Mide bulantısı: mide rahatsızlığı ve kusmayı isteme hissi olarak telaffuz edilir. Mide bulantısı, mide içeriğinin kusmasına öncülük edebilir. Durumun birçok nedeni vardır ve çoğu zaman önlenebilir. Mide bulantısı neden olur ve ve mide bulantısına ne iyi gelir sorusunun cevabını vermeye çalışacağız. Adım adım sebepleri ve iyi gelen besinleri sıralıyoruz.

Mide bulantısına ne sebep olur?

Mide bulantısı bir çok sebepten ötürü kaynaklanıyor olabilir: belirli gıdalara karşı vücudunuz mide bulantısı geliştirebilir, ilaçlar, bazı tıbbi durumlar mide bulantısı için sebeptir. Öncelikle mide bulantısı nedenini araştırmakta ve anlamakta fayda var.

Enfeksiyon veya virüs

mide bulantısına ne iyi gelir
Bakteriler veya virüsler mideyi etkileyebilir ve bulantıya neden olabilir. Gıda kaynaklı bakteriler, gıda zehirlenmesi olarak bilinen bir hastalığa neden olabilir. Viral enfeksiyonlar da bulantıya neden olabilir.

İlaçlar

mide bulantısına ne iyi gelir

Bazı ilaçları almak – örneğin kemoterapi gibi kanser tedavileri – mideyi üzebilir veya mide bulantısına sebep olabilir. Aldığınız yeni ilaçlar için ilaç bilgilerini dikkatlice okumalısınız.  Bu bilgileri okumak ve aldığınız ilaçlar hakkında doktorunuza danışmak, ilaca bağlı mide bulantısını en aza indirmenize yardımcı olabilir.

Hareket hastalığı ve deniz tutması

mide bulantısına ne iyi gelir

Hareket hastalığı ve deniz tutması, araçtaki engebeli bir gezintiden kaynaklanabilir. Bu hareket, beyne iletilen mesajların duyularla senkronize olmamasına ve bulantı, baş dönmesi veya kusmaya yol açmasına neden olabilir.

Diyet

mide bulantısına ne iyi gelir

Baharatlı veya yüksek yağlı gıdalar gibi belirli yiyecekleri yedikten sonra  mide rahatsız olabilir ve bu da bulantıya neden olabilir. Alerjiniz olan yiyecekleri yemek de bulantıya neden olabilir.

Ağrı

mide bulantısına ne iyi gelir
Yoğun ağrı bulantı semptomlarına katkıda bulunabilir. Bu, pankreatit, safra kesesi taşı ve böbrek taşı gibi ağrılı durumlar için geçerlidir.

Ülser

mide bulantısına ne iyi gelir
Ülserler veya midedeki yaralar veya ince bağırsağın kaplaması bulantıya katkıda bulunabilir. Yemek yediğinizde, ülser yanma hissine ve ani mide bulantısına neden olabilir.

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir? Mide Bulantısı Durumunda Yapılacaklar

Mide bulantısı için doğal çözümler arayanların sorduğu soru: Mide bulantısına ne iyi gelir sorusunun cevabını vermeden önce bir kaç ekleme yapmakta yarar var. Eğer mideniz doğal sebeplerden yani; yediğiniz bir yiyeceğin ağır gelmesi, migren, deniz veya araba tutması sebebi ile kaynaklanıyorsa; aşağıda ki maddeler midenizi rahatlatmaya yardımcı olacaktır.

Havalandırılmış bir mekanda oturmaya devam edin. Temiz hava ile kötü kokuların ekarte edilmesi sağlanacaktır.

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

 • Parfüm, deadorant gibi ürünlerden uzak durun.
 • Yağlı yiyecekleri tüketmeyin. Özellikle kızartmalardan kaçının.
 • Bolca su için. Yavaş ve sıkça su içerek hidrata kalmayı sağlayabilirsiniz.
 • Çorbayı öğünlerden ayırın.
 • Baharat yiyecekler tüketmeyin.
 • Özellikle tatlı ürünlerinden uzak durun.
 • Yemek yedikten sonra spor, aktivite gibi hareketler yapmayın.
 • Yemek ile uyku arasında 1 saat kadar süre bıkın.
 • Seyahat edecekseniz arabanın ön koltuğunda yolculuk yapın.
 • Deniz yolu ile yolculuk yapacaksanız öncesinde mide bulantısını önleyici bir ilaç tüketebilirsiniz.
 • Alkol sebebi ile mideniz bulanıyor ise bal ile ekmek tüketebilirsiniz.
 • Mümkün ise uyumayı deneyin. Uyku vücudunuzu yeniden düzenleyecektir.

Mide Bulantısını Doğal Çözümler

 • Mide bulantısına doğal çözümler olarak sıralayacaklarımız arasında:
 • Mide bulantısına en iyi geldiği bilinen içecek nane ve limondur. Nane ile limonu kaynatarak midenizi rahatlatabilirsiniz.
 • Lavanta, nane, limon, zencefil, gibi taze bitkileri koklayabilirsiniz.
 • Adaçayı da mide bulantısına iyi gelmektedir.
 • Mide bulantısına iyi gelen çaylar arasında ıhlamur çayı da vardır.
 • Lavanta, nane esanslarını bileklerinize sürebilirsiniz.
 • Yine zencefil kökü kaynatarak içebilirsiniz.
 • Kekik kaynatarak içerisine limon sıkabilirsiniz.
 • Maden suyu ile limon karışımını tüketebilirsiniz.

Bu saydıklarımızdan hepsi mide bulantısına iyi gelen besinler ve bitkiler. Hangisini tercih edeceğiniz tamamen size kalmıştır. Hepsi hemen hemen aynı etkiyi yaratmaktadır.

Gripte mide bulantısına ne iyi gelir?

Gripte mide bulantısına bitki çayları iyi gelmektedir. Bal ile birlikte karıştırdığınız bitki çaylarına limon sıkarak içebilirsiniz. Kekik çayı, yasemin çayı ve ıhlamur çayını tercih edebilirsiniz.

Mide bulantısına ne iyi gelir ilaç

Mide bulantısına ne iyi gelir ilaç için net bir cevap vermek doğru olmayacaktır. İlaç için doktorunuza başvurabilirsiniz.

İshal ve mide bulantısına ne iyi gelir

İshal döneminde mide bulantısına iyi gelen besinler arasında maden suyu bulunmaktadır. Maden suyu ile limonu karıştırarak içebilirsiniz. Hem kaybettiğiniz mineraller açısından size fayda sağlayacak hem de midenizi yatıştıracaktır. Buna ek olarak doktorunuzun önerdiği mide bulantısı hapını da tüketebilirsiniz.

Alkol sonrası mide bulantısına ne iyi gelir?

Alkol sonrası mide bulantısına ne iyi gelir sorusunun en net cevabı bal ile ekmek tüketmektir.

Mide bulantısı ve kusmaya ne iyi gelir?

Mide bulantısı ve kusmaya ne iyi gelir sorusunu cevabı ise nane ve limondur. Midenizi rahatlatacak ve size ferahlık katacaktır.

Mide bulantısı nasıl önlenir?

mide bulantısına ne iyi gelir
Bulantı tetikleyicilerin önlenmesi bulantı başlangıcını önlemeye yardımcı olabilir. Mide bulantısına sebep olan durumları bilmek önem taşımaktadır. Migren ve baş ağrıları mide bulantısını tetikleyebilir yine ısı ve nem de mide bulantısı ile ilişkilidir. Yolculuk sırasında sarsıntıdan dolayı mideniz bulanabilir, yediğiniz yemekler ve içecekler de mide bulantısı konusunda size sıkıntı oluşturabilir. Bunları biliyor olmak öncesinden mide bulantısını önemlemek için önemli bir yoldur.

Küçük ve sık yemek yemek gibi yeme alışkanlıklarınızdaki değişiklikler bulantı semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir. Yemeklerden sonra yoğun fiziksel aktivitelerden kaçınmak da bulantıları en aza indirebilir. Baharatlı, yüksek yağlı veya yağlı yiyeceklerden kaçınmak da yardımcı olabilir. Mide bulantısına neden olma olasılığı daha düşük olan yiyeceklere örnek olarak tahıl, kraker, tost, jelatin ve et suyu dahildir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here