Yemek yapmak, mutfakta vakit geçirmek pek çok kişi için rahatlatıcı bir eylem. Nil Karaibrahimgil seneler öncesinden ‘Sana kek yaptım.’ diyerek bunu cümle aleme duyurmuştu zaten. Üstelik artık deneme yanılma yöntemine de çok gerek yok çünkü aklınıza gelecek neredeyse her tarif internette mevcut. Ancak püf noktalar her tarifte bulunmuyor, bazıları konusunda hala fikir yürütmek gerekiyor.

İşte size mutfakta daha iyi vakit geçirmenizi sağlayacak, başarılı tarifler çıkarmanızı sağlayacak ünlü şeflerden derlenmiş en iyi püf noktaları. Şimdiden mutfağınızdan yükselen o mükemmel kokuları alır gibiyim. Sevgiler!

8.Filtre kahvenizi demlerken biraz tuz, biraz da tarçın kullanın.

İster french press, isterse makine farketmez kahvenizin daha lezzetli olmasını istiyorsanız bir çimdik tuz ve bir çimdik tarçın işinizi görecektir.

7.Soğanların keskinliğini almak için soğuk suda bekletebilirsiniz.

Neredeyse her yemekte soğan kullanırız. Ancak bazen soğanın acı tadı yaptığımız yemeğin önüne geçer. İşte bunu önlemek için doğrarken acılığını anladığınız soğanları soğuk suda bekletebilirsiniz.

6.Mükemmel keklerin sırrını açıklıyoruz: Malzemeleri oda sıcaklığında kullanmalısınız.

Kullanacağınız tüm malzemeleri kek yapmadan önce dışarı çıkarın ve hepsini oda sıcaklığında kullanın. Keklerinizin nasıl kabardığına, ne kadar lezzetli olduğuna inanamayacaksınız.

5.Tüm toz malzemeleri elekten geçirin.

Hazır keklerden bahsetmişken, bu maddeyi de atlamak olmaz. Kek, kurabiye ya da un kullanılan diğer tariflerde unu elekten geçirerek kullanmak tariflerinizin kalitesini artıracaktır. Aslında sadece un da değil, kabartma tozu, kakao vb. Malzemeleri de elekten geçirerek pürüzsüz sonuçlar elde edebilirsiniz.

4.Düşük ısı kullanın.

Mükemmel bir yemek istiyorsanız eğer her daim düşük ısı kullanın. Eğer vaktiniz varsa yemeğiniz uzun sürede ağır ağır pişerse lezzeti katbekat fazla olacaktır.

3.Çıtır tariflerde malzemeleri soğuk kullanın.

Kurabiye gibi çıtır olması gereken tariflerde tüm malzemeleri, özellikle de tereyağını soğuk kullanmaya özen gösterin.

2.Karnabahar kokusuna son!

Karnabaharı bayıla bayıla yiyen bile nefret eder karnabaharın kokusundan. Ancak bunun da bir yöntemi var; karnabaharı haşladığınız tencereye bir kaşık un atmak.

1.Börek açarken limon suyu kullanın.

Artık genelde börek yaparken hazır yufkalar kullanılıyor ancak yiyenler aradaki farkı çok iyi bilir ki, açma böreğin tadı çok çok başkadır. Eğer siz de börek açmaya niyetlendiyseniz hamurunu yoğurmadan önce birkaç damla limon sıkın içine, kıvamını daha kolay bulduğunu göreceksiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here