararlı olacağına karar verdim.
Yediklerimiz ya da yiyemediklerimiz ruh halimizden tutunda enerjimize kadar bir sürü şeyi etkiliyor. Eğer iş yerinizdeki menülerden memnun değilseniz kimi günler evden yemek taşıyabilirsiniz. Yarın hatta hafta boyunca ne gibi yemeklerin karşınıza geleceğini bilin ve olası açlık krizlerine karşı hazırlıklı olun.

İş Yerinde Yediğiniz Günlerde

Masa Başı Çalışanlar Nasıl Diyet Yapmalı- 02

Az yağlı yoğurt, cacık, ayran, kefir ya da süt grubu besinlerden birine öğününüz içinde yer verin. Süt grubu besinler yüksek kalsiyum içeriğiyle yemeklerden gelen yağın emilimini azaltırken, karbonhidrat içeriği yüksek besinlere karşı açlığınızı frenleyerek formda kalmanıza yardımcı olur.
Yemeklerinizi susuz isteyin böylece yağını azaltmış olurken kuru ağırlığını arttıracak ve daha çok posa, vitamin, mineral almış olacaksınız. Üstelik tokluğunuz uzun süreli olacak ve atıştırmalıklar ile kalori alımınızı arttırmamış olacaksınız.
Eğer tatlılar menünüzde her gün yer alıyorsa haftanın 1 günü en sevdiğinizden tercih edebilir ve o günkü ekmek tüketiminizi sınırlandırırsınız. Sonuçta saatlerce oturacaksınız ve hızlı çıkıp inen kan şekeri ile hem yağlanabilir hem de algılama ve odaklanma zorlukları yaşayabilirsiniz.
Salata barınız varsa şanslısınız demektir ancak orda da kızartma besinler bulunabilir zaten salata yiyorum deyip ağırlığı onlara vermeden zeytinyağlılara yönelin.
Her gün olan pilav, makarna, börek gibi besinleri tabağınızın garnitürü gibi küçük miktarlarda tercih edin ya da az yağlı sebze porsiyonunu arttırın.

İş Yerine Sipariş Verdiğinizde

Masa Başı Çalışanlar Nasıl Diyet Yapmalı- 03

Sandviç, hamburger menü gibi siparişleriniz o günkü kalori ihtiyacınızı yüksek ihtimal aşacaktır. Günün kalanını sebze ve sıvı ağırlıklı geçirmeye özen gösterin.
Kalabalık bir grupsanız fast food kaçamağı yapabilirsiniz. Keyifli ortamlar günün stres ve sıkıntısını üzerinizden alır. Bu kaçamağında Türk fast food u olmasını tercih ederim. Sonuçta 1-2 lahmacun, 1 ayran ve yeşillik diyetlerde kullandığımız yiyecekler. Pizzanın hamuru sindirim şikayetlerine daha yatkındır ve daha yüksek oranda doymuş yağ içerecektir.
Çin mutfağından verdiğiniz siparişlerin sodyum içeriği genelde daha yüksek olduğu için ara öğünlerde yeşil çay, siyah çay gibi diüretik etkisi de olan çaylar tüketebilirsiniz.
Etsiz göründüğü için gözünüze daha hafif izlenimi veriyor olsa da kremalı makarnalar, menülerin kalorileriyle yarışabilir.
Haftanın bir iki günü siparişler ile geçse de kalan günler ve öğünler için konu dönüp dolaşıp evden kendi hazırladığınız yemeklere dönüyor. Ya da ev yemekleri yapan bir restaurant sizi bu yükten kurtarabilir. Amacınız sizi doğru olan karara götürecektir.

Peki, Ara Öğünler

Masa Başı Çalışanlar Nasıl Diyet Yapmalı- 05

Aslında kilit nokta burası yoğun geçen günlerde kimi zaman öğün yerine geçecek kimi zamansa öğünlerde fazla yemenizin önüne geçecek.
-Wasa sandviç+naneli yeşil çay -Leblebi+çekirdekli kuru üzüm
-Ceviz+kuru incir -Kepekli galeta+light karper
-Meyveli kefir -Muz+200 ml az yağlı yoğurt
-Kuru dut+taze fındık -Taze badem+kuru erik
gibi seçenekleri çekmecenize atabilirsiniz.
Böylece hem kan şekerini hızlı yükselten diğer seçeneklerden (bisküvi, kola, şekerli çay, gofret gibi )uzak kalacak hem de diyet lifinden zengin beslenip doğal, vitamin ve mineral içeriği olan gıdalar tüketeceksiniz.
Ayrıca gün içindeki su alımınızı takip etmek adına masanızın üzerine şişenizi yerleştirebilir. Hatta içine limon dilimleri atıp vitamin alımınızı arttırabilirsiniz.

Hareket Olmazsa Olmaz

Masa Başı Çalışanlar Nasıl Diyet Yapmalı- 04

Hayatınızdaki düzenli egzersiz sayesinde insülin direncinizden kurtulup, hormonal dengenizin dengelenmesine, iskelet sisteminizin güçlenmesinden, ödeminizin çözülüp kabızlık sorununuzun çözülmesine kadar birçok olumlu etkisini görebilirsiniz.
İş yerinde elinizden geldiğince hareketli olun, kendi kahvenizi siz alın, asansörü ikinci seçenek olarak düşünün hatta iş yolunda birkaç durak erken inin ya da uzağa park edip yürüyüş alanınızı arttırın. En doğru ve etkili olanıysa iş çıkışı spor salonuna gidip hem sosyalleşin hem de kardiyo ve ağırlık çalışması yapıp metabolizmanızı hızlandırın ve fazla yağlarınızı yakın.
Sanırım bu yazıyı ve işlerimi yaparken fazlasıyla oturdum. Kalan vaktimin bir kısmını kendime ayırıp sağlığıma yatırım yapmak adına egzersiz programıma ayıracağım. Sevgiler …

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here