Filmler güzeldir, bazıları daha güzel. İşte o daha’lardan oluşturulmuş bir seçki sunuyorum sizlere. Bu filmleri izleyip üzerine düşünecek, filmler üzerinde yapılmış çeşitli analizleri ve okumaları araştıracak ve filmi oluşturan yönetmenlerin zekâsına ve yeteneğine hayran kalacaksınız. İzlemeniz gereken sanat filmi ile gişe filminin ayrımına burada varabilirsiniz. Bu filmler çok ufak hesaplamaların yapıldığı, sosyal ayrımı anlatan, hayatın içinden hikayeler. Film önerileri olarak bu yazımızda sanat filmlerine yer verdik. Gelin birlikte detaylı inceleyelim.

Mutlaka İzlenmesi Gereken 10 Türk Sanat Filmi

10. Pandora’nın Kutusu

Yeşim Ustaoğlu’nun senaryosunu yazıp yönettiği filmi Pandora’nın Kutusu; aile, modernizm, yabancılaşma, yalnızlaşma ve gençlik temalarını işleyen ve herkesin kendinde bir parça bulabileceği başarılı bir dram filmi.
2008 yapımı filmin başrollerini Tsilla Chelton, Derya Alabora, Onur Ünsal, Osman Sonant ve Nazmi Kırık paylaşıyor.

İstanbul’un farklı yerlerinde birbirlerinden habersiz kendi dertleriyle savaşan 3 kardeş, yaşlı anneleri Nusret Hanım’ın kaybolduğunu öğrendikleri bir telefon aldıklarında mecburen bir araya gelirler. Annelerini bulmak için doğup büyüdükleri Batı Karadeniz’deki köylerine doğru bir yolculuk başlatan bu 3 kardeş, yol boyu konuştuklarıyla Pandora’nın Kutusunu açacak ve hepsi için gergin bir süreç başlayacaktır. Alzheimer olduğu anlaşılan Nusret Hanım ile torunu Murat arasında yaşanacaklar ise filmin çok güzel bir yerinde duruyor.

9.Güneşin Oğlu

Onur Ünlü’nün senaryosunu yazıp yönettiği filmi Güneşin Oğlu, zekice oluşturulmuş senaryosuyla hem komedi hem de fantastik unsurları barındıran başarılı bir film.
2008 yapımı filmin başrollerini Haluk Bilginer, Özgü Namal, Hümeyra, Köksal Engür ve Bülent Emin Yarar paylaşıyor.

Kendini bildi bileli bir mucize bekleyerek yaşayan Fikri, sonunda aradığı mucizeyle karşılaşır ve “Güneşin Oğlu” olduğunu öğrenir. Bu mucize sayesinde ruhu çevresindeki insanların bedenine girip çıkan Fikri, sonunda bunun bir bela olduğunu anlar ve ondan kurtulmak için mucizenin kaynağını araştırmaya başlar. Bu arayış sırasında Fikri beyin dünyası alt üst olur ve olaylar çığırından çıkar.
Onur Ünlü bu filmi “fantastik bir mavra” olarak tanımlar.

8. Sonbahar

Özcan Alper’in senaryosunu yazıp yönettiği filmi Sonbahar, ağıt niteliğindeki bir dram filmi.
2008 yapımı filmin başrollerini Serkan Keskin, Onur Saylak, Megi Kobaladze, Gizem Çopur ve Raife Yenigül paylaşıyor.

Henüz 22 yaşında bir üniversite öğrencisi olan Yusuf, bir takım ayaklanmalara karışması sebebiyle hapse girer. Yaşamak için fazla zamanı kalmayan Yusuf, 10 yıl sonra sağlık problemleri sebebiyle serbest bırakılınca köyüne döner. Babası o hapishanedeyken ölmüş, ablası da evlenip şehre taşınmıştır. Yusuf’u köyde bekleyen tek kişi ise yaşlı ve hasta annesidir. Kötü ekonomisi sebebiyle hep yaşlıların kaldığı köyde Yusuf, bir tek çocukluk arkadaşı Mikail ile görüşür. Yusuf bir gün Mikail’in zoruyla gittiği ilçe meyhanesinde çalışan Gürcü bir konsomatris olan Elka ile tanışır ve ona âşık olur. Ancak Yusuf’un ne bu aşkı yaşayacak ne de annesinin onun için kurduğu evlilik hayalini gerçekleştirecek zamanı kalmıştır.

7. Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni

Yavuz Turgul’un senaryosunu yazıp yönettiği filmi Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni, yapımcılığını Türker İnanoğlu’nun üstlendiği bir dram ve komedi filmi.
1990 yapımı filmin başrollerini Şener Şen, Oktay Kaynarca, Müjde Ar, Nubar Terziyan ve Cevat Kurtuluş paylaşıyor.

60’lı ve 70’li yıllarda çektiği sayısız aşk filmiyle ünlenmiş olan Haşmet, Yeşilçam’daki aşk filmi döneminin bitmesiyle 80’lerde gözden düşer ve eski güzel günlerine dönmek için dönemin özelliklerini taşıyan toplumsal bir senaryo yazar. Haşmet, bu senaryoyu hayata geçirmek için kapı kapı dolaşıp yardım ister. Müjde Ar başrol teklifini reddedince hiç deneyimi olmayan bir kızla filmi çekmek zorunda kalır. Filmdeki fabrikatör rolü için alkolik arkadaşını ikna eder. Çekimlere başlanır ancak Haşmet’in büyük bir gayretle çekmeye çalıştığı filmini kimse onun kadar ciddiye almaz.
Türk sinemasının ekonomisinin kötü olduğu bir döneme ışık tutan Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni mutlaka izlenmesi gereken bir başyapıt.

6. Kalandar Soğuğu

Mustafa Kara ve Bilal Sert’in senaryosunu yazdığı ve Mustafa Kara’nın yönetmenliğini üstlendiği filmi Kalandar Soğuğu, dünyadaki pek çok festivalden ödülle dönmüş bir sanat filmi.
2015 yapımı olan filmin başrollerini Nuray Yeşilaraz, Haydar Şişman, Hanife Kara, İbrahim Kuvvet ve Temel Kara paylaşıyor.

Karadeniz’de, dağın başında bir köyde karısı, annesi ve iki çocuğuyla birlikte yaşayan Mehmet ve ailesi, geçimlerini sahip oldukları birkaç hayvanla sağlamaya çalışırlar. Ailesine bakmak için yevmiyeli bir işe girmeyen Mehmet bunun yerine büyük bir tutkuyla dağlarda maden aramaktadır. Bu madem arayışı sırasında ailedeki kadınların gözünden düşen Mehmet, gittikçe umutsuzluğa düştüğü bir sırada Artvin’de gerçekleşecek olan bir boğa güreşinin haberini alır ve güreşe hazırlanmaya başlar. Mehmet, boğasını da yanında sürükleyerek kaybettiği güveni tekrar sağlamak için bambaşka bir mücadeleye savrulur.
Doğanın güzelliğini ve acımasız geçeklerini gözler önüne süren bu film, umudu arayan herkesin izlemesi gereken bir arayış filmi.

5.Fikrimin İnce Gülü: Sarı Mercedes

Macit Koper ve Tunç Okan’ın senaryosunu yazdığı ve Tunç Okan’ın yönetmenliğini yaptığı filmi Sarı Mercedes, Adalet Ağaoğlu’nun ‘Fikrimin İnce Gülü’ adlı romanından uyarlanmış aksiyon, komedi ve dram türündeki bir yol filmi.
1987 yapımı filmin başrollerini İlyas Salman, Serra Yılmaz, Tuncay Akça, Menderes Samancılar ve Ferdi Akarnur paylaşıyor.

Yoksul çocukluk yılları boyunca Almanya hayalleri kurmuş olan Bayram, yaşadığı köyde dışlanan, öksüz bir insandır. Bayram bir takım uğraşlar sonunda bu hayalini gerçekleştirme fırsatı yakalar ve işçi olarak çalışmak için Almanya yolunu tutar. Bayram burada kıt kanaat yaşar ve biriktirdiği parayla sarı bir Mercedes alır. Balkız ismini koyduğu Mercedes’ine atlayan Bayram, köydeki yavuklusuna kavuşmak için mutlu mesut bir halde yola çıkar. Ancak Bayram’ın Kapıkule gümrük kapısından içeri girmesiyle birlikte yaşadığı bir takım tatsız olaylar silsilesi sonucunda, gözü gibi baktığı aracının başına gelmedik kalmaz. Köyde ise onu başka bir tatsız olay beklemektedir.

4. Sarmaşık

Tolga Karaçelik’in senaryosunu yazdığı ve yönettiği filmi Sarmaşık, dönemin en başarılı filmlerinin başında gelen bir dram filmi.
2015 yapımı filmin başrollerini Nadir Sarıbacak, Osman Alkaş, Kadir Çermik, Özgür Emre Yıldırım ve Hakan Karsak paylaşıyor.

Yükünü aldıktan sonra Afrika’ya doğru hareket eden bir geminin armatörü, sefer sırasında iflas eder ve ortadan kaybolur. Gemi Mısır’a geldiğinde, mürettebat geminin üzerinde haciz olduğunu öğrenir ve deniz hukuku sebebiyle kalan 6 kişilik mürettebatın gemiden ayrılması yasaklanır ve gemi bir demirleme limanına çekilir. Gemide kalmak için kendince haklı sebepleri olan bu insanların kalan yemek stokuyla giriştikleri 120 günlük yaşam mücadelesi ve kaptan ile gemiciler arasında yaşanan hiyerarşik mücadelenin anlatıldığı film, dönemin Türkiye’sine ışık tutan alt metinlerle örülü bir başyapıt.
Cem Karaca’nın seslendirdiği “Deniz Üstü Köpürür” şarkısı bir filme ancak bu kadar yakışabilirdi.

3. Bir Zamanlar Anadolu’da

Nuri Bilge Ceylan’ın senaryosunu yazıp yönettiği filmi Bir Zamanlar Anadolu’da, “21. Yüzyılın 100 Harika Filmi” listesindeki tek Türk filmi olarak 54. sırada yer alan psikolojik bir dram filmi.
2011 yapımı olan filmin başrollerini Taner Birsel, Muhammet Uzuner, Fırat Tanış, Yılmaz Erdoğan ve Ercan Kesal paylaşıyor.

Anadolu’nun bozkırında Doktor Cemal, savcı Nusret, komiser Naci, Arap Ali, muhtar ve bir grup polis bir cinayet soruşturması için bir araya gelmiştir. Kendileriyle birlikte gelen katil Kenan’ın yönergeleriyle hareket eden bu konvoy, gömülü olan bir cesedi aramaktadır ancak Kenan, cesedin yerini bir türlü hatırlayamamaktadır ve tarif ettiği yerlerin hep birbirlerine benzemesi üzerine bu arayış giderek uzamaktadır. Gerçek bir hikâyeden esinlenerek oluşturulmuş olan bu film izleyicilere gerçekçi bir Anadolu tahlili sunuyor.

2. Kosmos

Reha Erdem’in senaryosunu yazıp yönettiği filmi Kosmos, fantastik unsurlar barındıran bir dram sanat filmi.
2010 yapımı filmin başrollerini Serkan Keskin, Türkü Turan, Nadir Sarıbacak, Sermet Yeşil ve Saygın Soysal paylaşıyor.

Dağların içinden ağlayarak, sanki birilerinden kaçar gibi koşarak gelen Kosmos, küçük bir Anadolu kasabına giriş yapar. Burada bir derede boğulan bir çocuğu ölümden kurtarır ve bu sebeple köylüler tarafından hürmetle karşılanır. Kendini köylülere Battal olarak tanıtan Kosmos, bilgece sözler eden anormal bir insandır. Onu hiç yemek yerken ya da uyurken görmeyiz. Sadece çay içer ve kesme şeker yer. Kosmos’un gelmesiyle kasabada bir hırsızlık silsilesi başlar ve Kosmos’un iyileştirme gücünü keşfeden köylüler hastalıkları için ondan medet ummaya başlar. Ancak olaylar çığırından çıkar ve aşkın peşinde olan Kosmos, kendisini yeniden kaçtığı gerçeklerde bulur.

1.Tabutta Rövaşata

Bir diğer sanat filmi Derviş Zaim’in senaryosunu yazıp yönettiği filmi Tabutta Rövaşata, yaşanmış bir olaydan uyarlanmış bir dram filmi.
1996 yapımı olan filmin başrollerini Tuncel Kurtiz, Ahmet Uğurlu, Ayşen Aydemir, Uğur Algan ve Şerif Erol paylaşıyor.

Rumeli Hisarı sokaklarında yaşayan bir evsiz olan Mahsun, işi gücü olmayan bir garibandır. Tek sevdası araba çalmak olan Mahsun, çaldığı arabalarla sabaha kadar dolaşır, daha sonra da arabanın içini temizleyerek kendine ait tüm izleri yok eder ve aracı çaldığı yere geri bırakır. Bu sevdası yüzünden Mahsun, sürekli karakola alınıp dayak yer ancak sevdasından vazgeçmez. Mahsun’un tek dostları balıkçılardır ve balıkçı dostlarından biri olan Reis ona kol kanat gerer. Onun sayesinde kahvenin tuvaletinde iş bulur ve bir gün bu tuvalete giren eroinman bir kız Mahsun’un dünyasını yıkıp onu allak bullak edecektir.

İlgili yazılar:

Sinema Tarihinin En İyi Aşk Filmleri – 100 Film

Ağlatma Garantili Duygusal Filmler – 28 Film

2000 Sonrası Çekilmiş En İyi Dram Filmleri – 50 Film

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here