Film izlemek çoğu zaman eğlence aracı gibi olsa da üzerimizde bıraktığı etkiler oldukça büyüktür. Bu sebeple izlediğimi filmler o an var olan duygularımızı şekillendirir. Bazen bir film sonrası uzunca düşünür yeni bir film izlemeye çekiniriz, bunun sebebi gördüğümüz şeyleri zihinde daha uzun süre tutmamız ve duyguların eşlik etmesi ile daha da izli hale gelmesidir. Film izlerken türü ve konusu önemli anlayacağınız. 🙂 Motivasyon filmleri izlemek bu anlamda büyük bir artı olabilir. Çünkü motive edici filmler bize ufuk açar, yapabilme arzusunu geliştirir. Bizi daha istikrarlı bir hale getirebilir. Bu sebeple sizler için motivasyon filmleri derlemesi yaptık. Hepsi izlediğiniz zaman sizi motive edecek birbirinden güzel filmler. Gelin, bu kapsamda izlenmesi gereken filmler  listesine yakından bakalım.

Motivasyon Filmleri

Bu izlenmesi gereken filmler kapsamında önerdiğimiz tüm filmler sizi motive etmek amaçlıdır. İzledikten sonra üzerinizde temiz bir his bırakacak filmlerden size uygun olanını seçip izleyebilirsiniz. Bize kalırsa bu filmleri hayatınızın zor dönemlerinde izleyerek daha sağlıklı bir bakış açısı kazanmanızdır. İyi seyirler.

20. Billy Elliot (2000)

Billy Elliot balet olmak isteyen bir erkek çocuğun hikayesi üzerine odaklanır. Babası maden işçliği yapan Billy, balet olmak istemektedir. Bu sebep

19. Black – Siyah (2005)

Siyah, kör bir kızın öğretmeni tarafından hayata kazandırılmasını anlatan bir filmdir. Herkesin izlemesi gereken bir eğitim filmidir.

18. Freedom Writers – Özgürlük Yazarları(2007)

Motivasyon Filmleri

Özgürlük Yazarları, motivasyon filmleri arasında yer alan bir eğitim filmidir. Bir okulda, kötü sınıf olarak adlandırılan bir grup öğrenciyi hayata kazandıran ve bu uğurda kendi hayatını feda eden bir öğretmenin hayatı anlatılır.

17. Erin Brockovich – Tatlı Bela (2000)

Motivasyon Filmleri

Erin Brockovich filmi ise biyografik bir filmdir. Filmde bir kadının tutkusu, azmi ve çabası anlatılır. Hukuksuzluk karşısında dik duruş sergileyen Brockovich’in adeletin sağlanması için elinden gelen her şeyi yapmasını anlatır.

16. The Blind Side – Kör Nokta (2009)

Motivasyon Filmleri

Afro-Amerikan bir gencin ailesi tarafından terk edilmesi ve onu bir beyaz kadının evlat edinmesini anlatan film olduka duygusal ve motive edicidir. Üvey annenin ona sağladığı sevgi ve inanç sayesinde bu genç delikanlının potansiyeli ortaya çıkar ve çok başarılı bir futbolcu olur.

15. Scent of a Woman – Kadın Kokusu (1992)

Motivasyon Filmleri

Kadın Kokusu, Al Pacino’nun en önemli filmleri arasında. Filmde kör bir adamı oynayan Al Pacino bir dönem görme engelliler ile bir arada kalarak onlar gibi davranmayı öğrenmiştir. Bu da ona başarı ve beraberinde Oscar kazandırmıştır. Filmin konusu ise: Fakir bir öğrenci olan ve kolejde burslu okuyan Charlie, hafta sonu işi olarak, Emekli Albay Frank Slate’e bakıcılık yapma görevini üstlenir. Ama olaylar hiç tahmin ettiği gibi olmaz. Motivasyon filmler kategorisinde oldukça keyifli ve izlenilesi bir film.

14. Nadide Hayat (2015)

Motivasyon Filmleri

Nadide Hayat, hayatın 2. baharındaki üretme tutkusun, var olma isteğini, birey olarak kendini tanımanın hikayesini anlatır. Nadide Hanım, yarım bıraktığı okuluna geri döner ve Su Ürünleri Fakultetesi’nde okumaya devam eder. Bu sırada kuşak çatışması, yaşanacak dostluklar ve bir aşk hikayesi de bizi bekler.

13. The Truman Show – Truman Show (1998)

Motivasyon Filmleri

Truman Show keyifle izlenen filmlerden. Truman adında bir adamın tüm hayatı bir televizyon programı olarak planlanır. Yediği yemekler, eşi, işi. Yaşadığı yer dışında bir yere gidemeyen Truman’ın bu showun farkına varmasının hikayesidir.

12. The First Grader – Birinci Sınıf (2010)

Motivasyon Filmleri

Eğitim ile ilgili filmler arasında başarılı olan bir film. 84 yaşında okuma öğrenmek için okula başlayan Maruge’nin ve öğretmeninin hikayesinin anlatıldığı filmde, Maruge’nin inatçılığı ile elde edeceği eğitim fırsatı gösterilmektedir. Maruge’nin okuma öğrenmek istemesi içinde iyi bir sebebi vardır.

11. Slumdog Millionaire – Milyoner (2008)

Motivasyon Filmleri

Dev Patel’in baş rolü üstlendiği, İngiliz yapımı kült filmler arasında yer alan Milyoner filmi size umut olabilir. Yine en iyi aşk filmleri arasında da gösterilebilecek bu filmin konusu: Milyoner yarışmasına katılan bir gencin tüm sorulara doğru cevap vermesi ve bu cevapları nereden öğrendiğini paralel kurgu ile gösteren bir film. Filmin içinde ise harika bir joker var: aşk.

10. The Help – Duyguların Rengi (2011)

Duyguların rengi filmi bir dostluk filmi. Dostluk filmleri arasında en başarılı olan filmlerden biri olan bu filmde: 3 kadın dostun hikayesini göreceksiniz. Özellikle anlatıldığı dönem açısından siyah ve beyaz ayrımı yapmayan bu üç kadın. Oldukça keyifli ve izlenmesi gereken bir film. Pasta sekansında gülmekten kendinizi alamayabilirsiniz. 🙂

9. The Pursuit of Happyness – Umudunu Kaybetme (2006)

Umudunu kaybetme filmi, en iyi biyografi filmleri arasında. Hayattan asla umudunu kesmemek gerektiğini gösteren çok başarılı bir yapım. Onu kült filmler arasında tutan şeyin, kesinlikle evrensel bir konuyu işlemesi olduğunu söyleyebiliriz.

Chris Gardner maddi olarak her şeyini kaybettikten sonra eşi tarafından terk edilir. Oğlu ile sokaklarda bir başına kalan bu genç adam umudunu asla kaybetmeyecek ve kendisi ve oğlu için yeni kapıları aralayacaktır.

8. The Shawshank Redemption – Esaretin Bedeli (1994)

Esaretin Bedeli dünyada en çok izlenen filmler arasında. Filmi hala izlemeyenler varsa konusunu kısaca özetleyelim: Andy Dufrense adında bir bankacının eşi ile arasında sorunlar vardır. Ve eşi bir gün öldürülür. Tüm deliller Dufrense’yi gösterir ama o eşini öldürdüğünü asla kabul etmez. Hapishaneden kaçmak için sabırlar, yıllar sürecek bir plan uygular. Herkese umut olabilecek bir efsane filmler arasında yerini alan bir film. Motivasyon filmleri kategorisinde IMDb’de ilk sırada yer alan bu filmi tekrar tekrar izleyebilirsiniz.

7. Wadjda – Vecide (2012)

Vecide, Arabistan’da yaşayan bir kız çocuğunun bisiklete sahip olma arzunu anlatır. Ailesi ve çevreye göre kız çocuklarının bisiklet sürmemesi gerekir. Oysa ki Vecide bir çocuktur. Bir gün Kur’an yarışmasında ki para ödülünü gören Vecide, yarışmada galip gelip bisikleti almak için çalışmaya başlar. Annesi de babası tarafından ezilen bir kadın olan Vecide’nin azmini, hırsını ve dik duruşunu izleyeceksiniz.

6. 12 Years a Slave – 12 Yıllık Esaret (2013)

12 Yıllık Esaret Filmi en iyi biyografi filmleri arasında. Filmde: Siyahi bir birey olan Solomon Northup’un bir grup çete tarafından kaçırılarak köle olarak satılması ile başlar. Solomon yıllarca köle olarak bir kaç çiftlikte çalışır. “Sahibi” olan adam oldukça acımasızdır. Bir gün çiftliğe çalışmaya gelen bir adama bir mektup verir Solomon. Bu mektup onun kurtuluş biletidir. Siyasi film olarak ilk Oscar’ı kazanın film olma özelliği taşıyan 12 Yıllık Esaret herkesin izlemesi gereken motivasyon filmleri arasında.

5. Moneyball – Kazanma Sanatı (2011)

4. Rocky (1976)

Rocky filmi 6 serilik bir filmdir. Bu filmde bir boksörün yaşamı ve yaşadıkları gösterilir. En iyi dövüş filmleri arasında gösterilen bu filmi, spor ile ilgilenenler mutlaka izlemeli.

3. Office Space – Ofis Çılgınlığı (1999)

Peter Gibbons’ın kendini işine adamış bir bilgisiyar programcısıdır. Hayatında tek odağı işi olan Gibbson’ın ironik bir o kadarda keyifli hikayesini izleyeceksiniz.

2. Like Stars on Earth – Yerdeki Yıldızlar (2007)

Aamir Khan’ın yönetmenliğini üstlendiği, Bollywood yapımı filmler arasında en iyilerden olan ve her öğretmenin, eğitmenin izlemesi gereken bir film. Filmde, öğrenme güçlüğü ve disleksi sorunu yaşayan bir çocuğun herkes tarafından başarısız görülmesi ve öğretmeninin onda farklılığı fark edip onu yönlendirmesi konu anlatılır.

  1. Whiplash (2014)

Damien Chazelle’nin ilk filmi ve bu film ile ses getiren Chazelle oldukça başarılı bir motivasyon filmine imza atmış. Filmi izlerken istikrarı, azmi ve çabayı göreceksiniz. Bir insan hayatında bir şeyi istiyorsa onun peşinden nasıl gitmesi gerektiğini göreceksiniz.

Filmin konusu: Genç müzisyen Andrew’in müzik yolculuğunu anlatan film, bateri çalan Andrew’in en iyi müzik okuluna girmesi ve onu zorlayan öğretmeni sayesinde kendisini bir adım ileri taşımasını gösterir. Hırs, tutku ve azim konusunda bu sıralar eksik hissediyorsanız mutlaka izlemeniz gereken filmler listesinde.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here