Günümüzde hastalıkların hemen ardından nane limon neye iyi gelir sorusu sıkça sorulmaktadır. Günlük yaşantımızda yolda yürürken, toplu taşımada veya evde her an hasta birini görmek mümkündür. Özellikle kalabalık şehirlerde ve mevsimsel hava değişimleri esnasında birçok insan üşütür ve hasta olur. Hastaneler bu dönemlerde burun akıntısı ve baş dönmesi vb. şikâyetlerle gelen hastalarla dolup taşmaktadır. Hal böyle olunca hastanelerin kalabalıklığına tercihen çareyi evde kendi usulleriyle halletmeye çalışanlar da vardır. Komşulardan duydukları karışımları, internette okudukları metinleri ve televizyonda izledikleri bitkisel karışım reçetelerinin hepsini deneyerek şifa ararlar. Fakat bir ikili vardır ki, gönüllerin baş tacı desek yanında az kalır. Azıcık burnu akanı, midesini üşüteni ya da halsiz hissedeni bile onda arar çareyi. Tabii ki nane limondan bahsediyoruz. Bu kadar ilgiyi görünce, “nane limon neye iyi gelir?” diye sormak yerine “nane limon neye iyi gelmez ki?” diye sorası geliyor tabii insanın.

Nane limonunu sade seveni de vardır, içine başka baharatlar katarak seveni de vardır, hiç sevmeyeni de vardır. Ama her insanın hayatında en az bir kez olsun nane limon içmişliği olduğundan da şüphemiz yoktur. Hatta şifalı bitkiler meraklılarının “Nane limon zayıflatır mı?” ve “Nane limon gribe iyi gelir mi?” gibi soruların da cevaplarını aradıklarını duyar gibiyiz. O zaman ağız sulandıran nane limonun mis kokusu eşliğinde faydalarını, zararlarını, yapılışını ve diğer tüm özelliklerini beraber inceleyelim.

Genellikle soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi hastalıklara iyi geldiği düşünülse de, nane ve limon aslında çok fazla iyi şeye iyi gelir ve kullanım alanları düşünüldüğünden çok daha fazladır. Öncelikle C vitamini bakımından zengin bir çaydır ve soğuk algınlığına iyi gelir. Zihni açar ve boğazdaki enfeksiyonları kurutarak nefes kokmasını giderir. Vücudu mikroplardan koruyarak yorgunluk ve halsizlik hissini engeller. Sinir sistemlerini rahatlatır. Mide rahatsızlıklarına ve gaz sıkışmalarına da iyi gelecektir.

NANE LİMON ZAYIFLATIR MI?

Kilolarından şikayetçi insanlar buldukları her bitki çayını zayıflatıcı bir etkisi olduğunu düşünerek tüketirler. Nane limon çayı zayıflatır mı sorusunun cevabı çok açıktır. Tek başına değil ama diyet yaptığınız esnada tüketirseniz yağ yakmada size oldukça faydası dokunacaktır. Üstelik tüketildikten sonra bünyeyi uzun müddet tok tutma özelliği sayesinde sizin abur cubur yeme isteğinizin önünü keser ve kilo vermenize yardımcı olur.

NANE LİMON ÇAYININ TARİFİ

Günümüzde nane limon neye iyi gelir sorusunun cevabını arayan birçok insan vardır. Nane limonun saymakla bitmeyen faydalarını öğrenenler hemen bu bitki çayını yapmak isterler. Nane limon çayının yapımı oldukça basittir. Tek bir kişi için yapılacaksa, öncelikle bir cezveye ya da minik bir çaydanlığa 8- 9 adet taze nane yaprağı koyunuz. Nane ve limonu ekledikten sonra, bu karışımın içerisine tahmini göz kararı 1,5 su bardağına gelecek kadar su ekleyiniz ve ocağa koyunuz.  Çayınız kaynayıp, 5- 10 dakika demlendikten sonra, bir süzgeç yardımı ile bardağınıza doldurarak nane limon çayınızı büyük bir keyifle içebilirsiniz. Eğer tadı acı gelmişse ve şeker kullanan biri iseniz, içine biraz şeker ekleyerek de tüketebilirsiniz. Şeker kullanmayıp tadını acı ve ya farklı bulanlar ise, şeker yerine bal tercih edebilirler.

NANE LİMON GRİBE İYİ GELİR Mİ?

Nane limon çayının yapımı kolay ve faydaları çok olunca “Nane limon çayı gribe iyi gelir mi?” sorusu da insanın aklını karıştırıyor. Nane limon çayının en çok bilinen özelliği zaten soğuk algınlığına iyi gelmesidir. Nezle ve grip gibi hastalıklarına yakalanan kimseler nane limon çayını tükettiklerinde vücut dirençleri artar. Astım ve bronşit gibi hastalıklara iyi gelmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here