Filmler hayatımızı anlamamıza yardımcı olur. Peki, psikolojik filmler bu konuda daha mı iyidir? Elbette faydası oldukça yüksektir. Psikolojik derinlik ile işlenmiş en iyi  psikolojik filmler listesini sizler için derledik. En kült olanları seçtik. Sizde bizlerle izlediğiniz psikolojik filmleri paylaşabilir, film önerisi için sayıyı artırabilirsiniz. 🙂

En İyi Filmler – Psikolojik Filmler

En iyi filmler listesi her zaman değişim göstermiştir. Bunları kategorize edip sizler için en iyi filmler listesini bu sefer psikolojik filmler olarak derledik.

En iyi psikolojik filmler listesi

Sizler için en iyi psikolojik filmler listesi için bir derleme yaptık. Bu derlemeye ekşi sözlük yazarlarını da dahil ettik. Psikolojik filmler ekşi sözlük yazarları tarafından önerilmiş. Onların önerilerini de listemize dahil ediyoruz.

Kumrengi yazarının önerdiği üç film: Mulholland Drive, Lost Highway, Jacob’s Ladder

Shakak yazarının önererisi: The Assassination Of Jesse James filmi.

Tetanozasisi ise: Vavien ve Küçük Kıyamet filmlerini önermiş.

Dragoners’ın film önerileri ise: Stay, Memento, The Jacket, İdentity, Black Swan, The Mirrors, Eraserhead, Machinist ve 1408 filmi.

20. Das Experiment – Deney (2011)

Das Experiment, Oliver Hirschbiegel’den 2001 Alman bir gerilim filmi. Tarek, simüle edilmiş bir hapishanede sosyal bir deneyle ilgili bir gazete ilanı okur. Verilen bir ödülle, katılımcılar tam 14 günlük kalış süresini tamamlalarlar. 20 meraklı gönüllü ilk önce mahkum ve muhafızlara ayrılır ve daha sonra da rollerinde kalmaları istenir. Bilim adamları tarafından izlenen ve gözlemlenen bu deneme, insan davranışının karanlık derinliklerine bir düşüşü gösteriyor. Mahkumlar muhafızların üstünlüğünden mahrum kaldıklarından, gardiyanlar kendi ellerine geçerek zindanlarının acımasız ve vahşi uygulayıcıları haline geliyorlar. Das Experiment’i daha da güçlü kılan, zorlayıcı ve  gerçek olaylara dayanmasıdır. Stanford Hapishane Deneyi olarak bilinen film bir mahkum ya da gardiyan olmanın psikolojik sonuçları üzerine bir çalışma olarak kabul edilir.

19. Kill List – Ölüm Listesi (2011)

Öldürme Listesinde, iki eski ordu arkadaşı, Jay (Neil Maskell) ve Gal (Michael Smiley), artık daha farklı katiller olacaktır. Elindeki işini eline yüzüne bulaştıran bir tetikçinin ödeyeceği bedel oldukça ağırdır. Telafisi için çıktığı yolculukta yaşadıklarını anlatan film yayınladığı sene çok sayıda film festivalinde yer almıştır. İngiliz yönetmen Ben Wheatley’den ikinci uzun metrajlı filmi olan Kill List, grafik sahneleri içeren ve taş kalpli olmayanlar için zorlu bir film. Belki de bu yüzden en iyi psikolojik filmler listemize bu filmi de ekledik.

18. Angel Heart – Şeytan Çıkmazı (1987)

Angel Heart, Alan Parker’ın yönettiği Amerikalı bir psikolojik gerilim ve yıldızları Mickey Rourke ve Robert DeNiro’dur. 1987 yılında piyasaya sürülen film zamanın oldukça ilerisinde, kült filmler arasındadır.

Mickey Rourke, kaybolan şarkıcı Johnny Favorite’in nerede olduğunu ortaya çıkarmak için Louis Cyphere (DeNiro) adında bir adam tarafından tutulan sağlam bir özel araştırmacı olan Harry Angel’ı canlandırıyor. Yol boyunca, Angel, sık kullanılan hikayesiyle ilgili tüm bilgileri paylaşan birkaç karakterle tanışır. Ancak, Angel ile buluştuktan kısa bir süre sonra bu karakterlerin öldürülmesiyle, kendisini umduğundan çok daha fazla ilgilendiren şeyler bulur.

Rourke, en iyi performansı ve DeNiro’nun rolüne verdiği dehası olası en iyi performansı ile, Angel Heart, çok fazla yinelenen ama asla aşılmamış olan bir çarpışmaya sahip, atmosferik, zeki, kanlı bir korku filmi.

17. Tell No One – Kimseye Söyleme (2006)

Fransız gerilim yıldızlarından Francois Cluzet, 8 yıl önce karısını kaybettikten sonra sürekli kederle mücadele eden Alex Beck rolünde rol aldı. Alex, karısının canlı ve iyi olduğuna dair önemli bir ipucu aldığında, karmaşık bir olaylar zinciri onun için kaotik bir insan avına neden olur.

Marie-Josee Croze, Andre Dussollier ve Kristin Scott Thomas’ın mükemmel destekleyici kadrosuyla bu şüpheci öykü Alfred Hitchcock’un eseriyle karşılaştırılabilir.

16. Timecrimes – Suç Zamanı (2007)

2007’de piyasaya sürülen Timecrimes, zaman yolculuğuna dayanan bir İspanyol bilim-kurgu-gerilim filmi. Nacho Vigalondo’nun yönettiği ve Karra Elejalde’nin oynadığı film, CGI veya gösterişli özel efektler olmaksızın son derece düşük bir bütçeyle çekildi. Daha akıllı ve karmaşık zaman döngüsü filmlerinden bir tanesi, çılgınca tempolu ve mükemmel bir şekilde yürütülür.

Kesinlikle daha az bilinen sinemanın en iyi örneği olan sinemasal bir örnek, Timecrimes sizi sürekli ayaklarınızın üzerinde tutar ve Hector’umuzdaki gibi kendi düşüncelerinizden şüphe duymanızı sağlar.

15.  A Tale of Two Sisters – Karanlık Sırlar (2003)

Asya’nın iyice gerginlik, ürpertici atmosferini yansıtan Karanlık Sırlar en yüksek hasılatı elde eden Koreli bir korku filmi. Bu şaheser, şaşırtıcı, içten bir korku, şaşırtıcı çarpışanlarla dolu. Hikaye, bir akıl hastanesinde geçiyor.

14. The Secret in Their Eyes – Gözlerindeki Sır (2009)

Sec El Secreto de sas ojos, 2009 yılından bu yana Arjantinli bir suç dramasıdır. Juan Jose Campanella tarafından yönetilen film, Ricardo Darin ve Soledad Villamil’in yıldızları. Olağanüstü öykü anlatımı ve kusursuz oyunculuğu  sizi baştan sona bağlayacak.

1974’te Federal Adalet Ajanı Benjamin Esposito (Darin), genç bir kadının acımasız bir tecavüz ve cinayeti suçundan sorumlu tutulur. Katilin yakalanacağına ve hapiste yaşamayacağına dair kocasına  söz verdikten sonra, iki masum insan, hızlı bir sonuca ulaşmak için rakip bir meslektaş tarafından suçlanır ve tutulur.

Uzman, hikayenin sürekli olarak çözülmediği ve hala Esposito’yu rahatsız ettiği 1999’a kadar ileri ve geri hareket ettiğini anlattı. Alkol bağımlısı bir asistanla ve bir o kadar da eski bir patron olan Irene (Villamil) ile işbirliğiyle, dava yeniden açıldı. Dünya sineması için efsane filmler arasında yer alan bu film size önereceğim en iyi film önerisi diyebiliriz.

13. Jacob’s Ladder  – Dehşetin Nefesi (1990)

Dehşetin Nefesi,  Adrian Lyne’nin yönettiği ve Tim Robbins’in oynadığı psikolojik bir korku. Vietnam Savaşı’nda hizmet veren zamanının dehşetini tasvir eden Jacob Singer (Robbins) yolculuğunun gerçeği ortaya çıkarmak için şaşkınlık ve hayal kırıklığı yarattığı söyleniyor.

Jacob, posta kurumu çalışanı üniformasıyla,  New York kentinde yalnız başına uyanır. Sürekli eski karısını ve oğlu Gabe’nin (çok genç bir Macauley Culkin) ölümünü hatırlar, bu düşünceler giderek cehennem halüsinasyonları ile birleşir.

Eski Ordulu arkadaşlarıyla görüştükten sonra, aynı dehşetlerin yaşandığını hepsi öğrenir. Baş rolümüz gerçeğin terk edilemeyeceğini öğrenir.

Pek çok kişi tarafından Tim Robbins’in en iyi performansı olarak düşünülen, Dehşetin Nefesi sizi depresif, kalbi kırık bırakıp ve karıştırabilir. Bununla birlikte, böylesine güçlü, atmosferik bir çizimde, filmi tekrar izlemek isteyebilirsiniz.

12.  Blue Velvet – Mavi Kadife (1986)

Muhtemelen yönetmen David Lynch’in özlü filmi, Blue Velvet 1986 tarihli bir gizem filmidir. Başrollerini Kyle McLachlan, Laura Dern, Dennis Hopper ve Isabella Rossellini’nin oynaması, bunun karanlık, uğursuz ve aşırı bir film olması sürpriz değil.

Jeffrey (McLachlan) hastanede yatan hasta babasına bakmak için eve döner. Hastaneyi ziyaret etmek için eve giderken, bir ormanın yakınında kopmuş bir insan kulağı üzerine tökezler. Yerel polis dedektifine korkunç keşfini getirmeye karar verirken, dedektifin kızı Sandy (Dern) ile tanışır. Ve olaylar gelişir.

Blue Velvet ürpertici, rahatsız edici bir filmdir. Sadomazoşizm, şiddet ve uyuşturucu kullanımı ile ilgili sahneler ile karanlık ve rahatsız edici bir deneyimdir. Yine de, kaçırılmaması gereken parlak ve etkileyici bir sinema parçası.

11. Vertigo – Ölüm Korkusu (1958)

Yönetmen Alfred Hitchcock’un en iyi filmi olarak kabul edilen Vertigo, James Stewart ve Kim Novak’ın oynadığı karmaşık, psikolojik bir gerilim filmi.

John “Scottie” Ferguson (Stewart) emekli bir San Francisco polis dedektifi. Bir polisin ölümü ile sonuçlanan bir çatı kovalamasından sonra, Scottie baş dönmesi için mücadele eder. Eski bir kolej arkadaşının gizlice adamın karısı Madeline’i (Novak) takip etmesi için ona geldiğinde, o da bunu acımasızca kabul eder.

San Francisco’nun fantastik bir zemini ile, bu romantizm filmi çekildiği tarihin oldukça ilerisinde.

10. Inception – Başlangıç (2010)

Inception’da Dom Cobb isimli bir hırsızın, insanların zihinlerine girip rüyalarında bilgi çalması yeteneği üzerine odaklanıyor. Bu sebeple ülkesine girişi yasak olan ve bir çok şeyini kaybeden Cobb’a yeni bir görev verilir. Bu görev zihinde bir şey çalmak değil, bir şey eklemektir. Inception sinema tarihine adını altın harflerle yazdırmış, hikaye ve teknik olarak çok başarılı, efsane filmler arasında.

9. Taxi Driver – Taksi Şoförü (1976)

Zihinsel olarak istikrarsız bir emektar, New York City’de gece vakti taksi şoförü olarak çalışmaktadır. Burada, on bir yaşındaki fahişeyi serbest bırakmaya çalışırken, algılanan çöküş ve şiddet eylemine karşı dürtülerini harekete geçirmektedir. Taksi şoförünün giderek akıl sağlığını yitirmesi ya da tam aksine zihnini yeni bir evrene doğru yöneltmesini izleyeceğiz.

8. Black Swan – Siyah Kuğu (2010)

Darren Aronofsky’nin baş yapıtlarından biri olan Siyah Kuğu bir balerinin hayatını ve dans tutkusunu anlatıyor. Annesi ile olan bağını, zincirlerini, arzu ve isteklerini. Tutkuları ve kilitlenmiş benliği aktarırken Aranofsky’nin bir balerini kullanması şaşırtıcı değil. Çünkü dans filmde tutkunun simgesi.

Psikolojik gerilim filmler

Listenin geri kalan 7 filmi psikolojik gerilim filmler kategorisine tabii tutulabilir. İşlediği psikolojik derinliğin ötesinde gerilim filmleri listesinin en başında yer alan filmler.

7. Gone Girl – Kayıp Kız (2014)

Karısının ortadan kaybolması, yoğun bir medya sirkinin odağı haline geldiğinde, masum olmayabileceğinden şüphe duyulduğunda, bir adamın yapabilecekleri ve karısını anlatıyor.

6. Zodiac (2007)

1960’ların sonunda / 1970’lerin başında, bir San Francisco bir katil mektuplar ve karikatürler ile polis ile alay etmektedir. Polisin bu süreçteki takıntısı artaracak ve psikolojik bir derinlikle işlenmiş harika bir polisiye filmi izleyeceksiniz.

5. Seven – Yedi (1996)

İki dedektif, bir çaylak ve bir gazi, yedi ölümcül günahını motifleri olarak kullanan bir seri katili avlar. Sonuç nasıl olacak? David Fincher’ın usta yönetmenliği ile kült filmler arasında giren bu psikolojik film sizi derinden sarsabilir.

4. Prisoners – Tutsak (2013)

Keller Dover’ın kızı  kaybolur. Süreç bundan sonra başlayacaktır. Kaçırılan kızı için bir babanın yapabilecekleri, dedektiften beklenen umut ve kıyasıya bir yok oluş. En iyi psikolojik filmler arasında en iyilerinden.

3. Shutter Island – Zindan Adası

Zindan adasında kaybolan bir mahkumu (akıl sağlığı yerinde olmayan mahkumların olduğu bir ada) aramaya gelen iki dedektif bunlar arasında geçen süreci anlatıyor.

2. Fight Club – Dövüş Kulübü

Hayatını değiştirmenin bir yolunu arayan  uykusuz ofis çalışanın, şeytanla ilgilenen bir sabun yapımcısıyla yollarını kesiyor ve çok daha farklı şeye dönüşen bir yeraltı dövüş kulübü oluşturuyor. Bu kulüp akılları ve sınırları zorlayacak.

1 The Silence of the Lambs – Kuzuların Sessizliği

Genç bir FBI ajanı ve bir seri katil, kurbanlar aynı. Seri katili taklit eden bir deli ve FBI ajanın ondan yardım istemesi.

Bonus: En iyi psikolojik filmler 2017

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

En iyi psikolojik filmler 2017 listesine bir çok filmi dahil edebiliriz fakat en iddialı olanı olanı sizler için seçtik. Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, konusu ile diğer tecavüz sonrası intikam filmlerinden ayrılıyor, ayrıldığı nokta ise; bir annenin tecavüz sonrası yakılarak öldürülen kızının ruhunu adalete kavuşturması için yapacaklarını anlatıyor.

Benzer Yazılar

Ölmeden Önce Mutlaka İzlenmesi Gereken 10 Film

İzlenmesi Gereken Filmler

İzlemeyeni Bin Pişman Edecek Leonardo Dicaprio Filmleri – 10 Film

Mutlaka İzlemeniz Gereken Güney Kore Filmleri – 20 Film

Mutlaka İzlenmesi Gereken Beyin Yakan Filmler – 10 Film

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here