Nanenin faydaları arasında bir çok önemli besleyici özellik bulunur. Nane, çay ve alkollü içeceklerden soslara, salatalara ve tatlılara kadar çeşitli yiyecek ve içeceklerde popüler bir  malzemedir. Bitkinin yemek yemesi bazı sağlık yararları sağlarken, araştırmalar nane ürünlerinin sağlık faydalarının bir kısmını cilde uygulamaktan, aromasını solumaktan veya bir kapsül olarak almasından kaynaklandığını göstermektedir.

1. Genellikle büyük miktarlarda tüketilmese de, nane adil bir miktarda besin içerir

1/3 fincan veya yarım 14 gram içinde bulunan besin değerleri

Kalori: 6
Fiber: 1 gram
A vitamini: RDI’nın% 12’si
Demir: RDI’nın% 9’u
Manganez: RDI’nın% 8’i
Folat: RDI’nın% 4’ü
Dinamik aroması nedeniyle, nane genellikle küçük miktarlarda yemek tariflerine eklenir, böylece 1/3 fincan bile tüketmek zor olabilir. Ancak, diğer malzemeler arasında nane içeren bazı salata tariflerinde bu miktara yakın ekleme yapabilirsiniz.

Nane, özellikle göz sağlığı ve gece görüşü için kritik olan yağda çözünen A vitamini kaynağıdır.

Özellikle diğer otlar ve baharatlarla karşılaştırıldığında, güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Antioksidanlar vücudunuzu oksidatif strese karşı korur, serbest radikallerin neden olduğu hücrelere zarar verir.

2. İrritabl Bağırsak Sendromunu Geliştirebilir

İrritabl bağırsak sendromu (IBS) yaygın sindirim sistemi bozukluğudur. Mide ağrısı, gaz, şişkinlik ve bağırsak alışkanlıklarındaki değişiklikler gibi sindirim semptomları ile karakterizedir.

IBS tedavisi genellikle diyet değişiklikleri ve ilaç almakla birlikte, araştırmalar nane yağının bitkisel bir ilaç olarak kullanılmasının da yararlı olabileceğini göstermektedir.

Nane yağı, IBS semptomlarını sindirim sisteminin kasları üzerindeki rahatlatıcı etkileri ile hafifletmeye yardımcı olduğu düşünülen mentol adı verilen bir bileşiği içerir.

IBS’li 700’den fazla hastayı içeren dokuz çalışmanın gözden geçirilmesi, nane yağı kapsülleri almanın IBS semptomlarını plasebo kapsüllerinden anlamlı olarak daha fazla artırdığını bulmuştur.

Bir çalışma, dört hafta boyunca nane yağı alan hastaların% 75’inin, IBS semptomlarında, plasebo grubundaki hastaların% 38’inde iyileşme gösterdiğini göstermiştir.

3. Hazımsızlığı Rahatlatmaya Yardımcı Olabilir

Nane de mide ve hazımsızlık gibi diğer sindirim sorunlarının giderilmesinde etkili olabilir.

Sindirim yolunun geri kalanına geçmeden çok uzun süre midede oturduğunda ortaya çıkabilir.

Hazımsızlığa sahip kişilerde yapılan bir klinik çalışma, kapsüllerde alınan nane yağı ve kimyon yağı kombinasyonunun, hazımsızlık tedavisinde kullanılan ilaçlara benzer etkilerinin olduğunu göstermiştir. Bu, mide ağrısını ve diğer sindirim belirtilerini iyileştirmeye yardımcı olmasıdır.

IBS’ye benzer şekilde, nane’nin, taze veya kurutulmuş yapraklardan ziyade, hazımsızlıktaki kullanılmış nane yağını rahatlatma yeteneğini vurgulayan çalışmalar.

4. Beyin Fonksiyonunu Geliştirebilir


Nane yutulmasına ek olarak, bitkinin esansiyel yağlarının aromasını solumasının, gelişmiş beyin fonksiyonu da dahil olmak üzere sağlık yararları sağlayabileceği iddiaları vardır.

Bir çalışma bu yağların , uyanıklığı artırdığını ve hayal kırıklığı, endişe ve yorgunluk düzeylerini azalttığını ortaya koymuştur.

Bununla birlikte, tüm çalışmalar, nane yağının beyin fonksiyonuna fayda sağlayabileceğini kabul etmemektedir. Bir çalışma, yağın aromasının canlandırıcı olmasına ve daha az yorgunluğa neden olmasına rağmen, bunun beyin fonksiyonu üzerinde hiçbir etkisi olmadığını bulmuştur.

Neyin işe yarayıp neyin işe yaramadığını anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

5. Emzirme Ağrısını Azaltabilir

Emziren anneler genellikle emzirmeyi ağrılı ve zor hale getirebilecek çatlak meme uçlarıyla karşılaşırlar.

Çalışmalar cilde nane uygulama emzirme ile ilgili ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Bu çalışmalarda, emziren anneler, her beslemeden sonra memenin etrafındaki alana çeşitli şekerler uyguladılar. Tipik olarak, kendi başlarına esansiyel bir yağ kullandılar veya jel veya su ile karıştırdılar.

Bir çalışma, emzirmeden sonra nane suyunun tatbik edilmesinin, meme başı ve areola çatlaklarının önlenmesinde ifade edilen anne sütünden daha etkili olduğunu göstermiştir ki bu da daha az meme başı ağrısına neden olmuştur.

Benzer bir çalışma da, nane jeli uygulayan annelerin sadece% 3.8’inin meme başı çatlakları yaşadığını, buna karşılık lanolin kullananların% 6.9’una ve plasebo kullananların% 22.6’sına sahip olduklarını göstermiştir.

Ayrıca ek bir çalışma, her emzirmeden sonra mentol esansiyel yağı uygulayan annelerde meme başı çatlaklarının ağrısının ve şiddetinin azaldığını göstermiştir.

6. Soğuk Semptomları İyileştirir


Birçok reçetesiz soğuk algınlığı ve grip tedavisi, nane yağında ana bileşik olan mentol içerir.

Pek çok insan, mentolün tıkanıklıktan kurtulabilmesi ve hava akışını ve nefes almasını iyileştiren etkili bir nazal dekonjestan olduğuna inanır.

Bununla birlikte, çoklu çalışmalar mentolün dekonjestan fonksiyona sahip olmadığını göstermektedir. Bununla birlikte, araştırmalar ayrıca mentolün nazal solunumu geliştirebileceğini göstermektedir.

Bu, mentol bir dekonjestan olarak çalışmadığı halde, insanların burnundan daha kolay nefes aldıklarını hissetmelerini sağlayabilir.

Bu, soğuk algınlığı veya gripten etkilenen kişilere en azından biraz rahatlama sağlayacaktır.

7. Kötü Ağız Kokusunu Engeller


Nane aromalı çiğneme sakızı insanların kötü nefesini önlemeye çalışırken ya da kötü nefeslerden kurtulmaya çalışırken elde ettikleri ilk şeylerden biridir.

Uzmanlar, bu ürünlerin çoğunun kötü kokulu nefesi birkaç saat süreyle maskeleyebileceğini kabul ediyor. Bununla birlikte, sadece kötü nefesi örtbas ederler ve ilk sırada kötü solumaya neden olan bakterileri veya diğer bileşikleri azaltmazlar.

8. Diyetinize Eklemek Kolay


Yeşil salatalara, tatlılara, smoothie’lere ve hatta suya kolayca nane ekleyebilirsiniz. Nane çayı, diyetinize dahil etmenin bir başka popüler yoludur.

Bununla birlikte, nane sağlık yararlarını gösteren çalışmaların çoğu gıda ile yaprakları yeme içermiyordu. Bunun yerine nane bir kapsül olarak alınmış, cilde uygulanmış veya aromaterapi ile solunmuştur.

Sağlık amacıyla nane kullanıldığında, neye ulaşmak istediğinizi değerlendirmek ve bitkinin söz konusu amaç için nasıl kullanıldığını anlamak önemlidir.

Aşağıdaki liste, yukarıda tartışılan bazı araştırmaları özetlemeye yardımcı olmalıdır.

Taze veya kuru yapraklar yemek: Kötü nefesi tedavi etmek için kullanılır.
Uçucu yağları solumak: Beyin işlevini ve soğuk algınlığını iyileştirebilir.
Onu cilde uygulamak: Emzirmede meme çatlaklarına iyi gelir.
Kapsüllerin gıda ile alınması: IBS ve hazımsızlık tedavisinde yardımcı olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here