Vine kankileri denince aklınıza kimler gelirdi? Benim aklıma ilk gelen Karya ve Ahmet. İkisinin dostluğu da çok eskiye uzanıyor. Röportajdan anlayacağınız üzere yıllardır süren çok güzel bir arkadaşlıkları var. İkisi de çok sevecen ve cana yakınlar. Bu yakınlıkları doğal olarak samimiyeti yani bizim aradığımız o ışığı doğuruyor. Karya müzik tutkunu. “Müziğin hayatımda bir yeri yok aslında müzik benim hayatım”.sözü ile onun müziğe ne kadar bağlı olduğunu görebiliriz. Sanatın farklı dallarına da ilgi duyan Karya tam bir sanat adamı. Umarız hep bu yolda, güzelliklerle devam eder sanat hayatına. Gelin bu keyifli röportajı hep beraber okuyalım.

karya candar

Röportaj: Hilal İpekçi

Kimdir Karya Candar?

Öğrenciyim. Müzikle uğraşmaktayım. Küçüklüğümden beri tiyatro ya merakım var. Genellikle arkadaşlarımla vakit geçiririm. Şu dönemde bir radyo programı yapıyorum. Arkadaşlarımla kurduğum bir prodüksiyon şirketimiz var, çocukluğumdan beri kamera önünde ve sahne ile ilgili şeylere merak var ve yaptıklarım bu şekilde şekilleniyor.

Vine çekmeye nasıl başladın?

Ahmet’le birlikte çocukluk arkadaşız. Vine’dan uzun zaman önce biz video çekip Youtube’a ekliyorduk. Vine’ı bir arkadaşımın vesilesi ile öğrendikten durdurma özelliği ile farklı şeyler yapabiliriz diye düşündüm. Asıl olarak bir arkadaş vesilesi ile diyebilirim.

Ahmet Aksöz ile ayrılmaz ikili gibisiniz, nasıl tanıştınız?

Biz çok küçükken tanıştık. Aynı okuldaydık, aynı basket takımındaydık, aynı sitede oturuyorduk. Daha sonra aynı lisede okumaya devam ettik. Tatillerde beraberdik. Günde üç kez falan görüşüyoruz. Aslında gurubumuzda iki kişi daha var çocukluğumuzdan devam eden bir arkadaş gurubuyuz, bunlara ek gurubumuzda bir o kadarda kız arkadaşımız bulunuyor.

Vine fikirlerini nasıl buluyorsunuz?

Genelde bizim yaptığımız şeyler hayatımızda yaşanan şeyler. Normalde  gün içerisinde hep beraberiz, uzun süredir arkadaş olmamızın getirdiği şeylerden biri aynı şeylere gülüyoruz. Bir şey gördüğümüz bunu çekelim diyoruz ve çekiyoruz.

Vine’da gördüğümüz Karya ile normal hayattaki karya arasında ne gibi farklar var?

Aslında bunu Ahmet’e sorabilirsiniz. 🙂 Vine’da ki kadar bağırmam. Genelde tek bir karakter üzerinden değil olaylara nazaran gidiyoruz. Normal arkadaşa çakal arkadaş karakterlerine benzediğimiz söylenemez.

Vine sana ne gibi özgürlükler sağladı?

Vine’ın şöyle bir avantajı oldu, sosyal medya üzerinden her şey yürümeye başladı. Tekonolojik bir devirde yaşıyoruz, teknoloji artık bir güç. Artık yaptığımız şeyleri insanlara gösterebiliyoruz. Kendimizi, kendi mizahımızı gösterme açısından çok etkili oldu. Ahmet bu durumun avantajlarından kendi alanında ben ise müzik alanında faydalanabiliyorum. Bir de menajerliğe imza attık. Turne tadında bir şeyler yapmaya başlayacağız. Keza radyo programı içinde aynı durum geçerli. Önceden de radyo programı yapıyorduk fakat şimdi bunu insanlara gösterme fırsatımız oluyor.

Etkileşim nasıl oluyor?

Güzel tepkiler alıyoruz, insanlar samimi bulduklarını söylüyor, biz işin samimiyet ötesine geçmesine istemedik. Gittiğimiz söyleşilerde olsun, başka yerlerde olsun bizi samimi bulduklarımızı söylüyorlar. Gönderme olduğunu söyleyenler, bak aynı sen aynı sen diyenler oluyor.

Vine ile birlikte hayatında neler değişti?

Hayatımızda çok fazla bir şey değişmedi. Aynı şekilde devam ediyoruz. Hayatımıza artı olarak yaptığımız işleri göstermemiz fırsatımız oldu.  Sonuç olarak üniversite öğrencileriyiz, bize bazı kapıları araladı diyebilirim. Kendimizi geliştirmemiz için bize bazı kapılar açtı. Normal de dışarıda tanınma şansımız yoktu, bu tarz yenilikler Vine ile hayatımıza girdi. Babam da müzisyen küçüken gelip babamla fotoğraf çekilmek isterlerdi. Şimdi babama fotoğraf makinesini verip benimle fotoğraf çektirmek istemeleri ile ben ufak bir haz duymaya başladım.

Sevgili tepkilerine Vine’larla gönderme yapıyorsunuz? Gerçekten bu şekilde mi düşünüyorsunuz.?

Kesinlikle öyle değil. Şöyle bir durum var. Bizim yaptıklarımızın bazıları abartı olsa da böyle kızlar da var. Zamanımızda olan ilişkilerimiz ve gözlemlediğimiz ilişkilerde bu tarz kızlar gördük. Bütün kızlar trip atar gibi bir şey söylemiyoruz ama trip atmayan yönlerini koysak komik olmaz. Bu tarz bir bakış açımız yok fakat komik olanlar  bunlar olduğu için bunları tercih ediyoruz diyebilirim.

Müzik yapıyorsun, Peki, müziğe nasıl başladın?

Babam müzisyen. Ege müziklerini dinleyerek büyüdüm. Babamın dinlediği müzik tarzları arasında sadece türkü yoktu, jazz, blues, eski klasikler olsun hercai müzik dinleme fırsatım oldu.  Küçük yaşta piyano çalmaya başladım, 6 yıl piyano çaldım. Sonrasında 2 resital verme imkanım oldu. Hocam memleketine dönünce bende başka bir hoca ile çalışmaya başladım memnun kalmayınca gitara döndüm. Sonra elektro gitar ve şan derken bir gurup kurduk. Çoçukluktan olan arkadaşlarımla. Güzel tepkiler alınca Ankara’da belli yerlerde çaldık. Biraz da sosyal medyanın verdiği artılarla beraber menajerlik teklifi aldık.  Şimdi işleri biraz daha büyütmeye bşaladık.

Müziğin hayatında ki yeri nedir?

Müziğin hayatımda bir yeri yok aslında müzik benim hayatım diyebilirim. Şuan işletme okuyorum fakat yapmak istediğim iş kesinlikle müzik veya tiyatro. Küçüklüğümde 3 sene kadar Ankara tiyatrosunda eğitim almıştım. O zamanda bir sahne tozunu orada yutmuştum. Her insanın keyif aldığı şeyler vardır, benimi içim tiyatro ve müzik bunların başında geliyor.

Neden İşletme?

60’lardaki beat kuşağının çok güzel bir felsefesi vardı; önemli olan son değil, önemli olan senin seçtiğin yoldur, diye anlamı sonda aramamak gerekir. Yolda yaptığın şey için an önemlidir. Şimdi o anı devam ettirmek içinde, belli şartlarda elinde bir meslek olması gerektiğini düşünüyorum. Babam inşaat mühendisiydi ama müzik yaptı. İşletmeye, pazarlamaya merakım oldukça fazla.  İleride kendimi masa başı işinde hayal edemedim. Ama insanın bir yerde kendini garantiye alması gerektiğini düşünüyorum.

İlerde ne yapmayı düşünüyorsun?

İlk olarak okulumu bitirirken bir yandan bir yerlerde müzik alanında tutunmak istiyorum. Önümüzdeki senelerde müziği hayatımı kazanabileceğim bir yöne çekmek istiyorum. Daha büyük yerlerde sahne  almak, imkan olursa bir albüm çıkarmak gibi planlarım var. Yanı sırada belki o zamana kadar arkadaşlarla kendi filmlerimizi çekmek isteriz. Bu ayarlarda gitmek istiyorum. Şuan ki hedefim okul bitmeden bir şeyler yapabilmek.

Karya Candar’ın Bazı Vine’ları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here