Her gün içinde saatler geçirir, çalışır, üretiriz. Her koşulda, her gün bize kapılarını açan ikinci adresimizdir ofislerimiz… İkinci adres demekte o kadar da haksız sayılmayız ki bazen gece yarılarına kadar proje yetiştirmek için içinde ter döker, bazen de keyifle yeni iş fırsatlarını kollarız. Ofis Ofis dekorasyonu konusunda bir kaç bilgiyi bilmenizde size ofisinizi tanımlamak ve dekore etmek için faydalı olacaktır.

Ofisiniz Dekoratif mi Ergonomik mi?

Yaratıcılığımızı tetikleyen, üretkenliğimizi perçinleyen ofislerimiz, profesyonel işletmenin ön yüzüdür aynı zamanda. Başarılı şirketlerde ofis, çalışanlarına ev rahatlığında hizmet sağlarken, dekorasyonuyla da profesyonel bir işletme görüntüsü sunmalıdır.

Ofis Dekorasyonu

Yani özetle; içinde evinizden daha fazla vakit geçirdiğiniz ofisinizin dekorasyonu, şirketin imajını da korumalı ve yansıtmalıdır aynı zamanda.

Pratik bir çalışma alanı ve rahatlatıcı bir çevre olmalıdır ofis. Bunu başarmanın da altın kuralları var tabii ki…

Ofisiniz Dekoratif mi Ergonomik mi?

Renk yelpazesini doğru kullanarak rahatlatıcı, iç açıcı ve yaratıcı ofis dekorasyonu üretebilirsiniz. Ofislerde özellikle sakin renkler, pastel ve soğuk renkler; açık gri, açık sarı ve benzer renkler kullanılmalıdır. Dikkat dağıtıcı ve saldırgan bir tutum yaratabilen kırmızı renk ile uykunuzu getirebilecek turuncu renkleri kullanmamakta fayda var.

Ofisin içerisi olabildiğince aydınlık olmalı ve bunun için de açık renkler tercih edilmelidir.

Ofisiniz Dekoratif mi Ergonomik mi

Öte yandan ofisin bir duvarı renk köşesi olarak seçilebilir ve burada daha canlı renkler kullanılabilir. Sıcak renkleri ise duvarlarda bölgesel olarak uygulama yoluna da gidebilirsiniz.

Bir ofisin olmazsa olmazı mobilyasıdır. Mobilya seçerken ise dikkat edilmesi gereken en önemli husus işlevsel ve rahat ettirici ürünleri kombinlemektir. Sandalyelerin arkasında ceket asabileceğiniz özel bir aparatın bulunması bile fark yaratabilir.

Ofisiniz Dekoratif mi Ergonomik mi

Bazen de set ya da takım ofis eşyası almaktansa, parçalar halinde mobilya alarak renk ve biçim kombinasyonunu zenginleştirebilirsiniz.

Kaba detaylar arasında ilk sırada masanızın konumu gelir. Ofis dekore edilmeye başlandığında ilk önce masanızın yeri ayarlanmalıdır. Diğer yandan, ofisinizde çok fazla eşya olmamalı. Kalabalık görüntü dikkatinizin sürekli olarak dağılmasına yol açabilir. Zihninizin sürekli taze ve canlı kalmasına engel olur.

Untitled-13

Ofisinizde çok fazla ayna da olmamalı. Karşılıklı aynalar ofisinizi büyük gösterir evet, ancak aynalar eşyaları da yansıtacağından ortaya çıkacak kalabalık görüntü ruhunuzu daraltabilir.

Ofisiniz Dekoratif mi Ergonomik mi

Ofisinizde modern çizgileri tercih ediyorsanız dikkat etmeniz gereken en önemli nokta abartılı tasarımlardan kaçınmak olmalı. Ofisin modern görüntüsü, dışarıdan gelenler üzerinde olumlu izlenim bırakacaktır.

Untitled-6

Ofislerinde modern görüntü elde etmek isteyenlerin keskin hatlara yönelmeleri mantıklı olabilir. Parlak yüzeyler de modern bir görüntü oluşturacaktır.

Untitled-7

Ofisinize yerleştireceğiniz kanepeler aslında çok da rahat olmamalı. Konuklarınız, fazla rahatlarsa oturdukları yerden hiç kalkmamak isteyebilirler. Koltuktan kalkmama arzusu, görüşmelerinizin gereğinden fazla uzun sürmesine, verimsiz görüşmeler yapmanıza sebep olabileceği gibi sizin motivasyonunuzu da bozabilir. Ofiste kimse yokken bile kanepenize gözünüz takılabilir, içinizde sürekli bir rahatlama ve tatil yapma isteği oluşabilir.

Ofis mobilyaları ve aksesuarlarınız meslek grubunuza göre de farklılıklar gösterebilirler. Örneğin; brokerler ya da ani iniş çıkışları çok sık tekrarlanan, yüksek stres gerektiren mesleklere sahip olanlar, ofislerinde herhangi bir kazaya yol açmamak için cam masa ve benzeri cam eşyalar kullanmamalılar. Bu tür ofislerde ortada mümkün olduğunca az eşya ve aksesuar bulunmalıdır.

Untitled-15

Ofislerdeki diğer önemli husus ise aydınlatma. Aydınlatma verimli bir çalışmanın sağlanabilmesi adına homojen ve yeterli düzeyde olmalıdır. Bunun için temel aydınlatma seçeneklerinin doğru şekilde konumlandırıldığından emin olmalısınız.

Untitled-16

Tavana asılı lambalar ofisin her yerini eşit düzeyde aydınlatamıyorsa bu noktada alternatif aydınlatma seçeneklerinden yararlanmak mantıklı olacaktır. Ayrıca duvarlara gömülü olarak kullanılacak LED ışıklandırmalar da modern ofis görüntüsü için önemli bir detaydır.

Ofisiniz Dekoratif mi Ergonomik mi

Masanızın mümkünse soldan ışık alması en ideali. Aksi takdirde kalemizin gölgesi kâğıdınıza düşerek sizi rahatsız edebilir.

Ofis duvarlarında genellikle klasik afişler ya da şirket logosu bulunur. Bir araştırmaya göre; çoğu müşteri ya da çalışan, kendilerini boş duvarlara ya da anlamsız afişlere bakarken bulduğunu belirtmektedir.

Untitled-9

Bunun üstesinden gelmek için yerel sanatçıları kullanarak ilgi çekici dekorasyon fikirleri elde edebilirsiniz. Ofisinizin göz alıcı, canlı renklerle dolup taşması için ille de bir grafik ya da fotoğraf ajansına ihtiyaç yok. Bu atmosferi, seçeceğiniz birkaç hareketli tablo ile yaratabilirsiniz. Ancak şu noktayı da gözden kaçırmamalıyız; odanıza görsel kalite katacağına inandığınız tablolar sizin görüş alanınız dâhilinde olmamalıdır.

Ofis Dekorasyonu

Masanızın arkasında yer alan bir tablo ile zaten istediğiniz dekoratif havayı yaratabilirsiniz.

Ofis Dekorasyonu

Ancak karşınızda asılı bir tablo hayallere dalmanıza sebep olabilir.

İyi bir ofis dekoru için yer döşemeleri ve tavan kaplamaları da büyük önem taşır. Ofisinizin tarzına uygun şekilde zemin kaplaması tercih ederseniz, ofisinizin dekorunda bütünlük sağlamış olursunuz. Günümüzün en moda seçeneklerinden bir tanesi laminant parke modelleridir. Bu parke modelleri arasından, ofis mobilyanıza uygun olan renk seçeneğini seçerek, doğru uyumu yakalayabilirsiniz.

Ofis Dekorasyonları konusunda profesyonle destek almak için iyi bir iç mimar bulmanızı tavsiye ederiz.İnanın işleriniz daha harika ve kaliteli olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here