Uyku, insan vücudu için en gerekli olan şeylerden biri. Yemek yemek gibi, nefes almak gibi bir ihtiyaç uyumak. Aslında bilim insanları uykuya neden bu kadar ihtiyaç duyduğumuzu hala açıklayamıyorlar ancak hepimiz kendi vücudumuz için uykunun ne kadar gerekli olduğunu biliyoruz. Evet, uyumak önemli ama kabul edelim ki kaliteli uyku da önemli. Kalitesiz bir şekilde uyuduktan sonra kaç saat uyunduğu çok da fark etmiyor aslında.

İnsanların uyku alışkanlıkları farklıdır. Bazısı kitap okumadan, bazısı da duş almadan uyuyamaz mesela. Uyku alışkanlıklarınıza müdahale edemeyiz belki ama daha kaliteli bir uyku için her insanın ihtiyaç duyacağı şeyleri yazabiliriz. Ya da ihtiyaç duyduğunuz değil, uzak durmanız gereken şeyleri de yazabiliriz.

Daha kaliteli uyku ritüeli için önerilerimize aşağıda sizi bekliyor.

Düzenli bir uyku saatiniz olsun.

Kaliteli uyku için en gerekli olan şeylerden biri düzenliliktir. İlk başlarda uyku düzenini oturtmak zor olabilir ancak sonrasında uykunuzun ne kadar kaliteli hale geldiğini göreceksiniz. Mesela her gün 11-12 arası yatmak, kısa süre içerisinde uyku kalitenizi artıracaktır.

Uyku saatinizden önce yapmamanız gereken şeylere dikkat edin.

Bu aşamada ilk bahsetmemiz gereken şey kafein elbette. Kafein pek çok kişinin uykusunu kaçırır, bunu zaten biliyoruz ancak kafein deyince aklınıza sadece kahve gelmemesi de çok önemli. Mesela çikolata da kafein içerir, yeşil çay da, kola da. Hayatınızdaki gizli kafeinlere dikkat etmek ve 3-4 saat öncesinden bunları tüketmeyi bırakmak uyku kalitesini artırır.

Bir diğer uykudan önce alınmaması gerekenlere gelirsek alkolden bahsetmeden olmaz. Alkol almak ve çok daha rahat uykuya dalmak çoğunlukla doğrudur ancak uyku kalitesine bakarsak hiç alkol almamak, alınacaksa da yine kafein gibi 3-4 saat öncesinde almayı bırakmak mantıklı bir hareket olacaktır. Alkolün susuzluk yapması, daha çok tuvalet ihtiyacı yaratması, mide bulantısı ve baş dönmesine sebep olması uyku kalitesini düşürür.

Spor saatiyle ilgili pek çok şey söylenir, biz sporun ne zaman yapılması gerektiğini söyleyemeyiz belki ama ağır sporların uykudan en az 3 saat önce bırakılması gerektiğini söyleyebiliriz. Çünkü vücudunuzun uykuya 3 saat kala artık kendini yavaş yavaş dinlenme moduna çekmesi gerekmektedir. Ancak spor vücudu yeniden dinçleştirir. Bu nedenle kaliteli uyku mümkün olmayabilir.

Oda sıcaklığınız çok önemli.

Pek çok kişi özellikle kış mevsiminde sıcak bir odada uyumaktan zevk alır. Ancak vücudumuz zaten uyumamız için gerekli olan sıcaklığı kendisi sağlayacaktır. Kalp atışı düşer, harcanan enerji minimuma indirilir ve bu durumun sağlanabilmesi için odanın sıcak değil aksine hafif serin olması gerekmektedir. Pek çok kişinin sıcaklık ihtiyacı farklıdır. Ama genel olarak 15-23 derece arası önerilmektedir.

Kendinize bir uyku ritüeli belirleyin.

Kitap okumak, duş almak, bakım yapmak ya da esneme hareketleri yapmak iyi birer uyku ritüelidir. Siz de kendinizi bu şekilde bir ritüele alıştırarak uykudan önce rahatlamayı sağlayabilir ve vücudunuza gerekli alarmı verebilirsiniz.

Elektronik eşyaları yatağınıza sokmayın.

Hepimiz yatağımıza yattığımızda telefonumuzu elimize alarak sosyal medyadaki son hareketlere göz atmaktan hoşlanırız. Hatta bu yüzden priz yanında yatmaktan da hoşlanırız. Ancak ne yazık ki bu tip elektronik aletler yaydıkları doğal olmayan ışık yüzünden uyku kalitesini düşürmektedir ve yatağı farklı bir amaçla -cep telefonunda oyun oynamak, bilgisayarda film izlemek vs.- uyku kalitesini düşürecek şekilde psikolojinizi etkileyecektir.

Karanlık, uyku için gereklidir.

Aslında gece lambası siz uyurken uyanık kalmamalı. Çünkü insan vücudu uyurken tam bir karanlığa ihtiyaç duyar. Bu nedenle gece lambası kullanmamak, hatta diğer evlerden, diğer odalardan gelebilecek ışık ihtimaline karşı uyku maskesi kullanılabilir.

Yatağa yatar yatmaz kafasına düşünceler akın edenlere küçük bir öneri…

Eğer siz de yatağa yattığınızda aklınıza gelen olaylar, fikirler yüzünden uyuyamıyorsanız ufak bir önerimiz var. Gözleriniz kapalı, hızlı bir şekilde burnunuzdan nefes alıp ağzınızdan verin. Bunu yorulana kadar yapın. Beyninize normalden çok daha fazla oksijen gittiği için uykuya çok daha rahat dalacaksınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here