Tarih tekerrürden ibarettir. Aynı tekerrür kuralı moda tarihinde de sıklıkla kendini göstermiştir. Yeni moda akımları da sevildi elbette, ama modada geriye dönüş, eskiden yararlanarak daha iyiye ulaşma tutkusu hiçbir zaman son bulmadı. Bu nedenledir ki anneannelerimizin, babaannelerimizin dolaplarından kendimize uygun olanları çıkarıp ‘vintage’ akımını yarattık.

modada tarihin tekerrur ettigi parcalar 05

Ama eskiye dönüş sadece vintage akımla değil, yeni çıkarılan ürünlerle de gerçekleşti. Artık en yakın tarihte düzenlenmiş vitrinlerde bile eskilerin izlerini görmek mümkün. Ancak bu eskiye dönüş her parçada değil, bazı nadide parçalarda gösterdi kendini. Gelin bu parçalara yakından bakalım.

 İnci Aksesuarlar

Bir zamanlar popülaritesini kaybeden inci aksesuarlar yeniden vitrinlerde! Aksesuar açısından oldukça zarif bir malzeme olan inci yeniden kadınların göz bebeği olmayı başardı. Klasik beyaz inci yanında renkli seçeneklere de sahibiz artık.Özellikle şık davetlerde kadınların elinin ilk gittiği aksesuarlardan biri olmayı hak ediyor.

modada tarihin tekerrur ettigi parcalar 08

 Kedi Gözü Gözlükler

Özellikle doksanlardan önce kadınların gözlük alırken bir numaralı tercihi olan kedi gözü çerçeveler, daha etkileyici bakışlara sahip olmak isteyen kadınlar tarafından yeniden popüler hale getirildi. Kedi gözü biçimindeki çerçeveler makyaj yapmasa dahi farkını belli etmek isteyen kadınlar için ideal. Aynı zamanda bu gözlük çerçeveleri güneş gözlüklerinde de kullanılıyor ve sıkıcı çerçevelerden sıkılanlara ilaç gibi geliyor.

modada tarihin tekerrur ettigi parcalar 07

 Kabarık Etekler

Abartıdan kaçınmayan eski zaman kadınlarının tercih ettiği, siyah beyaz filmlerde sıklıkla görebileceğimiz romantik bir esinti taşıyan kabarık etekler de modada tekerrürü yaşamayı hak eden nadide parçalardan. Vitrinler için yaratılan özel kombinlerde sık sık kullanılan bu eteği siz de en kısa zamanda gardrobunuza katmalısınız, tabi hala katmadıysanız!

modada tarihin tekerrur ettigi parcalar 06

 Diz Altı Etekler

Yetmişli yılların sonundan itibaren süratle kısalan etekler tıpkı ellilerdeki gibi yeniden diz  altına kadar uzadı. Kadınlara daha feminen, daha romantik bir hava katıyor. Bu nedenle son zamanlarda moda severlerin ilgi odağında olan bu etekleri birçok mağazadan renk ve desen çeşitlilikleriyle edinebilirsiniz.

modada tarihin tekerrur ettigi parcalar 02

 Floral Desenler

Geçmiş senelerde raflardan kalkan floral desenler yine vitrinleri süslemeye başladı. Hem kıyafetlerde, hem aksesuarlarda yoğunlukta görebileceğimiz floral desenler vitrinlere ve ruhumuza bir bahar günü gibi yansıyor. Sevimli ve romantik desenlerden biri olan çiçekli parçalar her kombinde kendini göstermeyi beceriyor.

modada tarihin tekerrur ettigi parcalar 04

 Mayolar

Denize ya da havuza girerken kolaylık olsun diye üretilen mayolar da elbette kadınların moda akımlarına konu olmayı başardı. Eskilerde moda olan kalın askılı, göğüs kısmı daha kapalı olan mayolar şimdilerde tekrar revaçta. Bikini üstlerinde de aynı durum hakim. Bikini altları da artık düşük bel değil, oldukça yüksek bel. Göbek problemi olan kızlarımız adına tekrar bikini giyebilmemize olanak sağlayan bu eskiye dönüşe teşekkürlerimi sunuyorum.

modada tarihin tekerrur ettigi parcalar 11

 Kalem Etek

Plaza modasından, sokak modasına kadar dur durak bilmeden polülaritesini artıran kalem etekler eskiden günümüze taşınan parçalardan belki de en popüleri oldu. Kadınsı hatları ortaya çıkaran, özellikle kum saati tipi vücuda sahip kadınlara çok yakışan bu parça artık daha modern desenleri, renkleri ve kombinleriyle günümüzde.

modada tarihin tekerrur ettigi parcalar 10

 Uzun Paltolar

Etekler kısalırken, ceketler, paltolar durur mu onlar da kısalmıştı elbette yıllar geçtikçe. Şimdiyse vitrinlerde ve hemcinslerimizde fazlasıyla görür olduk uzun kabanları, paltoları. İçimizi en ısıtan tarihsel parça da bu olmuştur muhtemelen.

modada tarihin tekerrur ettigi parcalar 09

 Kürk Detaylı Kıyafetler

Kış aylarında kendinizi daha sıcak hissetmenizi sağlayacak kürk detaylı kıyafetler de geçmişe dönüşün izlerinden biri. Yapay kürkün kullanıldığı bu şık parçaları pek çok mağazadan bulabilirsiniz.

modada tarihin tekerrur ettigi parcalar 12

 Kalın Kaşlar

Aslında bir kıyafet değil ama eğer eskiye dönüşten bahsediyorsak kalın kaşların muhteşem dönüşünden bahsetmeden olmaz. Özellikle doksanlı yıllarda anormal bir şekilde incelen kaşlar tekrar eski formuna dönmeye ve kalınlaşmaya başladı. Abartılmadığı sürece pek çok kadını daha güzel gösteren bu modanın geri dönüşüne sevinmemek imkansız.

modada tarihin tekerrur ettigi parcalar 13

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here