Bir çok kadının modaya ilgisi vardır ama Pınar modanın mühendisi. Moda onun için bir tutku ve aşk. Pimood’da modaya dair yüzlerce yazı yazan Pınar’ın işini sevdiğini görmek oldukça kolay.

Başarılı moda yazarı olmak cidden emek, sabır ve itina ister. Pınar işini hakkı ile yapıyor ve  modayla ilgili bilgi ve deneyimlerini Milliyet Moda’da yazıyor. Ondan öğreneceğimiz çok şey var. Bu keyifli röportajı okurken bir çok şey öğrenmiş ve Pınar’ın deneyimlerinden bir kesitte kendinizde bulacaksınız.

pınar oznur

Röportaj: Hilal İpekçi

Öncelikle bize kendinden bahseder misin? Kimdir Pınar Öznur?

Çocukken “mağazacı olacağım” hayalleriyle yanıp tutuşan, büyüdüğünde ise Harita Mühendisliği okuyup hiçbir zaman gerçek mesleğini yapmamış biriyim. Harika bir oğlum ve mutlu bir çekirdek ailem var. İnsan Kaynakları alanındaki kurumsal iş hayatını evlilikle birlikte sonlandırıp, internet sektörüne geçiş yapan, bunun için ilk zamanlarda pişmanlık duysa da, şimdi “iyi ki de yapmışım” diyen, yaptığı işten müthiş keyif alan biriyim. Hırslı, disiplinli, düzenli, sabırlı ve detaylara önem veren tam bir inatçı Boğa kadınıyım. ☺

Pimood’u neden kurdun?

Oğlum dünyaya gelince iş hayatımı ikinci plana attım bir süre. Onu kendim büyütmek istedim. Tabi okul çağına gelince, ortaya çıkan boş vakitle birlikte ne yapabilirimi düşünmeye başladım. İnternet sektöründeki iş tecrübelerimin yanında bir dönem kardeşimle birlikte ufak çaplı internet sitesi kurma çalışmalarımız da olmuştu. Neden bunu kendi başıma ve keyif aldığım bir alanda yapmıyorum diye düşündüm ve böylece blogum Pimood’un ilk temellerini atmış oldum.

Seni modaya yönlendiren neydi?

Moda benim çocukluktan beri ilgi duyduğum bir alan. Çocukken odamda kıyafetlerimi giyip çıkarmayı, onları katlamayı tekrar dolabımı düzenlemeyi, renklerine, modellerine göre ayırmayı çok severdim. Hatta o dönemde seçtiğim meslek, çocuk aklıyla “mağazacılık”tı. Moda dergilerini okumak, mağazaları dolaşmak, bir şey almasam da, kıyafetleri denemek hep çok keyif vermiştir bana. Hala da severek yaptığım aktiviteler arasında yer alıyorlar. Kurumsal hayatta yaşadığı sıkıntılar ve severek okumadığı bir bölümün diplomasına sahip olunca insan, tekrar iş hayatına döndüğünde severek yapabileceği bir şeylerle ilgilenmek istiyor. Tabi modanın sıkı takipçilerinden olsam da, söz konusu iş olunca her zaman iyi bir donanıma sahip olmak isterim. Bu nedenle de daha profesyonel bir şekilde blogumla birlikte var olabilmek adına, İstanbul Moda Akademisi’nde Moda Editörlüğü eğitimi aldım.

İnsanın hayallerİnİn peşİnden koşması İÇİN BİR engel, bİR yaş sınırı yok

Herkesin hayatında örnek aldığı isimler vardır? Seninki kimdi?

Aslında benim için öyle biri yoktu, Ayşe Kulin’in hayatını anlattığı “Hayat” ve “Hüzün”ü okuyana kadar. Ama o kitapları okuduğumda Ayşe Kulin’in hayatında kendimden çok şeyler buldum ve anladım ki aslında bu iş için geç değil. İnsanın hayallerinin peşinden koşması için bir engel, bir yaş sınırı yok. O nedenle onu örnek alarak, hayatıma devam ediyorum. Kariyerimin, eğitimimin çok dışında bambaşka  ama çok sevdiğim bir iş yapıyorum, mutluyum, huzurluyum. Bu nedenle de ortaya güzel sonuçlar çıkıyor.

Blogundan anladığımız üzere tam bir moda tutkunusun, neden moda?

Moda dediğim gibi en çok keyif aldığım alanlardan biri. Ayrıca son yıllarda moda sektörüne inanılmaz bir rağbet var. Genç tasarımcılar, styling yapan isimler, sürekli yenilenen trendler, bir yılda çıkan onlarca yeni koleksiyon ve hız kesmeden devam eden tüketim süreci. Bunların hepsi moda dünyasını hareketlendiriyor. Tabi dizilerin genç oyuncuların ve sosyal medyanın da burada büyük payı var.  Bayanlar ve beyler tarafından bu kadar popüler olan ve sıkı takip edilen bir alan, benim de ilgi alanım olunca, moda üzerine bir blog açmaya karar verdim. ☺

Tuttuğunu koparan biri gibi duruyorsun, neden başlangıçta modayla ilgili bir bölüm okumadın?

Bunun pişmanlığını hep yaşıyorum ve aynı soruyu kendime defalarca sordum. Lisedeyken, başarılı da bir öğrenci olunca fen-matematik okumak kaçınılmaz oluyordu bizim zamanımızda. Aslında benim sosyal yönümde matematik yönüm kadar iyiymiş. Ama ben bunu yeni fark ediyorum. Türkiye’nin acı gerçeği. Harita mühendisliği yerine basın-yayın, gazetecilik gibi bölümlerden mezun olsaydım, şuan iyi bir moda dergisinin başında olabilirdim belki, kim bilir. ☺ Tuttuğumu koparan biri olduğum doğrudur. Blogumu açarken her şeyden önce iyi olacağına inandım, zaten inanmasaydım hiç böyle bir işe kalkışmazdım.

Peki, moda ile bu kadar ilgilisin, alışverişte nasıl birisin?

Akıllıca alışveriş yapmayı seviyorum. Aldığım parçaların, bir kaç farklı şekilde kombinlenebiliyor olmasına dikkat ederim. Kullanışlı parçalar olmasını tercih ederim. Ucuzlukları mutlaka takip ederim. İşim gereği zaten her daim yeni koleksiyonları inceliyorum. Çok bayıldığım bir şeyse kendimi tutamayıp, aldığım zamanlarda olabiliyor.

Her görüp beğendiğini alır mısın?

Her moda tutkunu bayan gibi almak isterim ama almam. O, belki gece rüyama çıkar almadığım için ama, yine de gerekli değilse almam.

Blogumu açtıktan 6 ay sonra MİLLİYET Moda’da köşe yazarı olmak BENİM İÇİN çok büyük BİR  mutluluktu.

Ünlüler beğendiklerini pazardan bile satın alıyorum diyor, sende var mı marka önceliği?

Aslında marka önceliğim gibi bir şey yok. Ama aldığım ürünün kaliteli olmasına, iki üç kullanımda deforme olacak bir ürün almamaya özen gösteririm.

Peki, Hürriyet ve Milliyet’te yazıların yayımlanıyor, nasıl gelişti bu süreç?

Blogumu ilk açtığımda nerelerden yayınlayabilirim, yazılarımı daha çok insana nasıl okutabilirim diye düşünürken, gazetelerin blog bölümleri dikkatimi çekti. Oralara düzenli olarak yazılarımı koymaya başladım. Milliyet bu yolla bana ulaştı ve moda kısmında beni köşe yazarı yapmak istediklerini söylediler. Blogumu açtıktan 6 ay sonra Milliyet Moda’da köşe yazarı olmak benim için çok büyük bir mutluluktu. Bunun dışında, iyi internet sitelerinde de nasıl varolabilirim diye düşünürken, takip ettiğim birkaç bloggerın mahmure.com da yazılarının yayınlandığını gördüm. Hemen yetkililerle iletişime geçtim. Onlarda yazılarımı beğendiler ve beni blog yazarlarının arasına kattılar. Mahmure.com sayesinde Hürriyet Kelebek ekinin de kapıları açılmış oldu. Orada da blog yazarlığına başladım. Böyle iki değerli gazetenin internet sitelerinde Pınar Öznur ismini ve Pimood’u görmek gerçekten yaptığım işin başarıya ulaştığını düşündürtüyor bana.

Dekolte, tek yerde ve dozunda olursa, güzel

Günde kaç saatin bilgisayar başında geçiyor?

Günde 12-13 saatim bilgisayar başında geçiyor. Yazı yazarken zaman su gibi akıp gidiyor zaten. Yazı bitince de yeni yazı için araştırma süreci başlıyor. Gelişmelerden de sürekli haberdar olmanız gerekiyor. Modayı internet ve sosyal medyadan sıkı takip etmezseniz, yazılarınız güncelliğini yitirir ve daha az okunur hale gelirsiniz. O nedenle blogumu güncel tutmaya ve hergün iki, üç içerik üretmeye gayret ediyorum.

Türkiye’de modaya uyuyor dediğin ünlüler kimler?

Burcu Esmersoy Türkiye’de hem tarzı olan hem trendleri yakından takip eden hem de her giydiğini kendine yakıştıran isimlerin başında geliyor. Ayrıca Yasemin Özilhan’ın zamansız parçalarla öne çıkan, sade ve zarif tarzını çok beğeniyorum.

Kadınlarda hoşlanmadığın veya yakıştırmadığın parçalar hangileri?

Moda diye vücut yapısına uygun olmayan parçaların giyilmesi ortaya oldukça rüküş görüntüler çıkarabiliyor. Bence her şeyden önce bayanlar kendi vücut yapılarına uygun kıyafetler giymeliler. Bunun dışında kişisel olarak, platform ve dolgu topuk ayakkabıları pek sevmem ve giyen bayanlara da pek yakıştırmam. Ayrıca abartılı dekolteler de hoş bir görüntü oluşturmuyor. Dekolte, tek yerde ve dozunda olursa, güzel.

İleride moda ile ilgili neler yapmayı planlıyorsun?

Bogumu açalı henüz 1 yıl oldu. 2015 yılının ocak ayında ise Pimood’un vlog kısmını yayına aldım. Orası için planladığım, gerçekleştirmek istediğim video projelerim var. Bu yıl ki en büyük hedefim “Vlog Pimood” u iyi bir yere getirmek, izlenirliliğini arttırmak. Belki bu da bir vesile olur ve zamanı gelince televizyonda bir moda programı yaparım. ☺ Tabi önde gelen bir moda dergisinde editörlük veya köşe yazarlığı da hayalini kurduğum bir şey.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here