Kahvaltı kültürüne her ülkede farklılık gösterebilir. Türkler için kahvaltı en önemli öğündür. Bunun önemini vurgulamak istercesine, yağlı ve unlu yiyecekler ile karınlarını doyururlar. Aslında bu doğru değildir. Doğru olan sağlıklı besinlerle, ölçüsünde beslenmektir. Bazen canımız hiç kahvaltı etmek istemez. Bunun için bir kaç kolay taktikle yiyeceklerimizi neşelendirebiliriz.

Kare ekmeğin üzerine kare keseceğiniz bir parça peynirle değişik suratlar yapabilirsiniz. Dilediğinizi kullanmak özgürsünüz. Biraz özgün düşünme yeteneğiniz ile lezzetli ve neşeli dilimler hazırlayabilirsiniz.

Zeytinden göz, havuçtan kulak,  salatalıktan burun yapılan bu dilimler çocuklar içinde oldukça neşeli bir kahvaltı öğünü olacaktır.

Ekmek-üstü1

Kahvaltıda ne yemek istiyorsanız onlardan oluşturabileceğiniz bu dilimler için kahvaltının ana yiyeceklerini kullanabilirsiniz.

Ekmek-üstü4

Gerekli olan tek şey bıçak. Özenle keseceğiniz salatalıklardan kulak göz yapabilirsiniz.  Ayrıca krem peynirde kullanabilirsiniz. Aşağıda ki dilim nasıl hazırlanmış birlikte bakalım;

Bir dilim kare ekmeğin üzerine, beyaz peynir ekmekten daha küçük ve kare olarak kesilmiş. Salatalıklardan 2 yuvarlak kesilerek göz oluşturulmuş. Krem peyniri salatalığın üzerine sürülmüş. Ve en son olarak zeytinden yuvarlak iki parça gözü tamamlamış. Kulak olarak yeniden salatalık dilimi kullanılmış. Bademden yapılan burunla nefis ve sağlıklı bir dilim hazırlanmış. Evde bunu yapmak oldukça basit.

Ekmek-üstü-22

Çocuklara kahvaltı öğününü sevdirmenin en önemli yolu, eğlenceli yiyecekler hazırlamaktır. Çocuklarınızın sevdiği karakterlere benzeyen öğünlere hiçbir çocuk hayır diyemez.

Ekmek-üstü-31

Dilediğiniz malzemeleri kullanarak oluşturabileceğiniz bu eğlenceli dilimler aynı zamanda sağlıklı ve lezzetli iyi bir öğün olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here