Vitringez; alışveriş tutkunlarının vazgeçilmez adresi … E-ticaret sitelerini etkileşimli kullanan, farklı sitelerde aradığı ürünü bulmakta güçlük çeken veya filtreleme konusunda sorun yaşayanlar için çözüm olan bir plartform.  Vitringez’de 11.400’den fazla marka, 107 e-ticaret sitesi ve 1,9 milyon ürün bulunuyor.

Alışveriş yaparken zorlananlara, ilaç olan bu plartformun kurucu ortağı da bir kadın; Natali Yeşil Bahar…. Ona Vitringez hakkında merak edilenleri, kadın girişimci adaylara ne gibi tavsiyelerde bulunacağını ve en önemlisi onu sorduk. İşine aşık olduğunu röportajı okurken anlayacağınız gibi gülümsemesinden de hissedebilirsiniz.

Keyifli okumalar

Röportaj: Hilal İpekçi

55

Natali Yeşilbahar kimdir?
Teknolojiyi yakından takip edip, yeniliklere çabuk adapte oluyorum. Yenilikler ve yenilikleri çevremdekilerle paylaşmak beni heyecanlandırıyor. Hayatım boyunca insanların hayatını kolaylaştırmaya ve onların sorunlarına en doğru ve kolay çözümleri sunmaya odaklandım. Bu felsefe özel hayatımın yanı sıra iş hayatıma ve projelerime de yansıdı.
Kariyerim boyunca üst düzey satış ve iş geliştirme pozisyonlarında görev aldığım Groupon, XING, Blackberry gibi yenilikçi kurumlarda deneyim kazandım ve tecrübelerimi eğitimlerle destekledim. Bu deneyimlerimi sosyal medya gibi çeşitli iletişim mecralarında insanlarla paylaştıkça mutlu oluyorum.
Beş yıldır mobil ve internet teknolojilerine odaklanan blogum www.nataliyesilbahar.com’la Altın Örümcek ödülüne layık görüldüm ve Londra Olimpiyatları’nda Global Blogger olarak ülkemizi temsil ettim.
Kısa bir süre önce de ortağım Önder Göğebakan ile, hayalim olan “Türkiye’nin Alışveriş ve Moda Arama Motoru Vitringez.com’u kurduk.
www.vitringez.com indirim alarmı

Vitringez’in bir kadın fikri olduğu çok açık, Vitringez’in kuruluş hikayesi nedir?
Vitringez.com, eksikliğini uzun yıllardır hissettiğim ve her şeyden önce kendi ihtiyaçlarımdan ve yakın çevremin taleplerinden yola çıkarak gerçekleştirdiğim bir hayalim. Online alışveriş için internette vazgeçmeden arama yapan ve buna uzun dakikalar, hatta saatler ayıran kişilerin hayatlarını kolaylaştıracak, keyifli zaman geçirmelerini sağlayacak bir sistem yaratmak istedim. Buradan hareketle 16 yıllık IT ve e-ticaret deneyimi olan ortağım Önder Göğebakan ile birlikte “online alışveriş yapan diğer insanların da böyle bir ihtiyacı var mı?” diye detaylı bir araştırma yaptık, sonuçları analiz ettik. Hem e-ticaret siteleri hem de buralardan alışveriş yapanlar için önemli bir eksik olduğunu gördük ve Türkiye’nin Alışveriş ve Moda Arama Motoru Vitringez.com’u hayata geçirdik.

Hayatımdaki en önemli hedeflerimden biri insanların hayatını kolaylaştırmak ve onların sorunlarına en doğru ve kolay çözümleri sunmaya odaklandığım için Vitringez.com’u hayata geçirdim.

Sizi bu platformu kurmaya yönlendiren şey neydi?
Uzun süredir tüm ihtiyaçlarımı online alışverişle karşılıyorum. Vitringez.com’u kurmadan önce ihtiyacım olan bir ürünü satın alabilmek için pek çok internet sitesini tek tek gezmek zorunda kaldım ve bu işin nasıl daha kolay yapılabileceğini düşünmeye başladım.
İlk etapta internette bir arama kutusuna ihtiyacım olduğunu fark ettim. Bu kutuya yazdığım bir ürünün online satıldığı mağazaları bana sıralayacak bir arama kutusu canlandı gözümde. Hayatımdaki en önemli hedeflerimden biri insanların hayatını kolaylaştırmak ve onların sorunlarına en doğru ve kolay çözümleri sunmaya odaklandığım için Vitringez.com’u hayata geçirdim.

 

Natali Yeşilbahar - PİLOTT ZirveVitringez’in başarılarından bahseder misiniz?
Başarılı bir IT ve e-ticaret deneyimi olan ortağım Önder Göğebakan ile yeni teknolojiyi iyi bilen, hedef kitleyi yakından tanıyan başarılı iletişimciler ve yazılım konusunda uzman mühendislerden oluşan tutku dolu bir ekibimiz var. Şu anda da kısa bir süre geçmesine rağmen çalışmalarımızın meyvelerini toplamaya başladığımız en keyifli süreçteyiz.
Çok kısa zaman önce farklı meslek gruplarından oluşan girişimcilerin belirlenerek inovasyon, girişimcilik, orijinallik ve yaratıcılık kriterlerine göre değerlendirildiği E-Fikir yarışmasında 2014 yılının “En İyi Yeni Girişimi” seçildik. Aynı zamanda gelişmekte olan ülkelerdeki girişimcileri destekleyen Endeavor’un Türkiye ofisi tarafından ben ve ortağım Önder Göğebakan ile birlikte Türkiye’nin “Endeavor Girişimcileri Adayı” seçildik. Vitringez.com’un tüm dünyada uygulanabilir, kazançlı bir yatırım vaat eden ve sürdürülebilir bir iş modeli olduğunu ön plana çıkaran bu ünvan sonrası; Türk Telekom’un girişimleri hızlandırma programı olan PİLOTT programına katıldık ve Türkiye’nin En Hızlı Büyüyen ve En Başarılı 2. Girişimi seçildik. Kazandığımız ödül olan Silikon Vadisi seyahati ile Vitringez.com’u yurt dışında da tanışma ve birçok değerli isimle fikirlerimizi paylaşma fırsatı bulacağız.
Vitringez.com olarak aldığımız ödüllerin bize katkısı olduğu inancındayız. Başarılarımızın kanıtı olan ödüller özellikle pr açısından bizi oldukça destekliyor. Her ödülde bizi daha önceden duymamış birçok kişi, Vitringez.com ile tanışıyor ve bizi kullanmaya başlıyor. Diğer yandan başarılarımızı duyan kurumlarla da işbirliği yapmaya başlayarak ve kullanıcılarımıza sunduğumuz seçenekleri arttırmış oluyoruz.
Yaptığı işe inanan ve özen gösteren tutkulu bir ekiple çalıştığımızın göstergesi olan ödüller motivasyonumuzu da arttırıyor.

Kaç tane, e-ticaret sitesiyle çalışıyorsunuz?

www.vitringez.com anasayfa (1)

Kullanıcılarımıza 11.400’den fazla marka ve 107 e-ticaret sitesi altında çantadan saate, giyimden aksesuara, ayakkabıdan kozmetiğe 1.9 milyondan fazla ürün seçeneği sunuyoruz.
Kullanıcılarımızın tüm ihtiyaçlarını tek noktadan karşılayabileceği bir platform oluşturmak için çalışıyoruz. Ürün sayımızdan mağaza sayımıza kadar her geçen gün sunduklarımzı arttırıyoruz.

Sektöre hakimiz, sektörün güçlü ve zayıf yönlerini çok iyi analiz ederek, satış ve pazarlama stratejimizi geliştiriyoruz.
Vitringez.com ekibi nasıl çalışıyor? Birlikte çalıştığınız firmalara neler sağlıyorsunuz?
Başarılı bir IT ve e-ticaret deneyimi olan ortağım Önder Göğebakan ile yeni teknolojiyi iyi bilen, hedef kitleyi yakından tanıyan başarılı iletişimciler ve yazılım konusunda uzman mühendislerden oluşan tutkulu bir ekip kurduk.
Vitringez ekibi olarak öncelikle işimizi çok inanarak ve severek yapıyoruz. Bu sayede hedefe ulaşmak için daha büyük bir istekle çalışan, işine hakim, tutku dolu ve heyecanlı bir ekip ile harika projeler üretiyoruz. Sektöre hakimiz, sektörün güçlü ve zayıf yönlerini çok iyi analiz ederek, satış ve pazarlama stratejimizi geliştiriyoruz.
Vitringez.com’un pazarlama ve satış stratejisi planlamasıyla; büyük markaların yanı sıra, küçük işletmelerin ve tasarımcıların da tanınırlığını arttırmaya, sosyal medyada güçlenmelerine ve sitelerindeki trafik akışının doğru şekilde gerçekleşmesine yardımcı oluyoruz. İşbirliği yaptığımız markaların web sitelerine tamamen satın alım odaklı, hedeflenmiş ve bilinçli kullanıcılar gönderiyoruz
Tüm bunların yanı sıra Vitringez Blog için hazırlanan içeriklerle, Vitringez.com’da yer alan yüzbinlerce ürün ve kategori ile ilgili yönlendirmeler sağlıyoruz. Paylaştığımız içerikler ile e-ticaret sitelerini yeni kullanıcılarla ve doğru hedef kitleyle buluşturmaya çalışıyoruz.
Ziyaretçi sayısı ve sitede kalma süresi gibi objektif verilerin ışığında; işbirliği yaptığımız markalar, kendilerine bugüne kadar yönlendirdiğimiz trafikten oldukça memnunlar.
Vitringez.com olarak kullanıcılarınıza ne fayda sağlıyorsunuz?
Vitringez.com, internetten alışveriş yapanlar için alışverişi daha keyifli ve pratik hale getirmek, aradıkları ürüne en hızlı şekilde ulaşmalarını sağlamak için kurulan bir sistem. Vitringez.com’a giren kullanıcılarımız hem arama kutucuğundan, hem de kategoriler üzerinden ayakkabıdan tokaya, çantadan ev dekorasyonuna, çocuk giyimden ev elektroniğine kadar aradıkları her şeye tek tıkla ulaşabiliyor. Ayrıca marka, renk, model ve fiyat filtreleriyle tarzlarına ve bütçelerine en uygun doğru ürüne kolayca ulaşabiliyor, beğendikleri ürünleri listeleyip favorilerine ekleyebiliyorlar.
Örneğin Vitringez.com arama kutusunda “kırmızı ayakkabı” arayan bir kullanıcımız, Vitringez.com’da yer alan tüm kırmızı ayakkabıların listelendiği bir sayfaya yönlendiriliyor. Bu sayfadaki yüzlerce kırmızı ayakkabı içerisinde seçimini yaptıktan sonra satın almaaşamasında o ayakkabının satıldığı e-ticaret sitesine yönlendirilerek alışverişini pratik ve verimli bir şekilde gerçekleştirebiliyor.

Kullanıcılara yönelik uygulamalarınızdan bahsedebilir misiniz?
Kullanıcılarımızın özellikle ihtiyaç duyduğu ve araştırmalarımıza dayaranarak geliştirdiğimiz; seçilen marka ve ürünlerin indirimlerinin takip edilmesine olanak sağlayan İndirim Alarmı; sevilen markaların ve tasarımcıların ürünlerinden herkesten önce haber almalarına yardımcı olan Moda Alarmı gibi uygulamalarımız var.
İndirim Alarmı” ve “Moda Alarmı” uygulamalarımız kullanıcılarımızı oldukça şaşırtan ve ilgilerini çeken özelliklerimiz arasında yer alıyor.
Diğer yandan sitemizde yer alan markaların Vitringez.com’a özel olarak sundukları “Kuponlar” da en çok ilgi gören, kullanıcılarımızı en çok memnun eden ve ziyaretin alışverişe dönüşmesini sağlayan farklılıklarımızdan. Yani kullanıcılarımız satın almak istedikleri ürünü alacakları e-ticaret sitelerine bizim üzerimizden giderlerse; istedikleri ürünleri daha da indirimli satın alma imkânı buluyorlar.
Kurulduğu günden bu güne kadar Vitringez’de ne gibi yenilikler oldu?
Kişiselleştirilmiş alışveriş deneyiminde biz Vitringez.com’a gelen kullanıcıların alışveriş, arama vb özelliklerine bakarak bir sonraki gelişlerinde ilgi alanlarına ve ihtiyaçlarına göre ketegorilerimizi, marka ve ürün sayılarımızı arttırıyoruz. Kullanıcılarımızın aradıkları her şeye Vitringez.com üzerinden ulaşmaları için çalışıyoruz.

Aynı zamanda yazılım dilimizin İngilizce olması sayesinde, platformumuzu yakın zamanda yurt dışına ihraç ederek yabancı e-ticaret firmaları ve kullanıcılarının da beğenisine sunmayı hedefliyoruz.
Vitringez gün geçtikçe büyüyor, ödüller alıyor peki, Vitringez için gelecek planınız nedir?
Türkiye’de de dünyada olduğu gibi kişiselleştirilmiş alışveriş deneyimi gittikçe önem kazanıyor. Bu alışveriş yapanların hayatını kolaylaştırırken, alışveriş keyfini de farklı bir noktaya çekiyor. Kişiselleştirilmiş alışveriş deneyiminde biz Vitringez.com’a gelen kullanıcıların alışveriş, arama, listeleme özelliklerine bakarak bir sonraki gelişlerinde ilgi alanlarına göre ürünler sunacağız.
Kısa vadede gelecek yıl için hedefimiz 2 milyon ürün ve 18 bin marka ile tüketicilere alışveriş keyfini yaşatırken, hayatlarını kolaylaştırmaya devam etmek. Gelecek 3 yıl içinde internetten alışveriş yapan her 4 kişiden 1’inin Vitringez.com deneyimini yaşamasını hedefliyoruz.

Aynı zamanda yazılım dilimizin İngilizce olması sayesinde, platformumuzu yakın zamanda yurt dışına ihraç ederek yabancı e-ticaret firmaları ve kullanıcılarının da beğenisine sunmayı hedefliyoruz.

www.vitringez.com-kadın siyah çanta

Bir de ödüllü blogunuz var, birazda bu blogdan bahseder misiniz?

6 yıldır blogumdan kişilerin ve kurumların, teknolojiyi hayatlarını kolaylaştıracak şekilde kullanmalarına yönelik tavsiyeler paylaşıyorum.
2008 yılında teknoloji ve mobil dünya haberlerini paylaştığım kişisel blogum nataliyesilbahar.com ile Türkiye’nin internet Oscarları olarak kabul edilen ve bilişim sektörünün önemli isimlerinin jüri olduğu Altın Örümcek yarışmasında Altın Örümcek Halk Ödülü ve Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldüm.
Pratik öneriler sunmayı ve devamlılığı esas aldığım blogumla, Microsoft ve Samsung tarafından “takipçileriyle etkileşimi en yüksek “Global Blogger” seçildim. Bu ünvanımla birlikte bugüne kadar yapılmış en büyük sosyal medya projesi olarak adından söz ettiren Londra Olimpiyatları’nda Global Blogger olarak Türkiye’yi temsil ettim. Olimpiyatlar süresince 81 ülkeden seçilen bloggerlarla yaptığımız projeler ve sosyal medya paylaşımlarıyla tüm dünyada sporu sevdirecek bir sosyal sorumluluk üstlendik.

En önemlisi de, işlerini tutkuyla yapmaları…

Son olarak, sizin gibi girişimci olmak isteyen kadınlara ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?
Kendi işini kurmak isteyenlere önerim, işe başlamadan önce yeterli araştırmayı yapmaları, doğru bir ortakla yola çıkmaları, işine güvenen ve heyecanlı bir ekiple çalışmaları.
En önemlisi de, işlerini tutkuyla yapmaları…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here