Tıpkı etekler gibi, trençkotlar gibi, makyaj stilleri gibi, pantolonlar gibi kadınların evlenirken giydiği gelinliklerin de bir modası var elbet. Gelinlik ne zamandan beri şu an aklımıza geldiği haliyle piyasada, o kısmı bilemiyoruz. Ancak şunu biliyoruz ki gelinlik modası çok eskilere dayanıyor.

Gelinlik modasının dünü, bugünü ve yarını hakkında pek çok şey söylemek mümkün. Ancak moda da bir tarih yazar ve bu tarihte asla unutulmayan gelinlikler vardır. Aradan yıllar geçmesine rağmen hala gelinlikçilere ‘İşte ben o gelinlikten istiyorum!’ denecek kadar ikonik ve zamansız olan ünlü gelinlikleri gelin yakından inceleyelim.

10. Elizabeth Taylor

Bu hem bir film gelinliği, hem de gerçek gelinlik. Father of Bride filmi için Helen Rose tarafından tasarlanan bu meşhur gelinlik sonrasında Elizabeth Taylor tarafından düğününde de kullanıldı.

9. Marilyn Monroe

Gelinlik dendiği zaman ille beyaz bir şeyler mi olmalı? Zamanının en farklı kadını, zamanının en farklı gelinliğini giymişti; hatta belki de tüm zamanların! Yakası kürklü siyah bir etek-ceket takımını kendine pekâla da yakıştırmıştı gelinlik olarak.

8. Gwen Stefani

Genel olarak renkli, eğlenceli bir tarza sahip olan Gwen Stefani gelinliğini de böyle tercih etti. Tasarımcısı ise John Galliano. 

7. Audrey Hepburn

Midi gelinlik kavramını hayatımıza sokan ilk kadındı belki de Hepburn. Düğününde duvak tercih etmeyip saçını güllerle süsleyen Hepburn’ün gelinliği Pierre Balmain imzalı.

6.  Priscilla Beaulieu

İsim size tanıdık gelmemiş olabilir ancak kocası baya tanıdık: Elvis Presley. Priscilla düğününde kendi tasarımı olan bu gelinliği giymeyi tercih etti.

5. II. Elizabeth

1946’da Prens Philip’le evlenen II. Elizabeth’in gelinliğinde tam 10.000 adet inci var.

4. Bella Swan (Kristen Stewart)

Bu gelinliğin asıl olayı sırt dekoltesinde. Şu zerafete bakar mısınız?

3. Carrie Bradshaw (Sarah Jessica Parker)

Sex And The City’yi izleyenler bilir, Carrie Bradshaw tam bir moda ikonudur. Hal böyle olunca gelinliğinin de sıradan bir şey olmasını bekleyemezdik elbette!

2. Yoko Ono

John Lennon’la 1969 yılınca evlenen Yoko Ono, düğününde böyle giyinmeyi tercih etti. Gelinliklerde özgür seçimleri seviyoruz!

1.  Bianca Pérez-Mora Macias

Mick Jagger’la evlendiğinde beyaz bir döpiyes tercih eden Macias, döpiyesini Tommy Nutter’a yaptırdı.

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here