Çocukların psikolojileri yaşadıkları aile içerisinde ilk önce şekillenir ardından çevreninde katkısıyla çocuğun kişiliği oluşmaya başlar. Kendi ailenizin sizi yetiştirirken yaptığı yanlışları büyüdükçe gördünüz ve kendi çocuğunuzda bu yanlışları yapmak istemiyorsunuz. Çocuğunuzu en iyi şekilde yetiştirmek için elinizden geleni yapmak istiyorsunuz ve doğru bilinen yanlışları yapmak istemiyorsunuz. O halde kendinizi çocuk psikolojisi konusunda geliştirmeli ve çocuklarınız için neler yapmanız gerektiğini öğrenmelisiniz. Bu konuda yapabileceğiniz ilk şey çocuklarınızın nasıl bir insan olmasını istiyorsanız ona öyle davranmanız olacaktır. Ardından çocuk psikolojisi konusunda yazılmış birbirinden güzel ve sizi geliştirecek kitaplarla tanışabilirsiniz. Bu şekilde çocuğunuzun gelişimi için yapabileceğiniz en güzel adımlardan birini atmış olacaksınız. Çocuk gelişimi konusunda yazılan birbirinden öğretici 7 çocuk psikolojisi kitabı ile karşınızdayız.

Çocuk Psikolojisi Konusunda Size Yardımı Dokunacak Kitaplar 

ÇOCUK PSİKOLOJİSİ -Tuncel Altınköprü

Anne, baba ve öğretmenlerin çocukları tanımak, onların yetenek ve becerilerinin oyunla nasıl geliştirileceğini öğrenmelerini sağlayacak bu kitapla çocuk psikolojisi konusunda bilmediğiniz çok şeyin olduğunu göreceksiniz. Çocuğunuza ahlaki değerleri, sorumluluk sahibi olmayı, sevgiyi, saygıyı, yaşama sevincini, arkadaşlık kurmayı ve sürdürmeyi öğretecek olan bu kitapla çocuğunuzu okul öncesinden okula hazırlayacaksınız.

Kardeş Rekabeti – Adele Faber,Elaine Mazlish 

Mutlu bir aile yaşantısı için birlikte yaşamayı öğrenmek zorundayız. Çocuklarınızın neden kavga ettiklerini, birbirlerini kıskandığı zaman ne yapmanız gerektiğini, çocuklarınızı kıyaslamanın tehlikelerini ve onların iyi geçinmeleri için neler yapmanız gerektiğini bu kitap yardımıyla öğreneceksiniz. Kardeş çatışmasını önlemek ve çocuklar arasındaki rekabeti işbirliğine çevirmenin yollarını bu kitap sayesinde öğreneceksiniz.

Tanıtım Bülteninden;

“Çocuklarımıza farklılıklarına rağmen bir arada yaşamayı öğretebiliriz” diyen Adele Faber ve Elaine Mazlish bu kitapta anne babalara çocuklarının çatışmalarıyla başa çıkabilmek için basit ama etkili yöntemler sunuyorlar.

Çocuklarda Dikkat Geliştirme – Erdinç Güllü

Kim çocuğunun dikkatli olmasını, her dinlediğini aklında tutmasını istemez ki? Tüm anne babaların en büyük isteklerinden biridir bu. Peki çocuğunuzun daha dikkatli olmasını sağlayacak pratik bilgilerin olduğunu size söylesek bunları biran önce öğrenmek istemez misiniz? O halde bu kitap bu isteğinizi en güzel şekilde gerçekleştirecek ve bu konuda size ışık tutacak.

Tanıtım Bülteninden;

Dikkatli çocuk: Dersi iyi dinler Konuları kolay anlar Öğrendiklerini aklında uzun süre tutar Sınavlarda dikkat hatası yapmaz! Öyle ise çocuklarınızın dikkatinin daha keskin, hafızasının daha güçlü olmasını istemez misiniz? Bu kitapta çocuklarınızın dikkatini ve hafızasını geliştireceğiniz pratik öneriler bulacaksınız. İlkokuldan üniversite hazırlığına kadar okul hayatının iyi gitmesini ve her türlü sınava daha etkin hazırlanmalarını sağlayacaksınız. Kitapta yer alan, çocuğunuzla beraber uygulayabileceğiniz birbirinden ilginç dikkat ve hafıza geliştirici egzersizler sayesinde çocuklarınız eğlenerek dikkatlerini arttıracak!

Çocukların En Çok Sorduğu 50 Soru – Susan Bartell 

Çocuklarınız öyle sorular soruyor ki, bu sorular karşında nasıl cevap vereceğinizi bilemiyorsunuz. Üstelik vereceğiniz cevaplarla çocuğunuzun aklında kalıcı izler bırakmakta istemiyorsunuz. O halde size yardımcı olacak bu kitapla tanışmak için daha ne bekliyorsunuz?

Tanıtım Bülteninden;

-Ödevimi yapmama yardım eder misin?
-Sizin yatağınızda uyuyabilir miyim?
-Tanrı nerede?
-Benimle oynar mısın?
-Okula gitmek zorunda mıyım?
-Beş dakika daha bilgisayar oyunu oynayabilir miyim?
-İşe gitmesen olmaz mı?
-Ben nasıl doğdum?
-Büyünce seninle evlenebilir miyim?

Tek Çocuk Sendromu – Jill Pitkeathley, David Emerson

Tek çocuk yetişen anne babalar, yaşadıkları problemlerle çocuklarının karşılaşmalarını istemezler. Bu psikolojiden çocuklarının etkilenmemeleri için çareler aramaya başlarlar. İşte bu arayışlara son verecek olan bu kitapla çocuklarınızın psikolojisinin olumsuz etkilenmesine izin vermeyeceksiniz.

Tanıtım Bülteninden;
“Okumuş olduğum en iç rahatlatıcı kitaplardan biri.”
-Virginia Ironside, ‘The Independent’-

A’dan Z’ye Pozitif Çocuklar Yetiştirme – Alan E. Kazdin

Çocuğunuzu yetiştirirken karşılaştığınız problemlerle nasıl başa çıkacağınızı size hikayelerle öğreterek, pozitif bir çocuk yetiştirmenize yardımcı olacak bu kitapla en kısa sürede tanışmalısınız.

Tanıtım Bülteninden;
“Öğretmeni ona evde ne yaptığımızı sordu ve âdeta yepyeni bir çocuk gibi göründüğünü söyledi.” Huysuzluk, kavga çıkarma, sorumluluktan kaçınma gibi pek çok soruna kesin çözümler…

Çocuğunuzla İşbirliği Yapın!

Size meydan okuyan bir çocuk yetiştirmek istemiyorsanız, çocuğunuzla işbirliği yaparak yaşayacağınız problemlere çocuğunuzla beraber meydan okuyun.

Tanıtım Bülteninden;

Bu kitapta yer alan araç ve becerilerle mutlu, kendine güvenen, disiplinli çocuklar yetiştirme hedefine ulaşabilir ve bu süreçten keyif alabilirsiniz!

Çocuklarda Dikkat Eksikliği başlıklı yazımızı okumak ister misiniz?

12 YORUMLAR

 1. Bu listenin en başında adem güneş te olmasi gerekiyordu. Adem Güneş Türk ahlak yapısına en iyi Pedagog olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

 2. Çocuk psikolojisi kitabını okurken yazarına çok dikkat etmek gerekiyor. Çocuk yetiştirmede evrensel kriterler olduğu gibi lokal ve kültürel etkiler bulunmaktadır. Ondan dolayı çok iyi bir harmanlama yapmak gerekiyor. Alman bir yazarın yazdığı çocuk psikolojisi kitabındaki şeyleri Türk çocuğuna uygulamaya başladığınızda ortaya çok saçma ve karışık şeylerin çıkabilme ihtimali var. Çocuk psikoloji kitap kategorisinde ilk okunması gereken yazar kesinlikle Adem Güneş’tir. Timaş yayınlarından çıktı.

 3. Kesinlikle katılıyorum. Türk ahlak yapısına uygun ve ışık tutacak çözümlerle Adem Güneş’in kitaplarındanda faydalanmak gerek. Zira kitaplarında kullandığı ifade ce çözümler oldukça anlaşılır ve uygulanabilir.

 4. adem güneş fanları biraraya gelmiş haluk yavuzer var ondan bahseden yok.turk ahlak yapısı yuzde 49 un ahlakıysa kalsın alman ekoluyle yetişsin

 5. “Turk ahlak yapisi” nasil acaba cok merak ettim. Var olmayan bir sey oldugu icin herkes kitaplarda ariyor, sorsan nasil bir yapi kendileri de bilmez.

 6. Kültürel farklılıklar elbetteki önemli.öncelik kendi yazarlarımız arasından araştırlılmalı ama dünyaca ünlü bu alanda çalışmalar yapmış kişilerde göz önünde bulundurulmalı,zira bazı şeyler evrenseldir.size uygun olmayanları eleyemiyorsanız bence yeterince iyi değilsiniz demektir.Ben şahsen haluk yavuzeri,nevzat tarhanı,leyla navaro yu adem güneşi vs biçoğunu beğenirken,adem beyi annebabalara da
  ha uygun bulmaktayım.zira anlaşılır ve uygulanabilir diye düşünüyorum.

 7. 6 yaşında bir oğlum var son 2 aydır çok değişti hicbiseyden mutlu olmuyor hiç söz dinlemiyor benim de sabrim tükendi kırıcı oluyorum soylememem gereken sözleri söylemeye başladım çok zor durumdayım ne olur bana yardım edin

  • Sayın Sezen Sol öncelikle merhaba, inanın bende aynı durumdaydım çaresiz ne yapacağımı bilemez haldeydim, okuldan şikayet etraftan şikayet ele avuca sığmayan söz dinlemeyen aksi huysuz bir oğlum var-dı. Pedegog Adem Güneş hocanın youtube ‘da videoları var düzenli olarak onları takip ettim vede ediyorum . İnanın doğru yaptığımı sandığım birçok şeyi yanlış yaptığımı aslında çoğu sorunun benden ve aile büyüklerinden kaynaklandığını farkettim. Oturup konuşup kendimize çeki düzen verdik. O bahsettiğim videokarıda izleyip iyice özümseyip hatalarımızı düzeltmeye çalıştık. Gerekse ben izledim onlara anlattım eşime anlattim tek tek üşenmeden. Evde sürekli oto kontrol halindeyiz. Özellikle size tavsiyem “pedegoji okulu 7” yi izlemeniz ve sonra diğer videoları eminim çok faydasını göreceksiniz. Şimdiden faydalı olacağını umarak iyi akşamlar diliyorum 🙂

  • Çocuğunuzun her istediğini yapmayın. Yaşının üstünde özgürlüklere sahip olmasın. Onu mutlu etmek için çeşitli yollar aramayın bir süre,bu süre sonrası üzerine düşülmemenin ne olduğunu anlayan çocuk,eskiden sahip olduğu şeyin değerini bilir belki.

 8. Yorumlara bakınca sahiden Türk ahlakı ve Adem Güneş olayına bir kez daha baktım 🙂 Atalay Yörükoğlu ve Haluk Yavuzer benim çok faydalandığım bilim insanlarıdır.

 9. Çocuğunuz Sizden Ne Bekliyor – Şule Yazgan & Prof. Dr. Yankı Yazgan isimli, doğumdan 7 yaşa kadar anne babalar tarafından çocuk yetiştirme üzerineen çok sorulan sorulardan oluşan soru-cevap tarzındaki kitabı da tavsiye ederim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here