Doğada henüz bilmediğimiz, görmediğimiz, tatmadığımız öyle çok şey var ki. Bu dediğim her şeyde geçerli. Gerek bitkilerde, gerek meyvelerde gerekse hayvanlarda her gün yeni bir şeyle tanışmamız an meselesi. Muskat da aslında doğanın bize yıllardan beri sunmuş olduğu ama yeni popülerleşen bir meyve. Küçük hindistancevizi olarak anılan bu meyveyi gelin biraz daha yakından inceleyip kullanım alanlarına bakalım.

muskat nedir nasil kullanilir 05

Muskat şekli itibariyle hindistan cevizine benzetilse de aslında kendisi yapı ve tat olarak hindistan cevizinden oldukça farklı. Hint cevizi olarak da anılan, özellikle Hindistan’da ve Hollanda’da çok popüler olan muskat, tropik bölgelerde yetişen, portakal ağacına benzeyen bir ağaçtır. Meyveleri şekil itibariyle cevize benzer. Bu meyveler olgunlaştıktan sonra rendelenerek baharat olarak kullanılabilir. Muskatı yemeklerinizde, tatlılarınızda, içeceklerinizde kullanmanız için hazır şekilde büyük marketlerin baharat bölümlerinde ve aktarlarda bulabilirsiniz.

muskat nedir nasil kullanilir 06

Muskat doğru miktarda kullanıldığı zaman mide ve kalp rahatsızlıklarına iyi gelen, özellikle peynirli besin maddelerine çok yakışan, genelde beşamel sosunda kullanılabilen, yemeklerde özellikle pişmeye yakın eklendiğinde harikalar yaratan bir baharattır. Hazırlanan yemeğin, tatlının tadında çok büyük bir değişiklik yaratmasa da koku olarak büyük bir fark yaratmakta ve her ne olursa olsun harika kokan bir besine dönüşmektedir. Son zamanlarda özellikle poğaça tariflerinde sıklıkla muskatı görebiliyoruz.

muskat nedir nasil kullanilir 03

Dünyanın her yerinde farklı bir şekilde tercih edilen muskatın bebeklerin gaz problemine iyi geldiğine dair bir inanış vardır. Sütle beraber bolca tüketildiği zaman halüsinasyonlara sebep olan bu meyve, yine fazla tüketildiğinde de kalp çarpıntılarına sebebiyet verebiliyor.

muskat nedir nasil kullanilir 04

Yani sizin anlayacağınız fazla tüketildiği zaman pek de hoş olmayan etkilere yol açan bu meyve, az tüketildiği sürece sağlıkla, güvenle ve lezzetleri kullanılabiliyor.

muskat nedir nasil kullanilir 09

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here