Film izlemek hemen hemen herkesin yaptığı bir etkinlik. İnsanlar eğlenmek, ağlamak, üzülmek, heyecanlanmak veya korkmak gibi duyguları harekete geçirmek için film izliyor. Bu filmleri izlerken bazen atladıkları harika filmler olabiliyor. Aslında iyi film bir türde yapılan filmler değildir. Aşk filmlerini seviyor olabilirsiniz, en favori filminiz fantastik bir filmde olabilir fakat farklı türden filmler izlemenizde fayda var… Mutlaka izlemeniz gereken 20 film film hangileri bu yazıda onları inceleyeceğiz. Film türkleri arasında: gerilim, biyografi, dram ve duygusal filmler yer alıyor.

Filmlere karşı bakış açınız oldukça önemlidir. Çünkü filmler hayatınıza dokunabilir… Bazen halledemediğiniz bir sorunu filmler aracılığı ile halledebilirsiniz. Film izlemek sizin için sadece vakit geçirmek olmasın. Birde filmleri izlerken başka hiç bir şey düşünmemeniz gerektiğinizi hatırlatalım. Film izlerken hiç bir şeyle ilgilenmeyin, arkanıza yaslanın ve o filmin size ne anlatmak istediğini anlamaya çalışın. Mutlaka izlenmesi gereken filmler hangileri onlardan 20 tanesini sizlerle paylaşacağım. Elbette mutlaka izlenmesi gereken filmler sadece bu 20 tanesi değil. Eğer bu filmleri izlemekten zevk aldıysanız yorum bırakın sizler için yeni filmler önerelim. 🙂

Mutlaka İzlemeniz Gereken 20 Film

20. Zincirsiz

2012 yapımı Quentin Tarantino imzalı film izleyeceğiniz en iyi Western filmlerden. Filmin hikayesi birbirine sıkı sıkıya bağlı. Tarantino izleyici her zaman biraz şaşırtıp sonunda mutlu etmeyi başarıyor. Mutlaka izlemeniz gereken filmler arasında bu filmi mutlaka listenize almalısınız.

Türü Farketmeden Mutlaka İzlenmesi Gereken 20 Film

19. Yapay Oyun

2. Dünya savaşında Nazilerin kullandığı Enigma cihazını çözmekle görevlendirilen Alan Turing adlı matematikçinin yaşam öyküsünün konu alındığı filme Benedict Cumberbatch hayat veriyor. İzleyeceğiniz en iyi biyografilerden. Psikolojik derinliğin işlendiği bu filmi izlerken dekorun, kostümlerin ne kadar başarılı bir şekilde konumlandırıldığını göreceksiniz.
Türü Farketmeden Mutlaka İzlenmesi Gereken 20 Film

18. Oyuncak Hikayesi Serisi

Ben çocuk değilim izlemem demeyin… Pixar’ın hazırladığı tüm animasyonlar izlemesi gereken filmlerden. Toy Story serisi şimdilik 3 bölümden oluşuyor. Yeni bölüm yani Toy Story 4, 2017’de sevenleriyle buluşacak.

Filmi izlerken duygulu anlar yaşayabilirsiniz. Animasyon filmlerinin usta yönetmeni Pete Doctor’un yönetmenlik konusunda ki ustalığını tekrar göreceksiniz. 4. seriyi beklerken belkide bu en iyi animasyon filmleri listesini ilk üç filmiyle oluşturan Oyuncak Hikayesi serisini tekrar izlemeniz için fırsatınız olabilir.

Türü Farketmeden Mutlaka İzlenmesi Gereken 20 Film

17. Kill Bill

Quentin Tarantino’nun 4. filmi olarak geçen film uzunluğu nedeniyle ikiye bölümmüş, Kill Bill 1 2003’te gösterime girerken, Kill Bill 2 ise 2004’te izleyiciyle buluştu.

Filmin adından anlaşıldığı gibi bu filmde büyük bir ölüm kalım savaşı var. Film ve karakterler ile ilgili fazla detay vermek istemesem de şunları söylemek istiyorum; Filmin ilk bölümünde nefesiniz kesilecek, bazı abartılı kanlı sahneler, çizgi film havasını size solutacak. Filmin ilk partı çok heyecanlı bir şekilde sona eriyor ve ikinciyi izlemek için büyük bir merakla sizi baş başa bırakıyor. Filmin ikinci bölümünde ise Black Mamba’nın yani baş karakter kadının acısını, kavuşma hasretini, savaşçı ruhunu görerek ona hayran oluyorsunuz. Bill ölüyor mu söylemem ama Tarantino yine filmlerini düz bir grafikte ilerletmiyor, öykü de sürekli inişler çıkışlar yer alıyor. Dövüş, aksiyon, macera sevenler için eşsiz filmlerden.

Türü Farketmeden Mutlaka İzlenmesi Gereken 20 Film

16. The Godfather

İzlemesi gereken filmler konusunda belki de iyisiniz fakat bu filmi izlemediyseniz hemen yazıyı okumayı bırakıp filmi izlemelisiniz.  İsmiyle aynı adı taşıyan romandan uyarlanan film, sinemanın kilometre taşlarından birisi. Paralel kurgu, ima etme, anlam derinliği gibi bir çok teknik bu filmde en usta şekilde kullanılmış. İzlerken nefesinizi tutacağınız sahneler olacak.

Türü Farketmeden Mutlaka İzlenmesi Gereken 20 Film

15. Ters Yüz

En iyi animasyon filmlerden. 2015’de gösterime giren bu filmde ki küçük duygu karakterlerinin sevimliliği ve yaşadığı maceraları izlerken göz yaşlarınıza hakim olamayabilirsiniz. Filmin yönetmeni Pete Doctor yine İMDB’de ilk 250’de bu filmine güzel bir yer buluyor.

Filmi izlerken hem bir çok şey öğrenecek hemde çok keyifli vakit geçireceksiniz. Karakterleri de tanıtalım. Fotoğrafta gördüğünüz karakterler soldan başlayarak; Öfke, korku, neşe, tiksinti ve öfke. Hepsini çok seveceksiniz…

Türü Farketmeden Mutlaka İzlenmesi Gereken 20 Film

14. Prestij

Christopher Nolan’ın yönetmenliği ve hikayenin akıcılığı ile Prestij filmi mutlaka izlemeniz gereken filmlerden. Filmin ilk 30 dakikasında sıkılıyor, bocalıyor gibi olabilirsiniz fakat filmin genelini duyumsamak için oldukça dikkatlice izlemelisiniz çünkü sonucunu tahmin edemediğiniz bir halde film sonlanıyor. Dünyanın en usta oyuncularının yer aldığı film dünya sinemasının en çok konuşulan filmlerinden.

 

Türü Farketmeden Mutlaka İzlenmesi Gereken 20 Film

13. Seven

Eğer filmin yönetmeni David Fincher ise korkun. 🙂 Elbette bu bir şaka fakat klasik anlatısı olan bir film beklemeyin. Çünkü Fincher karakterlere pek acımıyor yani derdi seyirci değil, söylemek istediği mesajlar. Onu usta yapan duyguları işliyor olması, derdi asla seyirci olmadığı belli olan yönetmenin bu filmde size acı bir sürprizi olabilir. Film en başarılı polisiye filmlerinden.

Türü Farketmeden Mutlaka İzlenmesi Gereken 20 Film

12. Matrix

2000’li senelerde aklı başında olan herkes Matrix furyasını hatırlar. Kim uzun bir kaban giyse Matrix espirisi dönerdi. Herkes bu filmi konuşurdu ki hala da film konuşulmaya devam ediyor. Mutlaka izleyin.

Türü Farketmeden Mutlaka İzlenmesi Gereken 20 Film

11. Başlangıç

Başlangıcın neresi olduğunu çözmeye hazırsanız bu harika Christopher Nolan imzalı filmi izlemelisiniz. Filmde harika bir oyunculuk ve öykü var. İzledikten sonra puan vermeyi de atlamayın. 🙂

Türü Farketmeden Mutlaka İzlenmesi Gereken 20 Film

10. Dövüş Kulübü

1999 yapımı kült bir film olan Dövüş Kulübü hikayesi, konusu ve teknik başarısı ile kült film olmayı gerçekten hakkediyor. David Fincher’in yönetmenliğini yaptığı film Chuck Palahniuk yazılmış Dövüş Kulübü kitabıyla aynı ismi taşıyor. Filmde Fincher’in imzasını hemen fark edeceksiniz.

Türü Farketmeden Mutlaka İzlenmesi Gereken 20 Film

9. Babam ve Oğlum

Çağan Irmağ’ın anlattığı o kadar çok duygu var ki… Hepsi de maneviyat ile ilgili. Böyle güzel hikaye anlatan, insanlara yaşamın, duyguların rengini gösteren nadide Türk yönetmenlerden. Duygusal türk filmleri denilince de akıllara ilk o geliyor. Babam ve Oğlum mutlaka izlenmesi ve izlenirken de yanınızda bolca peçete bulundurmanız gereken bir film.

Türü Farketmeden Mutlaka İzlenmesi Gereken 20 Film

 

8.Sevginin Gücü

Luc Besson tarafından yazılıp yönetilen Sevginin Gücü kocaman bir adamın küçücük kız karşısında ki duygularını anlatan harika bir baş yapıt. 1994 yapımı filmin dramatik yapısı, olay öyküsü ve metaforu en usta şekilde kullanılmış. Filmi izlerken iki tarafında duygularına dikkat edin, bir parçanız bu filmde kalabilir…

Türü Farketmeden Mutlaka İzlenmesi Gereken 20 Film

7. Prisoners / Tutsak

20013 yapımı harika bir film. Baş yapıtlar arasında yeri gösterilen filmde sanatsal bir çok öge bulunuyor. Filmin bir yağmurla başlaması ile olayların çözümünün zor olacağını hissettirirken, filmde kaybolan bir düdük ile filmde düğümlerin çözülmesi derin etki uyandırıyor. Filmde ki kırılan lavabo ve ardından şiddet sahnesinin gelmesi, o lavabo görüntüden kaybolana kadar şiddettin sürmesi… Anlam derinliği yüksek bu filmde bir çok sahne önceden sizi gelecek sahnelere filmin sonuna hazırlıyor. Bu hazırlamayı yapan film en iyi psikolojik filmler kategorisine girme konusunda filmi destekler nitelikte. Her şey insan psikolojisi dikkate alınarak çok ince bir şekilde oluşturulmuş.

Kaçırılan iki kızın babaları ve onu kaçırdığını düşünen kişiyi bu kez babaların kaçırmasını ve kızlarını bulma çabasında olan babaları konu alan filmi mutlaka izlemelisiniz.

Türü Farketmeden Mutlaka İzlenmesi Gereken 20 Film

6. Esaretin Bedeli

İMDB’de 1. sırada yerini koruyan Esaretin Bedeli izlenmesi gereken filmlerden. Filmde hapishaneye düşen ve karısını öldürmek ile suçlanan karakterin hapishane serüvenini seyredeceksiniz. Çok detay vermeden filmi mutlaka izlemenizi tekrar hatırlatalım. 🙂

Türü Farketmeden Mutlaka İzlenmesi Gereken 20 Film

5. 12 Yıllık Esaret

Siyahilerin kölelik dönemine ait bir yaşantıyı anlatan ve gerçek yaşamdan konu olan filmin sonunda göz yaşlarınızı tutmayacaksınız. 2012 yapımı film siyahilerin kölelik yaşamını anlatan en iyi filmlerden.

Türü Farketmeden Mutlaka İzlenmesi Gereken 20 Film

4. Can Dostum

Dostluğun nasıl harika bir tutku ve özveri olduğunu göreceğiniz bu filmi mutlaka izlemenizi tavsiye ediyoruz.

Türü Farketmeden Mutlaka İzlenmesi Gereken 20 Film3. 3 Aptal

Hindistan yapımı bu filmde bir yandan kahkaha atarken bir yandan ağlamamak için kendinizi zor tutabilirsiniz. Tüm güzel duyguların yer aldığı harika bir Amir Khann filmi.

Türü Farketmeden Mutlaka İzlenmesi Gereken 20 Film

2. Akıl Oyunları

John Nash’ın hayatını anlatan efsane biyografik filmlerden. Filmde şaşıracağınız bir çok sahne olmakla beraber filmin bitişi ile şaşırmaya devam edeceksiniz.

Türü Farketmeden Mutlaka İzlenmesi Gereken 20 Film

1. Yıldızlar Arası

Christopher Nolan ve Jonathan Nolan’ın senaryosunu yazdığı Christopher Nolan’ın yönetmenliğini üstelendiği mutlaka izlenmesi gereken müthiş bir bilim kurgu filmi.

Türü Farketmeden Mutlaka İzlenmesi Gereken 20 Film

ilgili yazı:

İzlenmesi Gereken Filmler Listesi

Ölmeden Önce Mutlaka İzlenmesi Gereken 10 Film

2 YORUMLAR

  1. Hemen hemen hepsini izledim gerçekten iyi seçim bunlara arınma gecesi:anarşi ve Hachiko bir Köpeğin hikayesini de ekleyebiliriz. Başkan’da vardır da benim şuan aklıma gelen bunlar

  2. Prestij izlediğim en iyi filmdi diyebilirim. Yıldızlararası da çok güzedi. Mutlaka izlenmesi gereken filmleri yazmışsınız çoğunu izledim. güzel fim yazdıgınıza göre diğerlerine izlerim. 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here