Yaptığınız egzersizin ritmiyle oynayın. İlk 5 dk normal tempoda yaptığınız egzersize (yürüyüş-yüzme vb.) 1 dakikalık hızlı tempo ekleyin. Ne işe mi yarayacak enerji fabrikası mitokondrilerinizin sayısını arttıracak böylece siz yaptığınız egzersizde daha fazla yakım sağlarken bazal metabolizma hızınızda artacak.

Trans Yağlardan Kaçın

Metobolizmanızı Ateşleyin 02

  • Biyokimyasal yapıları vücudun alışık olmadığı yapıda olan bu yağlar:
  • Vücudunuzdaki yağlara ve karaciğer hücrelerine bağlanır ve metabolizmanızı yavaşlatır
  • İnsulin direncinizi arttırır ve göbek çevresini yağlandırır
  • İnflamasyonu arttırır
  • PAKETLİ ÜRÜNLERE DİKKAT hatta sabah yediğiniz açma – poğaçaları da dikkate almanızda fayda var..
  • Yanlış hatırlamıyorsam çok değerli hocalarımın dediği gibi vücuttan kolay kolay da ayrılmıyor özellikle gebelerin dikkatine

Omega 3 Sizi Nasıl Daha Zayıf Yapabilir ki?

Metobolizmanızı Ateşleyin 06

1. Leptin hormonuna olan direnci düşürür.
2. Kan şekerini dengeler
3. Proteinler vücutta daha zor sindirilir
Somon, ton, sardalye gibi zengin kaynakları metabolizmanızı hızlandırır.
Keten tohumu yağı, ceviz, ya da omega – 3 ile güçlendirilmiş yumurta da deneyebilirsiniz. Takviye olarak kullanacaksanız İskandinav ülkeleri kaynaklı olanları tercih etmenizi öneririm.

 Mutlaka Kas Kitlenizi Artırın

Metobolizmanızı Ateşleyin 03

Kaslar hem sıkı görünmenizi hem metabolizmanızın hızlanmasını ve daha kolay kilo kaybetmenizi sağlayacaktır. Otuzlu yaşlardaki bayanların haftada 2 gün 30–40 dk süren egzersizlere hayatında yer vermesi günlük yaktığı kaloriyi 100 kalori arttıracaktır. Şu hayatta biraz da kendinizi düşünüp, kendinize bu iyiliği yapmalısınız.

Yeşil Çayı Çok Duydunuz Biliyorum Ama;

Black iron asian teapot with sprigs of mint for tea

Yeşil çay içindeki kateşinler vücudunuzda yağ oksidasyonunu ve termogenesizi arttıracaktır. Tabi bu etkiyi görmek istiyorsanız günde 5 kez 1 fincan yeşil çaya evet demeniz gerekli. Metabolizmanız yaklaşık 90 kalori hızlanacaktır. Tüketimin kolaylaşması için soğukta deneyebilirsiniz. Ayrıca kaybedeceğiniz sıvıyı da tolere edebilmek için gün içinde su içmenizde oldukça önemlidir.

Düşük Kaloriye Dikkat

Kaloriniz kesilince kilo kaybetmeniz çok normal ancak vücut bu konuda deneyimlidir. Yani ilk başta biraz yağ kaybetseniz de hemen ardından kendini korumak amacıyla yağları vücutta tutmaya başlar bu genlerimize kodlanmış bir yaşama içgüdüsüdür. Aman ne zararı var demeyin beslenme hatalarının sonucu birikimseldir.
Azalan kaslar, yavaşlayan metabolizma, artan ketonlar, yorulan ve yağlanan karaciğer, depresif ruh hali, alınmayan günlük makro ve mikro besinöğeleri, korkutmak gibi olmasın hepimizde uyarılmadıkça uyuyacak olan hastalıklar var ve belki de onlara davetiye ….

“Kahvaltı Etmek Zorunda Mıyım?”

Metobolizmanızı Ateşleyin 01

İster (1 dilim esmer ekmek ve ıspanaklı bir omlet) ister (yulaf ezmesi biraz meyve, badem ve süt) vb. seçenekler metabolizmanızın gerçekten uyanması için gerekli. Böylece hormonal dengeniz rayında giderek sizi tüm gün boyunca dengesiz yemek yemekten uzak tutacaktır. Bir çalışmadan örnek vermek gerekirse gün içinde aldıkları kalorinin %22 – 55 ‘ini kahvaltı öğününde alanların 4 yıl süresince ağırlığında 800g artış gözlenirken; %0 – 11 kalori alanların ağırlığında 1,4 kg artış saptandı.

“Şimdi Aç Değilim Yemesem de Olur Bence”

Metabolizmanız sık beslenme aralıklarıyla sürekli çalışsın ve enerjiden az besleyici değeri yüksek ara öğünler yapmanız sizin hem vücutta insulinin dengeli seyir edip yağ yakmanıza hem de gün içinde enerjik olmanızı sağlar. Ancak bu 5–7 öğünün 300 kaloriyi aşmaması önemli ya da yakabildiğiniz rakamı sık öğün sayınıza bölün.

Organik Beslenmek Neden Böylesine Önemli

Metobolizmanızı Ateşleyin 05

Sağlığımız bozulmadıkça önlem almayan bir toplumuz ne yazık ki hala market raflarında, bazı işletmelerde dolayısıyla evimiz de bu tarz besinler mevcut. Pahalısını almaktan korkmayın yansımasını göstermesi yılları aldığı için beni mi bulur demeyin.
Pestisitli ( tarım ilaçlı ) sebze, meyve ve tahıllar; kanser türevleri, alerji ve metabolizmanızın dengesinin bozulmasına sebep olur.

Gelelim Meşhur Proteine 🙂

Proteinin sindirimi karbonhidrat ve yağlardan daha uzun sürdüğü için hissettirdiği tokluk süresi de daha uzun olacaktır. Ayrıca insulin salınımı daha dengeli olduğu için açlık ataklarınızın da önüne geçer. Yani 1 dilim kek ya da şekerli kremalı bir kahve içtikten sonraki doygunluk hissiniz ve süresi ve de vücudu çalıştırma hızı farklı olacaktır.
Tükettiğimiz besinlerin sindirimi sonucu yaşanan termogenesiz, metabolizma hızınızı oluşturan faktörlerdendir. Yani uzun süren sindirim daha çok kalori YAKIMI demek olacaktır. Aslında yüksek proteinli diyetlerin temel mantığı budur. Olumlu ve olumsuz yönleri olsa da yüksek proteinli diyetin kas kitlenizi koruduğuna dair çalışmalarda vardır. Tabi protein kaynağı besinler tüketerek kas yapamazsınız sadece olanı korursunuz.

Uykumun Etkisi Nedir?

Metobolizmanızı Ateşleyin 013

Enerji metabolizması ve iştahın düzenlenmesini sağlayan leptin ve ghrelin hormonları siz yetersiz uyuduğunuzda yetersiz salınıyor. Günde 7,5 saatten az uyuyanların kilo almaya daha yakın olduğu çalışmalarda gösterilmiştir. Özellikle nasıl besleneceğiniz hakkınızda soru işaretleriniz varsa en azından uyku için 8 saati gözden çıkarmalısınız.

SEVGİLER…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here