Meslek seçimi nasıl yapılmalıdır? sorusunun ilk adımı elbette ilgi ve yeteneklerdir. Bir şeye yeteri kadar ilginiz ve yeteneğiniz yoksa diğer getirilerinin hiç bir avantajı olmayacaktır. İlgi ve yeteneklerim doğrultusunda hangi mesleği seçmeliyim? sorusunu kendinize soracaksınız da doğru cevabı yine kendiniz vereceksiniz. Size bir kaç şeyden bahsederek devam edelim.

ÖSYM’nin yaptığı bir sınav sisteminden geçerek bir puan elde ediyor ve sonrasın o puan hayatınıza şekil veriyor. Eğer puanımı yakmayayım diye ilginiz olmayan bir bölüm seçerseniz oldukça zorlu bir meslek hayatı sizi bekliyor olabilir. Veya üstün bir puan alıp bu puanla daha düşük bölüme gitmemek adına hayallerinizden vazgeçerseniz meslek hayatınız yine riske girebilir. Zaten ilgi ve yeteneğiniz olmayan bir bölümden de başarıyla mezun olmanız bir hayli zordur.

Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? Hangi Mesleği Seçmeliyim?

Meslek seçimi nasıl yapılmalıdır? sorusuna ilgi ve yetenekler cevabını verdik. Elbette tek başına yeterli değil. Çünkü bir kişinin birden çok ilgi ve yeteneği olabilir. Burada önemli olan: kariyer planlaması. Kariyer planlamanızı ufuk çizgisi gibi düşünmeli ve o en uzakta görülen çizgiye doğru bir plan yapmalısınız. Realist bir şekilde bu kararı vermeli, duygulardan uzak durmalısınız. Unutmayın eğitim ve gelişimde bireysel farklılıklar vardır, kimseyle kendiniz kıyaslamayın.

Hangi Mesleği Seçmeliyim?

Hangi mesleği seçeceğinize aileniz ile birlikte karar verin. Ailenize hangi mesleği seçmeliyim sorusunu sorun, ama karar veren siz olun. Bir örnek verelim: kitap okumayı sevmeyen, araştırma yapmayı sevmeyen, uzun süre evrak işlerinde çalışmaktan hoşlanmayan birinin hukuk okuması risk demektir. Eğer işinizde iyi olmak istiyorsanız o özellikleri taşıdığınıza emin olun.

Mutlaka rehberlik servisinden yardım alın. Sizi yöneltme konusunda tecrübeli kişiler onlardır. Ama öncesinde mutlaka kendiniz ile ilgili soruları çözüme ulaştırın.

Çok çalışmak zorunda olmadığınız bir kariyer seçin.

Hayır, en az çalışacağınız bir kariyer demek istemiyoruz, ama çok fazla çalışmanın bile sizi yorgun hissetmediği ve her zaman daha çok ve daha iyi yapmak istediğiniz bir kariyer. İşinizi sevmeniz gerekiyor.

Eğer birileri size mühendislikte daha fazla iş imkanı ve ücret olduğunu söylerse, onlara mühendislerden daha iyi bir şekilde kazanç sağlayan birçok sanatçı olduğunu ve çok fazla sanatçıyı hak eden mühendislerin olduğunu söyleyin. “Çalışmak” zorunda kalıyorsanız veya kendinizi işin içine sokmanız gerekiyorsa uzun bir yol gidemezsiniz.

Meslek Seçim Testi

Meslek seçimi konusunda kararsızlık yaşıyorsanız bu küçük testi uygulayabilir, meslek seçimi konusunda en azından bir adım olarak kendi ilgilerinizi görebilir ve kendinizi keşfedebilirsiniz.

KİMD Testi

Bu test, dört kriteri içermektedir: Kağıt, İnsanlar, Makine ve Diğerleri:spor ve sanat gibi entelektüel işler.

Kağıt – Kitap, makale, not ve edebiyatı seviyorsanız , uzun metinlerden korkmuyorsanız ve metinlerle içli dışlı olmaktan hoşlanıyorsanız bu kategoriye giriyorsunuz. Bütün gün kâğıttan sıkılmadan veya bıkmadan öğrenebilirsiniz.

Kitaplar, metinler, edebiyat sevenlerin ilgilenebileceği alanlar – tıp, edebiyat, doktora, teknik ve teknik olmayan içerik yazıları vb. Olabilir. Bu, aynı zamanda, pek çok rekabet sınavına girerken de sizin gücünüz olabilir.

İnsanlar – Eğer insanlarla uğraşmak, onları ikna etmek ve uzun sohbetler sizin hoşunuza gidiyorsa insanlarla iletişimde olabileceğiniz bir iş seçebilirsiniz. Sosyal zekası yüksek kişilerin seçmesi gereken meslekleri sıralıyoruz.

Politika, girişimci, yönetici,  pazarlamacı ve İK yönetimi size en uygun olacak mesleklerden.

Makine – Çocukluğunuzda TV uzaktan kumandaları ve oyuncak kamyonları açmayı sevdiyseniz ve şimdi her zaman bu makinenin içinde ne olabileceğini ve teknolojiler hakkında meraklıysanız , siz bir makinistsiniz.

Makine ile ilgilenenler: herhangi bir alanda mühendisliği seçebilirler.

Diğerleri – “Diğer” kategori adı, ona daha az önem verdiğimiz anlamına gelmez.

Her sanatçı ve sporcu, kariyer konusunda korku ve şüphe içinde. Çözüm, kendinizi bir sanatçı veya sporcu olarak satmak için bir pazarlama zihnine sahip olmaktır.

Son bir not: Meslek seçimi uzun bir yolculuktur. Çocuğun ilgili ve yetenekleriyle, yaşantısı, kariyer hedefleri meslek seçiminde oldukça önemlidir. Çocukların birden çok ilgisi olabilir, ebeveynler bu konuda bilinçli olursa çocuklarını erken yaşta yönlendirebilir ve o yönlerini geliştirebilirler. Meslek seçimi, çocuk, ebeveyn ve rehbetlik servisinde son karar varılması gereken bir karardır. Lütfen bir puana göre yerleşmeyin, hayalleriniz, ilginiz ve hedefleriniz burada belirleyici olsun.

Umarım bu yardımcı oldu!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here