Aloe vera jeli, güneş yanığını hafifletmek ve yaraları iyileştirmek için yaygın olarak kullanılan doğal bir alternatiftir Ama bu çok faydalı bitki daha çok saksıda, dekor amaçlı kullanılıyor. Aleo vera faydaları oldukça fazlıdır. Bu doğal bitki hakkında bazı detaylar ve aleo vera faydalarını sizlere sıralayacağız.

Aleo vera, eski Mısır’a uzanan, tıbbi amaçlı kullanılan uzun bir geçmişe sahiptir. Bitki Kuzey Afrika, Güney Avrupa ve Kanarya Adaları’na özgüdür. Bugün aloe vera dünya çapında tropik iklimlerde yetişmektedir. Mide ekşimesini rahatlatmaktan göğüs kanserinin yayılmasını yavaşlatmaya kadar, araştırmacılar bu evrensel bitkinin ve birçok yan ürünün faydalarını ortaya çıkarmaya yeni başlıyorlar.

Güneş Yaralarına ve Yanıklarına Aleo Vera

Güneş yaralarını ve yanıkları iyileştirme gücü olan aleo vera çok güçlü bir bitkidir. Aleo vera jelini yara ve yanıkların üzerine sürebilirsiniz. Doğal bir ağrıcı kesici olan aleo vera bir çok rahatsızlığa iyi gelmektedir.

Mide ekşimesine iyi gelir

Gastroözofageal reflü hastalığı (GERD) sıklıkla mide ekşimesi ile sonuçlanan bir sindirim bozukluğudur. 2010 tarihli bir gözden geçirme, öğünde 20  ila 50 gram aloe jelin tüketilmesinin GERD’nin şiddetini azaltabileceğini ileri sürüldü. Diğer sindirim ile ilgili problemleri de hafifletebilir. Bitkinin düşük toksisitesi, onu mide ekşimesi için güvenli ve nazik bir ilaç haline getirir.

Sebzeleri taze tutar

Cambridge University Press tarafından çevrimiçi olarak yayınlanan bir 2014 araştırması, aloe jeli ile kaplanmış domates bitkilerini inceledi. Rapor, aleo vera ile sebzelerdeki birçok zararlı bakteri türünün büyümesini başarıyla engellediğine dair kanıtlar gösterdi. Elma ile farklı bir çalışmada benzer sonuçlar bulunmuştur. Bu, aloe jelin meyve ve sebzelerin taze kalmasına yardımcı olabileceği ve ürünün raf ömrünü uzatan tehlikeli kimyasallara olan ihtiyacı ortadan kaldıracağı anlamına gelir.

Diş Sağlığına Karşı Gargara Etkisi

Etiyopya Sağlık Bilimleri Dergisi’nde yayınlanan bir 2014 araştırmasında, araştırmacılar kimyasal bazlı ağız gargaralarına güvenli ve etkili bir alternatif olarak aloe vera özü buldular. Bitkinin sağlıklı bir C vitamini dozu içeren doğal bileşenleri plağı bloke edebilir. Ayrıca kanama veya şişmiş diş etleriniz varsa rahatlama sağlayabilir.

Kan şekerinizi düşürmek için aleo vera

Phytomedicine: Uluslararası Fitoterapi ve Fitoparmasötik Dergisi’nde yapılan bir çalışmaya göre, günde iki çay kaşığı aloe vera suyunu içmek, kan şekeri düzeylerinin tip 2 diyabetli insanlarda düşmesine neden olabilir. Bu, aloe vera’nın diyabet tedavisinde bir geleceği olabileceği anlamına gelebilir. Bu sonuçlar, kağıt hamuru ekstraktı kullanılan Fitoterapi Araştırma yayınlanan başka bir çalışma ile doğrulandı.

Ancak, glikoz düşürücü ilaçlar alan diyabetli insanlar, aloe vera tüketirken dikkatli olmalıdırlar. Diyabet ilaçları ile birlikte meyve suyu muhtemelen glikoz sayınızı tehlikeli seviyelere indirebilir.

Kabızlığa iyi gelir

Aloe vera doğal bir müshil olarak kabul edilir. Aloe Vera özsuyu ishal için doğal bir çözüm olsa da bunu sık kullanmamak gerekir. Bazı araştırmalar aleo veranın bağırsaklar üzerinde uzun süreli kullanımda tümör büyümesine sebep olacağını da bulmuştur.

Cilt İçin Aleo Vera

Cildinizi temizlemek ve nemlendirmek için aloe vera kullanabilirsiniz. Bunun nedeni bitki kuru, istikrarsız iklimlerde büyür. Sert şartlardan kurtulmak için bitkinin yaprakları su depolar. Bu karbondioksitli yapraklar, kompleks karbonhidratlar olarak adlandırılan özel bitki bileşikleriyle birleştiğinde, etkili bir yüz nemlendirici ve ağrı kesici hale getirir.

Meme kanseriyle savaşma potansiyeli vardır

Kanıta Dayalı Tamamlayıcı ve Alternatif Tıpta yayınlanan yeni bir çalışma, bitkinin yapraklarında bulunan bir bileşik olan aloe emodinin terapötik özelliklerini inceledi. Yazarlar, aleo veranın meme kanserinin büyümesini yavaşlatma potansiyelini gösterdiğini ileri sürmektedir. Ancak, bu teoriyi ilerletmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Kepeği Önler

Aleo vera içerikli tonikler kepeği önlemede oldukça etkilidir. Aleo vera içerikli bir saç toniği kullanmak hem saçtaki kepeği önlemeye yardımcı olacaktır. Hemde saçınızı güneş ışınlarından korumaya yardımcı olacaktır.

Akneleri Giderir

Aleo vera faydaları arasında aknelere iyi gelmesi de vardır. İltihaplara karşı etkili olan aleo vera jelini sivilceye ve akneye uygulayabilirsiniz.

İlgili Yazılar:

Argan Yağı ve Mucizevi 10 Faydası

Her Derde Deva Ardıç Yağı Faydaları

Çörek Otu Yağı ve Çörek Otu Faydaları ile Kendinizi Yenileyin

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here