Murphy Kanunları, başarısızlıklar, karamsarlıklar ve hataların kaynaklarının karmaşık sistemlerde incelenmesi üzerine ortaya çıkarılmış sözlerdir. 1918 doğumlu Amerikalı Edward Murphy 1949 yılında roketler üzerinde deney yapan mühendislerden birisiydi. Yaptığı deney insan üzerindeki ivmelenmenin etkilerini incelemekti. Murphy kanunlarıyla ilgili yapılan bu deneyin amacı insanın tepkilerini ölçüp değerlendirmekti. Bir takım sensörler vardı ve bu sensörler bir yapıştırıcı yardımı ile insan vücuduna yapıştırılıyordu. Sensörler iki şekilde takılabiliyordu. Ya yanlış şekilde ya da doğru şekilde. Orada çalışan görevlilerden birine bu görev verildi. Görevli takması gereken 16 adet sensörün hepsini yanlış takması sonucu Murphy çok sinirlendi. Bunun üzerine geçmişte yarattığı ve kullandığı kendisine ait olan karamsarlık sözlerine yeni bir tane daha eklemiş oldu. Daha sonradan ‘yasa’ olarak kabul edilecek olan bu sözlerini bir basın toplantısında açıklayarak dile getirdi. Murphy kanunları sinyallerini o zamanlar vermişti.

edward-murphyBu birkaç ay içerisinde ise Murphy’nin yasaları çalışanlar arasında yaygınlaştı ve 1958 yılında nihayet Webster sözlüğünde yerini aldı. Daha sonraki yıllarda ise, Murphy’e ait olmasa da birçok söz onun gibi gösterildi.

Murphy Yasası’nın temelinde şu söz vardır; ‘’Eğer bir işi halletmek için birden fazla olasılık varsa ve bu olasılıklardan biri istenmeyen sonuçlar veya felaketler doğuracaksa; kesinlikle bu olasılık gerçekleşecektir.’’

Finagle Kanunu olarak geçen ve daha yaygın olarak bilinen başka bir sözü ise ‘’Ters gidebilecek her şey, ters gidecektir.’’ şeklindedir.

Murphy’nin birçok alanda çeşitli kanun ve yasaları vardır. Günlük hayatımızda da farkında olarak ya da farkında olmayarak kullandığımız bu yasa ve murphy kanunları olarak nitelendiren bazı sözlere bir göz atalım.

Genel Murphy Yasaları

“Bir şeyin birkaç şekilde ters gitme olasılığı varsa, hep en kötü sonuç doğuracak şekilde ters gidecektir.”

“Bir şeyin ters gitme olasılığı varsa, ters gidecektir.”

“Bir şeyin olma olasılığı, isteme olasılığı ile ters orantılıdır.”

murphy-kanunlari“Bir şeyin ters gidebileceği olasılıkları engelleseniz bile, anında yeni bir olasılık ortaya çıkacaktır.”

“Er ya da geç olası en kötü koşullar zincirlemesi vuku bulacaktır.”

“Ne zaman bir şeyden vazgeçseniz, vazgeçtiğiniz o şey size geri gelir.”

“Bir kişiye “Masa boyalı, sakın değme!” derseniz, size inanmadan önce mutlaka masaya dokunacaktır.”

“Olmuyorsa zorlayın, kırılırsa zaten değişmesi gerekir.”

“Ne kadar beklersen bekle istenmediği zaman gelecektir.”

“Çözülen her problem yeni problemler yaratır.”

murphy-kanunlari-2“Bütün bir dönem kusursuz çalışan hesap makinesinin, matematik sınavında pili biter. (açıklama: her ihtimale karşın, beraberinizde pil taşırsanız, o da bayat çıkar)”

“Bir şeyi anlayamıyorsanız, içgüdüsel olarak doğrudur.”

“Hiçbir şey göründüğü kadar kolay değildir.”

“Piyangoda para kazandığınız gün, ölümünüze fazla kalmamıştır.”

“Eğer kendinizi iyi hissediyorsanız, üzülmeyin geçer.”

Murphy’nin Altın Kuralı: Altını olan kuralı koyar!

Murphy Felsefesi: Gülümse… Yarın daha kötü olacak.

Murphy Değişmezi: Dünyadaki nüfus sürekli artar ama toplam zeka sabit kalır.

Murphy’e hayattaki en güzel şeyler ya kanun dışı, ya ahlak dışı ya da şişmanlatıyor.

Murphy Kanunları Nelerdir?

Bugüne kadar merak edilen sorulardan birisi de Murphy Kanunları nelerdir sorusu oldu. Hayatımızda ters giden bir olay oldu mu aklımıza ilk gelen şey Murphy Yasalarının ne kadar haklı oluşudur. Gerçekten basit ve günümüzün içinden eylemler sonucu oluşan Murphy Yasalarına hak vermeyen yoktur. Murpy kanunları örneklerini size yukarda sıraladık. Kimi şeyleri akışına bırakmamız gerektiğini öneren Murphy kuralları, bazı şeyleri boş vermemiz gerektiğini söylerken, bazı şeylerin de üzerine giderek daha mutlu olacağımızı önermektedir. Çok sıradan cümlelerle hayatımıza olumlu yönler vermemizi sağlayan bu yasaları okurken insanların çoğunun ‘benim de aklıma gelmişti bu’ diye muhakkak içinde geçirmiştir. Çünkü Murphy Kanunları o kadar günlük, o kadar yalın cümlelerden oluşuyor ki, anlamamak elde değil.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here