Untitled-2Yorucu ve de stresli bir iş deneyimini geride bıraktınız. Anlaşamadığınız yöneticiniz, stresli bir iş, ailenize ve kendinize ayıramadığınız vakitler.. Ve sonra istifa Yada yeni mezunsunuz. Yorucu bir üniversite yaşamı, mezuniyetten itibaren geçen 4 aylık zaman ve sonrasında aileden gelen “iş baskısı”..Sonuç olarak işsiziniz. Biliyorsunuz, iş arayışınız her zaman sizin istediğiniz gibi gitmez. Uzun bir süre iş bulamayabilirsiniz. Her geçen zamanın aleyhinize işlediğini düşünürsünüz ve gelecek kaygısı başlar. Haklısınız Şimdi bunların hepsini unutun. Bu kaygılar, geleceğinizi şekillendirirken önünüzde bir engel olarak kalacak. Kurtulun, özgürleşin. Gamsız olmayın tabii ama kaygılı da olmayın.

Yeni bir iş görüşmesine giriyorsunuz. Önceki deneyimleriniz ne kadar olumsuz olursa olsun, o görüşmeden evvel kendinize reset atın. Stresli iseniz rahatlamaya çalışın. Kendinizi iyi hissettirdiğine inandığınız şeyleri yapın. Güzel bir kahvaltı yapın, en sevdiğiniz kıyafeti giyin. Ve Mülakata hazır olun.

NT Insan Kaynakları olarak heryıl yüzlerce mülakata giriyoruz. Yüzlerce insan tipi ile muhatap oluyoruz. Mavi yaka adaylar, beyaz yaka adaylar, X kuşağı, Y kuşağı yüzlerce aday… Bu kadar farklı kualifikasyonlardaki adayların, ortak olan bazı mülakat hatalarını gözlemledik. Bu hatalar, iş görüşmesinin seyrini değiştirecek nitelikte olduğundan, sizin için çok önemli.

Karşımızdaki aday istediğimiz kriterleri sağlamasına rağmen, görüşme olumsuz sonuçlanabiliyor. Eğer bu kriterlere dikkat ederseniz, yeni işinizi sırf bu sayede kazanmış olabilirsiniz

1) Mülakata girmeden bir gün önce ailenizden birisi kaza geçirmiş olabilir ve ya mülakata gelirken aracınızla kaza yapmış olabilirsiniz. Bu durumu mülakat yaptığınız kişiyle paylaşın. Unutmayın o da sizin gibi bir insan. O da akşam eve gidince marketten yoğurt alıyor. O da Akbil’i çıkışmadığında yolculardan rica ediyor 🙂 anlayış gösterecektir.

Eğer stresli iseniz, yüzünüz halk tabiriyle sirke satıyorsa, ve hatta vücudunuz reaksiyon gösteriyorsa, yaşadığınız bu olağan dışı ve tatsız olayı çok ayrıntıya girmeden paylaşabilirsiniz. Sizdeki bu olumsuz ruh halinin, bu olaydan kaynaklandığını bilmesi önem arzetmektedir. Genelleme yaparsa her zaman stresli ve iletişimi zayıf bir kişi olduğunuzu düşünecektir.

2) Mülakata Günlük Kıyafetinizle Gelmeyin. Sade ve Şık Olun!

Mülakatınızı Olumsuz Sonuçlandırabilecek 10 Hata 01

Bayan adaylar; kıyafetin tonlarını abartmayın. Birbirine zıt ve uyumsuz tonlardan uzak durun. Cırtlak renk tonlarını hiç söylemiyorum bile. Cennet Mahallesi setinden kaçmış gibi oluyor, rahatsız edici 🙂

Etek gömlek gibi resmi bir kombinasyon tercih edebilirsiniz. Hafif bir makyaj yapılabilir. Kimse karşısında bir “Diva” ile mülakat yapmak istemez:) Uzun ve hareket halindeyken ses çıkaran takılardan uzak durun

Temel motivasyonumuz ; sade ve şık olmak.

Erkek adayların da benzer olarak, takım elbise giymelerinde yarar var. Kravat sizi çok boğuyorsa, en azından ceket gömlek tercihi yapılmalı. Kıyafetinizin temiz ve ütülü olmasına özen gösterin.

3) Mülakata geldiniz, öncelikle size verilen başvuru formunu eksiksiz doldurun. Bu formu doldurmak işvereninize karşı ilk göreviniz. Bu formu doldurmaktaki özeniniz, işinizi eksiksiz yaptığınızın ilk göstergesidir.

Young Man Nervous about Job Interview

4) Mülakat yaptığınız kişi ile muhakkak el sıkışın. Elinizin stresten dolayı terli olmamasına özen gösterin. Bu çok rahatsız edici bir durum. Eli sıkarken, elinizi Karşınızdakinin elinden yüksekte tutmayın. Bu, beden dilinde karşı tarafa üstünlük sağlamak istediğinizin/sağladığınızın ifadesidir. Aynı şekilde, kurban pazarlığı yapar gibi eli çok sıkmayın ve kısa tutun 🙂

Mülakatınızı Olumsuz Sonuçlandırabilecek 10 Hata 03

Kokunuza ve kişisel temizliğinize dikkat edin. Ağır ve rahatsız edici parfüm tercih edilmemeli. Hafif bir koku da olsa çok sıkılmamalı, karşıdaki kişilerin alerjisi olabilir.

5) Ses tonunuzu iyi ayarlayın. Çok alçak yada çok yüksek sesle konuşmayın.

6) Mülakata başlarken ilk 2-3 dakika çok önemli. İşe alımcının kanaati bu dakikalarda şekillenir. O yüzden ne kadar etkili bir giriş yaparsanız, mülakatın olumlu sonuçlanma ihtimali o kadar yükselir.

Mülakatınızı Olumsuz Sonuçlandırabilecek 10 Hata 04

7) Uyumlu ve çözüm odaklı bir kişi imajı verin. Alımcının söylediklerini dikkatlice dinleyin. Tam olarak sormak istediği şeyin, verdiğiniz cevapla ilgili olduğuna dikkat edin. İletişiminizin iyi olması, en az CV’niz kadar önemlidir. IK’cı çekmeceleri “Olumlu ancak iletişimi kötü” şeklinde not yazılıp, bir köşeye atılmış CV’lerle doludur unutmayın.

8) Karşınızdakinin sözünü asla ve asla kesmeyin! Çok sık tekrarlarsanız mülakatınızın olumsuz şekillenmesini sebep olursunuz. İşe alımcı, size zaten konuşma hakkı tanıyacaktır.

9) İşe alımcı ile laubali olmak, belki de en büyük hatalardandır. Senli benli olmak, abi abla diye konuşmak mülakatı, işe alımcının gözünde bitirir. Mavi yaka dediğimiz adaylar bu hatayı çok yapıyorlar.

Gespräch bei einer Beratung

Görüştüğünüz kişi annenizin gün arkadaşı olabilir, sizin kirveniz olabilir, hatta ve hatta alt komşunuz olabilir 🙂 Kurumsal bir dil kullanılmalıdır. Aman dikkat.

10) İlk görüşmede maaş sorulmamalıdır. Kurumsal firma ise zaten maaş skalası bellidir.

Turkish lira banknotes are seen in this picture illustration taken in Istanbul

Bu durum neden önemli, bedavaya mı çalışacağız” gibi sorular akıllara gelebilir. Adayın iş odaklı değil de maaş odaklı olduğu imajı ortaya çıkar. Maaş odaklı çalışanlar, ilk fırsatta biraz daha fazla maaş veren bir şirkete gidecektir. Bu tarz çalışanlar, şirketler tarafından sevilmezler.

Aman dikkat!

Bu kriterlere uyun, sonra ilk mülakatınızda mailinizi bekliyor olacağım 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here