Melisa çayı, ya da diğer adıyla oğul otu çayı pek çok kişinin günlük rutinlerinde kendine yer bulmuş özel bir çaydır. Biz kendisini genel olarak sakinleştirici etkisiyle bilsek de daha pek çok faydasını saymak mümkün.

Şimdi sizler için melisa çayını yakın merceğimize alıyor ve incelemeye başlıyoruz.

Melisa çayı nasıl demlenir?

Bir bardak melisa çayı için, bir bardak içme suyunu kaynatın. Ardından bir tatlı kaşığı melisa çayını içine koyarak kapağını kapatın ve demleyin. Miktarı artırabilirsiniz. Eğer fazladan kalırsa sonradan kullanmak için buzdolabına koyabilir ve iki gün boyunca muhafaza edebilirsiniz.

Demleme işlemimiz bittiyse şimdi de melisa çayının faydalarına biraz daha yakından göz atalım.

  • Melisa çayı stres için birebirdir. Stresi giderir ve sinirleri yatıştırır.
  • Uykusuzluk için de önerilen melisa, deliksiz bir uyku çekmenize yardımcı olacaktır.
  • Mide rahatsızlıklarını azaltır.
  • Sindirim sistemi sorunları için de kullanılmaktadır.
  • Alzhemier ilaçlarının içerisinde aktif madde olarak bulunan melisanın aynı zamanda bu hastalığı geciktirici rol oynadığı da bilinmektedir.
  • Kas kramplarını yatıştırır, kasları rahatlatır. Buna bağlı olarak da regl döneminde yaşanan sancıların önlenmesinde aktif rol oynar.
  • Vücuttaki hormonların düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar, böylece adet düzensizliğini ortadan kaldırmaya yardımcıdır.
  • Araştırmalara göre antibakteriyel bir bitki olan melisa aynı zamanda vücut direncini artırır.

Melisa Çayı Ne Zaman İçilir?

Melisa çayını ne zaman içeceğiniz aslında ne amaçla kullandığınıza bağlıdır. Ancak günlük rutinin aksamaması için akşam yemeğinden sonra içilmesi daha uygun olacaktır. Böylece hem akşam yemeğinin midede yaratabileceği rahatsızlıkları önleyecek hem sindirimi kolaylaştıracak hem de yaklaşan uyku saati için bir hazırlık olacaktır.

Melisa çayı çocuklara verilir mi?

Bebekler için üretilen uyku ilaçlarının tümünde melisa çayı da bulunmaktadır. Pek çok doktorun da hem fikir olduğu üzere çocuklara, bebeklere miktarı abartılmadığı sürece melisa çayı vermenin herhangi bir zararı yoktur ancak eğer çocuğunuzun uyku problemi uzun süreden beri devam ediyorsa melisa çayından yardım almak yerine doktora danışmak ve ona göre bir rota çizmek çok daha mantıklı olacaktır.

Melisa Çayı Kullananlar

Yukarıdaki başlığa da dayanarak aslında küçük büyük herkesin melisa çayı kullanabileceğini söyleyebiliriz ancak hamilelik ve emzirme dönemlerinde her bitki çayının olduğu gibi bu bitki çayının kullanımı da muhakkak doktora danışılmalı. Öte yandan sakinleştirici bir etkisi olduğunu söylediğimiz melisa çayının kaygı ve stres giderici ilaçlarla yani antidepresanlarla beraber kullanımı da doktora danışılmalı.

Eğer tiroid problemi yaşayan ve buna göre bir ilaç tedavisi gören biriyseniz de doktora danışmanızda fayda var çünkü melisa çayının tiroid ilaçlarının etkisini azalttığı, vücut tarafından emilimini  zorlaştırdığı araştırmalarla kanıtlanmış.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here